نوامبر 14
بازدید : 524
نظرات : بدون دیدگاه
شرایط یک پرستار کودک چیست؟

پرستار کودک به کسی اطلاق می شود که زمان مشخصی از روز را به منزل شما می آید و یا با شما زندگی می کند و می تواند از فرزند شما نگهداری کند. این شخص می تواند خدمتکار، دوست یا یکی از اقوام شما باشد. میزان و نوع مسئولیت پرستار بر اساس سن کودک و […]

پرستار کودک به کسی اطلاق می شود که زمان مشخصی از روز را به منزل شما می آید و یا با شما زندگی می کند و می تواند از فرزند شما نگهداری کند. این شخص می تواند خدمتکار، دوست یا یکی از اقوام شما باشد.

میزان و نوع مسئولیت پرستار بر اساس سن کودک و تعداد آنها متفاوت است. مثلا برای نوزاد، پرستار باید به موقع به او غذا داده، پوشکش را تعویض و به میزان لازم او را بخواباند. ولی وقتی از کودک ۵ ساله مراقبت می کند، درکنار غذا دادن، تعویض لباس و خواباندن، باید با او بازی کند، او را به گردش ببرد و آموزش های لازم را نیز به او بدهد.

پرستار کودک قبل از هر چیز باید عاشق بچه ها باشد و از نگهداری و بودن با آنها لذت ببرد. همچنین باید مهربان، صبور، باحوصله و تا حدی شوخ طبع باشد. او باید خلاق بوده و بتواند فعالیت های جالب و جذابی را برای بچه ها تدارک ببیند.

مزایای داشتن پرستار کودک
همانطور که گفته شد با افزایش چشمگیر مادران شاغل، نیاز خانواده ها به استفاده از خدمات کمکی برای نگهداری از فرزندانشان بیشتر شده است. استخدام پرستار کودک، همانند سایر روش‌های مراقبت از کودک دارای نقاط مثبت و منفی است. در ادامه به برخی از مزایای داشتن پرستار اشاره می کنیم:

والدین دیگر مجبور نیستند با خانواده و فامیل برای نگهداری از کودک سرو کله بزنند.
محیطی که کودک در آن به سر می برد سالم، امن و مطمئن است.
والدین مسئولیت بردن و آوردن کودک از مهد را به گردن هم نمی اندازند.
دیگر از دغدغه های هر روز صبح خبری نیست که با هزار دردسر کودک را از خواب بیدار کنند و لباس بپوشانند و وسایل آماده کنند و ابتدا او را تا مهد یا منزل یکی از اقوام برسانند.
شرایط برای والدین انعطاف پذیرتر است. زیرا امکان برنامه ریزی های ناگهانی در این صورت بیشتر است. مثلا اگر والدین یک ساعت دیرتر برسند پرستار می تواند یک ساعت بیشتر بماند.
در وقت و انرژی صرفه جویی می شود.
مراقبت دائمی و طولانی مدت از کودک توسط یک فرد موجب رشد مناسب شخصیت کودک می شود.
امکان رشد اجتماعی مناسب و طبیعی را برای کودک فراهم می کند. یعنی مثل مهد او را به اجبار در محیط اجتماعی و روابط دوستان قرار نمی دهد.

معایب داشتن پرستار کودک
با وجود تمامی مزایای گفته داشتن پرستار کودک معایبی نیز دارد، که عبارتند از:

امکان نظارت مستقیم وجود ندارد.
در زمان هایی که بنا به هر دلیلی پرستار نتواند برای مراقبت از کودک حاضر شود جایگزینی برای او وجود ندارد.
روابط اجتماعی کودک محدود می شود.
داشتن پرستار شخصی هزینه بالایی دارد.

یک پرستار کودک چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
با توجه به میزان اهمیتی انتخاب پرستار دارد، قبل از استخدام باید از ویژگی های یک پرستار خوب آگاه باشیم. یک نکته مهم در انتخاب پرستار این است اگر کودک به سن تشخیص و تکلم رسیده است بهتر است از خود کودک برای انتخاب پرستار کمک گرفته شود و حتما نظر او نیز پرسیده شود. در ادامه به ویژگی های یک پرستار خوب می پردازیم:

خلاق، صبور و با حوصله باشد.
نحوه ارتباط با کودک را بلد باشد.
فعالیت های جذاب برای کودک فراهم کند.
نظم و انضباط را بدون تنبیه بدنی فراهم کند.
در حین نزدیکی و ارتباط صمیمانه از اقتدار لازم جهت قانون گذاری و تربیت کودک برخوردار باشد.
سوالات مفید و مناسب بپرسد. سوالاتی که چالش فکری ایجاد کند و حس کنجکاوی کودک را تحریک کند.
با انجام کارهایی نظیر خواندن داستان و زمان دادن به کودکان برای انجام دادن تکالیف ‌شان و دنبال کردن علایق آنها، به یادگیری آنها کمک کند.
هر اتفاقی که افتاد (هرچند کوچک) را به والدین اطلاع دهد.
آشکارا و بی‌پرده با والدین صحبت کند.
پرخاشگر، عصبی و وسواسی نباشد.
رواشناسی کودکان آگاهی داشته باشد.
به حریم خصوصی خانواده احترام بگذارید.
از ارزش ها و معیار های خانواده حمایت کند.

نقش والدین در کارهای پرستار کودک
شاید تصور کنید که فقط ارتباط مناسب پرستار با کودک حیاتی است و ارتباط والدین با پرستار از اهمیت کمتری برخوردار است. برخلاف تصور عموم مردم رابطه پرستار و والدین بسیار مهم است؛ زیرا به طور مستقیم روی کودک تاثیر می گذارد. متاسفانه در برخی خانواده ها پرستار به عنوان یک کارگر و یا مراقب کودک استخدام می شود و این نگرش اثر منفی روی تربیت کودک می گذارد. والدین با انتقال این حس که پرستار نیز جزئی از خانواده است، کودک خود را در محیطی صمیمانه پرورش می دهند. با این حال نباید والدین از برخی مسائل چشم پوشی نمایند.

چند نکته در ارتباط با پرستار
قوانین منزل را مشخص کنید و دستور العمل های انضباطی شفاف و واضح را در خصوص باید ها و نباید های رفتاری فرزندتان به پرستار ارائه دهید.
به حرف ها و توصیه های پرستار کودک خود گوش کنید.
پرستار باید به قوانین پایبند باشد، نقض قوانین را بررسی کنید.
پشت سر پرستار حرف نزنید و از او بد گویی نکنند، به خصوص در حضور فرزندان.
پرستار فعلی را با پرستار قبلی مقایسه نکنید.
از پیوند عاطفی کودک با پرستار نترسید.
در مواقعی که مشکلی پیش آمد تهاجمی برخورد نکنید.
در نهایت به پرستار فرزندتان قدرت و در برخی مسائل آزادی عمل به او بدهید. مسلما شخصی که به عنوان پرستار کودک مشغول به کار شده است در این حیطه استعداد و اطلاعات مناسبی دارد. از مزایای قدرت دادن به پرستار اینست که موجب حرف شنوی بیشتر فرزندتان از او می شود و نیز بچه ها احترام بیشتری برای او قائل می شوند. در نتیجه او در کارش موفق تر خواهد بود. والدین با استفاده از مشاوره کودک می توانند انتخاب بهتری برای کودک خود داشته باشند.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما