تقلید

کودک سعی بر این دارد که کاری را مانند بزرگتر هایش انجام دهد. به این عمل، تقلید کردن می گویند. تقلید کردن نشان دهندۀ رشد ذهنی و تکنولوژیکی کودک است، این کار در حقیقت مانند شنا در ماهی ها و یا پرواز کردن در پرندگان است. تقلید راه موثری برای یادگیری اعمال جدید است. درمورد تقلید […]

کودک سعی بر این دارد که کاری را مانند بزرگتر هایش انجام دهد. به این عمل، تقلید کردن می گویند. تقلید کردن نشان دهندۀ رشد ذهنی و تکنولوژیکی کودک است، این کار در حقیقت مانند شنا در ماهی ها و یا پرواز کردن در پرندگان است. تقلید راه موثری برای یادگیری اعمال جدید است. درمورد تقلید کودکان سؤالی که مطرح می‌شود آن است که چرا اصولاً کودکان تقلید می‌کنند؟ تقلید پدیده‌ای است همگانی و مربوط به  توانایی است که در ذات نوع بشر است.

 

  • تقلید دو خصوصیت مهم دارد:

اول آن که باید تکرار رفتاری باشد که سرمشق (والدین) انجام داده است.

دوم این که باید انتخابی باشد، یعنی پاسخی که ما به تقلید می‌گوییم باید در برابر صرفاً یکی از رفتارهای سرمشق باشد نه در برابر تعداد زیادی از شرایط مختلف انگیزشی.

 

اگرچه بسیاری از روانشناسان گفته‌اند که نوزادان یا کودکان یک ماهه از حرکات صورت بزرگسالان مانند بازکردن دهان، تقلید می‌کنند ولی هنوز هم بر سر انتخابی بودن این تقلید توافق نیست. کودک در 7 یا 8 ماهگی می‌تواند تقلید انتخابی کند و در طی سال‌های بعد تعداد آن بیشتر و پیچیده‌تر می‌شود.

 

کودکان یک ساله از حرکات و صداهای جدید و نیز رفتارهایی که می‌بینند و می‌شنوند تقلید می‌کند، هر چند به احتمال زیاد از رفتارهایی تقلید می‌کنند که از عهده انجام آن بر می‌آیند(مثل حرکت دادن دست ها).

تقلید بین یک تا سه سالگی بیشتر می‌شود. در این دوره کودک علاوه بر اطرافیان خود از سرمشق‌ها و شخصیت های کارتونی نیز تقلید می‌نماید. اما باید اضافه نمود عواملی که منجر به تقلید در کودکان می‌شوند از سنی به سن دیگر متفاوت هستند.

والدین باید نهایت دقت و توجه خود را در روند تربیت و آموزش کودک لحاظ کنند زیرا که آن ها اولین الگوی رفتاری در زندگی کودک هستند.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما