دسامبر 3
بازدید : 596
نظرات : بدون دیدگاه
تربیت دوقلوها

تربیت کودکان دوقلو دارای نکات تربیتی مختلفی است والدینی که دارای این فرزندان هستند باید توجه و صبر خود را چند برابر کنند زیرا تمم کارهایی که والدین برای یک کودک انجام می هند را باید برای کودکان دوقلو نیز انجام دهند و این کار والدین را سخت تر خواهد کرد. تربیت کودکان دوقلو دارای […]

تربیت کودکان دوقلو دارای نکات تربیتی مختلفی است والدینی که دارای این فرزندان هستند باید توجه و صبر خود را چند برابر کنند زیرا تمم کارهایی که والدین برای یک کودک انجام می هند را باید برای کودکان دوقلو نیز انجام دهند و این کار والدین را سخت تر خواهد کرد.
تربیت کودکان دوقلو دارای نکات تربیتی متعددی است همانطور که می دانید این کودکان دارای وابستگی عاطفی نسبت به یکدیگر هستند و از این رو باید کودکان را به شکلی تربیت کنیم که از شخصیتی مستقل برخوردار باشند و هویت شخصی خود را به دست آورند. اما این امر برای والدین کمی نگران کننده است که چگونه می توانند فرزندانی مستقل داشته باشند؟ خیلی از افراد به فرزندان دوقلو علاقه مند هستند در صوتی که در واقعیت نگهداری از نوزاد دوقلو کار آسانی نخواهد بود و همواره با چالش های تربیتی زیادی همراه است اما این روزها با وجود توسعه دانش روانشناسی بسیاری از مشاوران خانوادگی و کودک در زمینه های تربیتی کودکان نکات مهمی را گوش زد می کنند و ما در این مقاله قصد داریم نکات کلیدی و اساسی را برای پرورش کودکان دوقلو مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه تربیت کودکان دوقلو
رفتار کردن با کودکان دوقلو بسیار باید سنجیده باشد به عنوان مثال شما باید به نحوی با این کودکان برخورد کنید که هم شخصیت مستقل خود را داشته باشند و هم به عنوان دو نفر با آن ها رفتار شود و رسیدگی های لازم برای این کودکان صوت بگیرد. در ادامه نکات تربیتی را متذکر می شویم که با تکیه بر آن ها می توانید با اطمینان خاطر بیشتری به تربیت و پرورش کودکان خود بپردازید. والدین کودکان دوقلو باید بدانند که چگونه با کودک بد دهن باید رفتار کرد زیرا بد دهنی یک قل می تواند تاثیر تربیتی بالایی بر روی دیگری داشته باشد.

دوقلوها دو نفر هستند
همانطور که می دانید دوقلوها همواره دارای شکل و شمایلی یکسان هستند و از سوی دیگر والدین نیز دوست دارند لباس های یکسان و مشابه را بر تن این کودکان داشته باشند. این کار یکی از اشتباهات رایجی است که والدین مرتکب می شوند و موجب می شود تا به شخصیت مجزای هر یک از کودکان توجه نشود و در واقع والدین از یاد می برند که با دو فرد جداگانه در حال تعامل هستند. در تربیت کودکان دوقلو باید زمینه ای را برای فرزندان خود ایجاد کنید و بتوانند هویتی مستقل داشته باشند و شخصیت واقعی خود را نشان دهند این کار کمک می کند تا فرزندان دوقلوی شما در آینده افرادی با اعتماد به نفس بالا باشند.

استعدادهای متفاوت
دوقلوها دارای توانایی ها و استعدادهای متفاوت از یکدیگر هستند و در تربیت کودکان دوقلو باید به این مهم توجه کنید باید بدانید زمانی که والدین سعی دارند این دو را به یکدیگر نزدیک کنند مانع از بروز و رشد توانایی های فردی هر یک می شوند و این معظل در آینده اعتماد به نفس آن ها را کاهش می دهد و مانع از رشد شخصیتی آن ها خواهد شد. یک پیشنهادی که می توانید به آن فکر کنید ثبت نام جداگانه فرزندان در مدارس مختلف است که به مستقل شدن آن ها و رفع وابستگی کمک می کند.

رفتار متناسب با شخصیت
نکته مهم در تربیت کودکان دوقلو این است که با توجه به اینکه شخصیت دوقلوها متفاوت است در مواقع ضروری باید با هر یک از آن ها به شکلی خاص و متناسب با شخصیت آن ها شود این کار به شخصیت واقعی و جداگانه هر یک احترام می گذارد. بهتر است متذکر شویم که مقایسه دوقلوها با یکدیگر نیز کاری اشتباه است که والدین باید به آن توجه داشته باشند تا از این طریق به شخصیت کودک لطمه نزنند. اگر والدین دچار مشکل با یکدیگر هستند باید بدانند که برای تربیت درست دو قلوها تا چه میزان می توان به نقش کودک در دعوای میان والدین اشاره کرد و او را درگیر کرد.

تبعیض ممنوع
یکی از اشتباهات در تربیت کودکان دوقلو تبعیض است ممکن است والدین بین دوقلوها تبعیض قائل شوند که این ممکن است در رفتار و یا حتی کلام مشاهده شود با توجه به اینکه تبعیض نگذاشتن در تربیت کودکان موثر است می توان گفت در تربیت دوقلوها نیز تاثیر بیشتری دارد زیرا وابستگی در این کودکان بیشتر است. هر یک از فرزندان شما دارای شخصیت های درونگرا و برون گرا هستند که این با یکدیگر متفاوت است و شما باید بدانید که با فرزند درونگرای خود نباید همانند فرزند برونگرا رفتار نمایید.

در دعوای آن ها دخالت نکنید
در تربیت کودکان دوقلو باید توجه کنید که میان خواهر یا برادران دوقلو همواره قهر و دعوا ممکن است وجود داشته باشد شما با دخالت در این مشاجره ها ممکن است آتش دعوا میان ها را شدیدتر کنید زیرا شما ممکن است نتوانید به خوبی در میان این دو قضاوت کنید و دچار تبعیض شوید.

نکات تربیتی مهم
یکی از مشکلات عمده ای که در میان والدین دوقلویی وجود دارد خستگی مفرط است و این امر موجب می شود تا این والدین در اثر خستگی شیوه های تربیتی نادرست را اتخاذ کنند بنابراین توصیه می شود در زمان های خستگی از اطرافیان تقاضا کنید تا از کودکان نگهداری کنند با این شیوه شما از اتخاذ تصمیمات نا به جا جلوگیری خواهید کرد.
برنامه ریزی داشتن نیز یکی دیگر از نکات کلیدی و مهم در تربیت کودکان دوقلو است که باید به آن توجه داشته باشید ساعت های خاصی را برای غذا خوردن و یا خوابیدن کودکان برنامه ریزی کنید تا از آشفتگی ها کمتر شود و راحت تر فرصت رسیدگی به کودکان را داشته باشید.
اگر یکی از قل های شما از وضعیت ضعیف تری برخوردار است باید به تغذیه او بیشتر توجه داشته باشید به عنوان مثال می توانید ابتدا به قل درشت تر شیر دهید تا با این کار جریان شیر دادن برای قل دیگر که ضعیف است راحت تر باشد.
یکی از شیوه های تربیتی موثر و جالب که می توانید از آن در تربیت کودکان دوقلو استفاده کنید توجه کردن به قلی است که به لحاظ شخصیتی آرام تر است و راحت تر حرف های والدین را قبول می کند. به عنوان مثال زمان هایی که یکی از قل ها بهانه گیری می کند و یا رفتارهای غیر اخلاقی دارد شما باید با توجه کردن به قلی که آرام تر است توجه او را به آرام بودن و ساکت بودن جلب کنید.
سعی کنید بین کودکان خود صمیمت و اتحاد ایجاد کنید برای اینکه بتوانید از حمایت های هر دوی آن ها استفاده کنید باید به سراغ تشویق کردن بروید والدینی که تشویق را برای فرزندان خود دارند می توانند در شیوه های تربیتی موفق عمل کنند. در انجام دادن کارهای روزانه و شخصی از دوقلوها کمک بگیرید همچنین تذکر شدن این موضوع که انجام دادن کارها با یکدیگر از تشویق بیشتری برای آن ها برخوردار است به این شیوه کمک می کنید تا فرزندان شما صمیمت و اتحاد به دست آورند.
در سخن آخر از مبحث تربیت کودکان دوقلو باید بگوییم که توجه کردن به شباهت ها و تفاوت هایی که در میان قل ها وجود دارد مهم ترین نکته تربیتی برای پرورش فرزندان شما می باشد والدینی که به این مهم توجه داشته باشند فرزندانی موفق را تربیت خواهند کرد همچنین به تقویت عزت نفس کودک خود بیشتر کمک می کنند.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما