نوامبر 29
بازدید : 827
نظرات : بدون دیدگاه
راه و چاه‌های حل مشکلات دفع در دوران بارداری!

تخلیه‌ی ادرار و عمل دفع، یکی از شایع‌ترین مشکلات خانم‌ها در دوران بارداری است و معمولا بسیاری از آنها از این مشکل شکایت دارند. مخصوصا خانم‌های بارداری که سه ماهه‌ی آخر بارداری خود را سپری می‌کنند. بنابر‌این ما از دکتر نسرین زارع‌پور درباره تخلیه‌ی ادرار و عمل دفع در باراری پرسیدیم. دکتر نسرین زارع‌پور درباره […]

تخلیه‌ی ادرار و عمل دفع، یکی از شایع‌ترین مشکلات خانم‌ها در دوران بارداری است و معمولا بسیاری از آنها از این مشکل شکایت دارند. مخصوصا خانم‌های بارداری که سه ماهه‌ی آخر بارداری خود را سپری می‌کنند. بنابر‌این ما از دکتر نسرین زارع‌پور درباره تخلیه‌ی ادرار و عمل دفع در باراری پرسیدیم.
دکتر نسرین زارع‌پور درباره عادات دفعی و طبیعی خانم‌ها در دوران بارداری می‌گوید:« عادات دفعی هر فرد با فرد دیگر متفاوت  است. پس هر گونه تغییر این عادات دفعی در خانم‌های باردار نسبت به قبل از دوره‌ی بارداری، غیر‌طبیعی محسوب می‌شود.»
این متخصص زنان و زایمان یبوست در بارداری را یکی از مشکلات شایع دوران بارداری می‌داند و می‌گوید:« یبوست در اثر تغییر هورمونی شایع‌ترین مشکل خانم‌ها است به ویژه این که در 3 ماهه‌ی اول، این یبوست شدید‌تر است. چون یبوست در بارداری شایع است، اگر تعداد دفعات عمل دفع زیاد باشد و مخصوصا این عمل همراه با علائمی مانند ضعف، تب و بی‌حالی، دفع خون و مدفوع حجیم یا آبكی  باشد، باید بررسی شود.»

دفع مدفوع خانم‌های باردار در هر فرد بستگی به عادات قبلی او دارد. بر همین اساس دکتر زارع‌پور می‌گوید:« اما خانم‌هایی که به یبوست مبتلا هستند، باید بدانند در صورتی که  این حالت در آنها ادامه پیدا کند، باعث ایجاد شقاق مقعد و بواسیر (هموروئید) خواهد شد. باید بدانید که یبوست در بارداری به دلیل بزرگ بودن رحم و تحت فشار بودن عروق، تشدید می‌شود.»
دکتر زارع‌پور درباره شکم‌روی در دوران بارداری می‌گوید:« گاهی مسمومیت‌های غذایی، ویروس‌ها و باكتری‌ها می‌توانند عامل اسهال‌های عفونی باشند. همچنین بعضی از كولیت‌ها هم ممكن است در اثر این مشكل ایجاد شده باشند، پس بهتر است بیماری توسط متخصصان گوارش بررسی شود.»
دکتر زارع‌پور درباره مشکل یبوست در بارداری و در هنگام عمل دفع، توضیح می‌دهد:« زور زدن در هنگام عمل دفع را نمی‌توان به عنوان عامل پارگی كیسه آب دانست ولی به دلیل مشكلات دیگر، خانم‌ها باید به فکر حل مشکل یبوستشان باشند و فورا برای درمان اقدام کنند.»
تغذیه در دوران بارداری نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به یبوست دارد و مصرف سبزیجات، میوه، فیبر و مایعات كافی و همچنین تحرك و فعالیت مناسب برای درمان آن بسیار موثر است. به همین دلیل دکتر زارع‌پور می‌گوید:« اگر مشكل یبوست این خانم‌ها برطرف نشد، بهتر است به متخصص مراجعه کنند تا او با داروهایی که تجویز می‌کند مشکلشان را درمان کند. اما نکته‌ی مهم درباره‌ی خانم‌های بارداری که یبوست دارند این است که باید از مصرف خودسرانه‌ی داروها چه از نوع شیمیایی و چه گیاهی جلوگیری كنند.»
دکتر زارع‌پور استفاده از توالت فرنگی را برای خانم‌های باردار خوب می‌داند و می‌گوید:« استفاده از توالت فرنگی برای خانم‌های باردار خوب است اما استفاده نکردن از آن هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. البته تخلیه‌ی ادرار و عمل دفع باید  به موقع صورت گیرد و اگر خانم‌ها احساس تخلیه‌ی خود را نادیده بگیرند، ممکن است دچار عفونت‌های ادراری و تشدید یبوست شود. این خانم‌ها در صورتی که اسهال داشته باشند باید هر چه زودتر به پزشك مراجعه کنند تا بدنشان دچار کم‌آبی نشود. چون همین کم‌آبی بدن در اثر اسهال‌های عفونی گاهی باعث زایمان زودرس می‌شود و باید حتما تحت درمان قرار بگیرند.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما