کودکان کار لاکچری

کودکان کار مدرن، کودکانی هستند که با پوشیدن لباس ‏های فاخر جلوی دوربین عکاسی یا فیلمبرداری مشغول به کار هستند. در حقیقت آن‌ها همان کودکان کار هستند که در چهارراه‏ها گل می‏فروشند، ولی با ظاهری متفاوت در شبکه‌های مجازی دیده می‏شوند.استفاده ابزاری از کودکان در فضای مجازی نوعی آزار محسوب می‏ شود؛ آزاری که اثر […]

کودکان کار مدرن، کودکانی هستند که با پوشیدن لباس ‏های فاخر جلوی دوربین عکاسی یا فیلمبرداری مشغول به کار هستند. در حقیقت آن‌ها همان کودکان کار هستند که در چهارراه‏ها گل می‏فروشند، ولی با ظاهری متفاوت در شبکه‌های مجازی دیده می‏شوند.
استفاده ابزاری از کودکان در فضای مجازی نوعی آزار محسوب می‏ شود؛ آزاری که اثر آن در زندگی آینده کودک بی‌ تأثیر نخواهد بود. دیدگاه والدین کودک این است که کودکشان را وارد صنعت مدلینگ کرده ‏اند؛ صنعتی که سالیان متمادی از کودکان به‌ عنوان کالایی برای تبلیغات تجاری خود استفاده می ‏کند.
اما مدلینگ کودک در دنیا شرایط و قوانین خاصی دارد که حتی برخی از کشور‌ها با وجود این شرایط نیز مدلینگ کودک را ممنوع اعلام کرده ‏اند. قوانین مدلینگ در دنیا برای کودک ساعت کار متناسب با سن کودک تعریف کرده و اینکه در تمام مراحل عکاسی حضور پدر و مادر الزامی است.
استفاده از مواد آرایشی و شیمیایی برای کودکان ممنوع و تعداد روز‌های کاری آن‌ ها محدود است. کودک را نباید مجبور به کاری کنند که علاقه ندارد؛ به‌ عنوان‌ مثال: اجبار کودک در خصوص خوراکی که تمایلی به خوردن آن را ندارد. حضور کودک تنها در تبلیغ محصولاتی که مرتبط با کودک است، باشد. با وجود تمام این قوانین، به دلیل عوارض و عواقب جبران‌ ناپذیر این حرفه، تعداد داوطلبان آن رو به نزول است.
با این‌حال تعداد کودکان کار در فضای مجازی مانند اینستاگرام در حال افزایش است. در ایران لایحه ‏ای در حمایت از حقوق کودکان تدوین شده است که هر گونه استفاده ابزاری و شغلی از کودکان در فضای مجازی که سبب آسیب به کودکی آن‌ ها و مانع تحصیلشان شود، پیگرد قانونی دارد.
پس با توجه به خطرات و آسیب‌ ها، والدین باید از قراردادن فیلم و عکس کودک در فضای مجازی در موارد زیر خودداری کنند:
۱- در حال تعویض پوشک یا حمام‌ کردن کودک و همچنین انتشار عکس و فیلمی که کودک در آن برهنه است. این تصاویر می‌ توانند در آینده باعث تمسخر و تحقیر کودک شوند و هم بستر مناسبی برای افراد کودک‌ آزار (پدوفیلیا) را فراهم کنند.
۲- زمانی که کودک در واکنش هیجانی باشد؛ یعنی در حال گریه شدید، اضطراب و ترس یا پرخاشگری باشد.
۳- استفاده ابزاری از کودک در تبلیغات و کسب سود برای شرکت‏ ها.
۴- نشر عکس یا فیلم کودک در فضای مجازی بدون اجازه پدر و مادر.
۵- انتشار تصاویر گروهی کودکان که در مراسم‌ ها و جشن ‏ها از آن‌ ها گرفته شده است.
۶- در مواقعی که کودک در حال انجام کار‌هایی است که احتمال مواجهه با خطرات را برای او افزایش می‏ دهد و والدین به دلیل اشتغال به عکاسی، امکان کمک به‌ موقع و مناسب به کودک را ندارند.زمانی که کودک در حال انجام کار خطرناکی است و ما حواسمان به گرفتن فیلم و عکس است، شاید خطری در انتظار کودک باشد.
۷- خودداری از انتشار تصاویر زندگی خصوصی کودک مثلا: محل زندگی و مهد کودک، این کار تهدیدی برای حریم خصوصی کودک است. لطفا قبل از انتشار هر عکس و فیلم از کودک به آینده او بیندیشیم.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما