سوء استفاده‌های جنسی

احتمالاً در چهار سالگی موضوع برخورد با غریبه‌ها برای فرزندتان پیش می‌آید. بسیاری از چهارساله‌ها از خانه بیرون می‌روند و دوست دارند که برای مردم داستان‌هایی را دربارۀ خودشان تعریف کنند. حتی اگر فرزندتان خودش به غریبه‌ای نزدیک نشود، ممکن است غریبه‌ای به سراغ او بیاید. این موضوع بسیار مهم است که به کودک خود […]

احتمالاً در چهار سالگی موضوع برخورد با غریبه‌ها برای فرزندتان پیش می‌آید. بسیاری از چهارساله‌ها از خانه بیرون می‌روند و دوست دارند که برای مردم داستان‌هایی را دربارۀ خودشان تعریف کنند. حتی اگر فرزندتان خودش به غریبه‌ای نزدیک نشود، ممکن است غریبه‌ای به سراغ او بیاید. این موضوع بسیار مهم است که به کودک خود دربارۀ نحوۀ برخورد با افراد غریبه آموزش دهید. به‌این‌ترتیب هم می‌توانید از او مراقبت کنید و هم به او اختیاراتی بدهید.

 

اگر موضوع را با آرامش و اطمینان برای او شرح دهید؛ درست مثل تمام موارد امنیتی دیگر، بدون ایجاد حس ناامنی یا بی‌اعتمادی بیش‌ازحد نسبت به دیگران، به او کمک خواهید کرد که مراقب خود باشد. برای شروع از کودک خود بپرسید که آیا می‌داند غریبه کیست؟ شاید او فکر می‌کند غریبه کسی است که بینیِ خنده‌داری دارد! به او بگویید که غریبه ممکن است ظاهری شبیه مامان، بابا یا برادر بزرگ‌تر او داشته باشد، اما درواقع شخصی است که او نمی‌شناسد.

 

برای او توضیح دهید که بسیاری از مردم دنیا به دیگران آسیبی نمی‌رسانند اما افرادی هستند که باید از نزدیک شدن به آن‌ها پرهیز کرد. او را آگاه کنید که، در کنار احترام گذاشتن به غریبه‌ها، باید برخی از قوانین امنیتی را رعایت کند تا امنیت او حفظ شود. هرگز نباید با غریبه‌ای صحبت کند و از او شکلات یا هر چیز دیگری بگیرد (مگر اینکه شما به او اجازه دهید). او نباید هرگز با غریبه‌ای همراه شود، حتی اگر آن شخص خود را دوست معرفی کند، با او مهربان باشد، اسمش را صدا بزند یا بگوید که از جانب شما آمده است.

 

به او یاد بدهید که اگر کسی سعی کرد او را با خود ببرد، او باید به‌سرعت به‌سوی شما یا کسی که از او مراقبت می‌کند بدود یا شروع به جیغ زدن بکند و فریاد بزند: تو پدر و مادر من نیستی، تا بتواند کمک بگیرد. همچنین باید از فرزند خود در برابر احتمال سوءاستفادۀ جنسی مراقبت کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر سوءاستفاده‌های جنسی توسط فردی انجام می‌گیرد که کودک به او اعتماد دارد یا به او وابسته است، به همین دلیل این موضوع اهمیت بسیاری دارد که هوشیاری خود را حفظ کند و به کودک خود آموزش دهید که در این مواقع چه باید بکند.

 

درست مثل موضوع افراد غریبه، سعی کنید که این مورد را نیز مثل هر موضوع امنیتی دیگری برایش توضیح دهید. برای کودک خود شرح دهید که اندام او به خودش تعلق دارد. به هنگام مراقبت از او هیچ‌کس به‌جز پدر و مادر یا دکتر نباید به قسمت‌های خصوصی بدن او دست بزند. اگر کسی چنین کاری انجام داد، او باید بلافاصله به شما اطلاع دهد.

 

به او دربارۀ انواع لمس کردن‌ها آموزش دهید: تماسی که احساس خوبی را به او القا می‌کند (مثلاً وقتی پدر او را در آغوش می‌گیرد)؛ تماسی که حس بدی را در او به وجود می‌آورد (مثلاً هنگامی‌که دوستش او را نیشگون می‌گیرد)؛ تماسی که احساس عجیب یا آزاردهنده به او می‌دهد (مثلاً زمانی که عمویش او را قلقلک می‌دهد).

 

به فرزند خود کمک کنید تا بتواند دربارۀ برخورد با افراد قضاوت کند. مراقب باشید که اگر شکایت می‌کند که برادرش موقع کشتی او را بیش‌ازحد روی زمین نگه می‌دارد یا مادربزرگش او را بیش‌ازحد در آغوش می‌فشرد، نگویید: آن‌ها به تو آسیبی نمی‌رسانند. در عوض او را تشویق کنید به ندای درونی خود توجه و از خود دفاع کند.

 

تأکید کنید که وقتی کسی او را به نحو آزاردهنده‌ای لمس می‌کند، بدون توجه به نسبتی که با فرد دارد، حق دارد که مخالفت خود را ابراز کند. به‌عنوان‌مثال، او باید به عمویش بگوید یا از شما کمک بخواهد که به عمویش بگوید مرا قلقلک نده و نگران این نباشد که عمو عصبانی می‌شود. اگر عمو به خواستۀ شما یا کودکتان اهمیت نداد، هرگز کودک را با او تنها نگذارید. اگر شما حضور دارید و این رفتار بازهم تکرار شد، بلافاصله دخالت کنید تا این تأثیر متقابل صورت دیگری پیدا کند.

 

این نکته را به فرزند خود القا کنید که اگر کسی او را آزار داد باید بلافاصله شما را در جریان بگذارد و نباید چیزی را دراین‌باره از شما پنهان کند، حتی اگر کسی به او بگوید که نباید به شما چیزی بگوید. به کودک خود دربارۀ تفاوت بین راز خوب و بد آموزش دهید. یک راز خوب دربارۀ موضوعی خوشایند است (مثل یک دوچرخۀ تازه برای جشن تولد خواهرش) و همۀ اعضای خانواده آن را می‌دانند.

 

یک راز بد باعث می‌شود که کسی در درون خود احساس بدی داشته باشد و به آن معنا نیست که نباید باکسی در میان گذاشته شود. اگر کسی به او می‌گوید نباید این موضوع را به کسی بگویی، می‌تواند پاسخ دهد: در خانوادۀ ما رازهای بد را پنهان نمی‌کنیم. می‌توانید برای اطمینان هر چه بیشتر از امنیت کودک خود کتاب‌هایی دربارۀ افراد غریبه و سوءاستفادۀ جنسی برای او بخوانید و قوانین امنیتی را با او تمرین کنید. درحالی‌که قدم می‌زنید، می‌توانید با او بازیِ چه می‌کردی اگر … ، انجام دهید.

 

به‌عنوان‌مثال می‌توانید از او بپرسید: چه‌کار می‌کردی اگر در پارک بودی و کسی یک اسباب‌بازی قشنگ به تو هدیه می‌داد؟ و او می‌تواند به مرد غریبه پاسخ منفی دهد و وانمود کند که به‌سرعت به‌سوی شما می‌دود.

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما