اکتبر 14
بازدید : 192
نظرات : بدون دیدگاه
آموزش به کودک از چه زمانی شروع می شود؟

این نکته بسیار مهم را همه ما می دانیم که کودک زیر ۷ سال را نباید به طور مستقیم آموزش داد و برای آموزش او باید از روش های تخصصی و عینی کمک بگیریم. همچنین همه ما می دانیم که آموزش تنها به آموزش های رسمی محدود نمیشود. اولین آموزش ها در خانواده و در […]

این نکته بسیار مهم را همه ما می دانیم که کودک زیر ۷ سال را نباید به طور مستقیم آموزش داد و برای آموزش او باید از روش های تخصصی و عینی کمک بگیریم. همچنین همه ما می دانیم که آموزش تنها به آموزش های رسمی محدود نمیشود.
اولین آموزش ها در خانواده و در محیط آرام خانه شکل می گیرد . مانند آموزش خوب زندگی کردن ، خوب حرف زدن و در کل آموزش چگونه درست اندیشیدن را باید از همان روزهای نخست کودکی در نهاد کودک جای دهیم تا با رشد روحی و روانی و فیزیکی او این امر مهم نیز به تکامل برسد و بعد سایر آموزش های جانبی را شروع کنیم.
شایان ذکر است که آموزش کودک در این سنین صرفا به صورت غیر مستقیم و بیشتر از طریق تحریک تمام حواس پنجگانه اش باید صورت بگیرد ، چون کودک مانند ما تجربه لازم برای تمرکز در کلاس آموزشی رسمی را به دست نیاورده است و شاید تحمل کلاس آموزشی برایش خسته کننده و کسالت آور باشد.
پس بهتر است آموزش ها در خلال بازی باشد تا برای کودک ایجاد علاقه و انگیزه کند. آموزش در این زمان بسیار دشوار و مهم است زیرا ریشه های آموزش را به وجود می آورد و باید کاملا تخصصی و تکنیکی باشد.
آموزش زبان دوم
کودک از بدو تولد حس شنوایی فوق العاده ای دارد که به او اجازه می دهد اصوات مختلف را از هم تشخیص دهد. اگر از همان بدو تولد با کودک با دو زبان صحبت کنیم او توانایی درک هر دو زبان را پیدا میکند.
این کودک دیرزبان باز خواهد کرد زیرا با دایره وسیعی از لغات مواجه میشود که باید آنها را پردازش کند و در نتیجه دیر زبان باز می کند و گاهی لغات دو زبان را با هم مخلوط می کند ، ولی بعد از مدتی و در صورت مداومت کار برایش عادی می شود.
این حالت کاملا طبیعی است و در ۳ – ۴ سالگی از بین میرود. این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز برای آموختن یا حرف زدن یک زبان نباید به کودک فشار آورد. همیشه با کوچک ترین پیشرفتش او را تشویق کنید و در صورت ناکامی اش در هیچ صورتی نگرانی خود را به او نشان ندهید زیرا ممکن است در حرف زدنش دچار مشکل شود.
البته بهتر است آموزش زبان دوم را پس از تکمیل زبان اول و کامل شدن دایره لغات کودک آغاز کنیم ، زیرا کودک معمولا در ۳ تا ۳.۵ سالگی به این مهارت دست می یابد. میتوان هم زمان با شروع مهد کودک آموزش زبان دوم را آن هم به طور غیرمستقیم آغاز کرد و آموزش مستقیم را با شروع مدرسه ادامه داد.
آموزش نقاشی
از ۲ سالگی میتوان آموزش رنگ ها را به کودکان آغاز کرد زیرا کودک از لحاظ روانی و جسمی رشد می کند ، ماهیچه هایش قوی میشود و از نظر بینایی چشمش توانایی دنبال کردن و هدایت دست به هر سمتی را که می خواهد ، دارد.
کودکان معمولا سعی میکنند خطوطی را از چپ به راست رسم کنند. از آنچا که نقشی آغازی برای نوشتن است ، لازم است کودک را به کشیدن نقاشی تشویق کرد.
بهترین سن برای شروع آموزش نقاشی با هدف ایجاد خلاقیت در کودک و نه نقاشی کردن در پایان ۴ سالگی است. منظور از آموزش نقاشی تنها فراهم کردن فضایی برای رشد خلاقیت بچه ها از جمله نقاشی است.
حتی والدین خود میتوانند عده دار این امر باشند. میتوانید از موسیقی ، تئاتر ، بازی ، قصه ، شعر و… استفاده کنید و فضایی را به وجود آورید تا کودکتان خود را با زبان تصویر آشنا کند.
نقاشی یک زبان بین المللی است ، زبانی برای گفتن ناگفته ها. بهتر است کودک تا ۳ سالگی از گواش ، آبرنگ و مداد شمعی برای نقاشی استفاده کند و از ۴ . ۵ سالگی به بعد از مداد رنگی استفاده کند. میتوانید پایین دیوار اتاقش را سر تا سر مقوا بچسبانید و او را توجیه کنید که فقط در آنجا مجاز است نقاشی کند.

آموزش مهارت ها و ارزش های اجتماعی
مهارت ‌های زندگی دائما تذکر دادن به کودک نیست ؛ این‌که به او بگوییم مودب باش ، جلوی بزرگ‌تر بایست ، درست بخور ، درست بشین ، این‌طوری حرف نزن ، این‌طوری حرف بزن ، سلام کن ، خداحافظی نکردی .
این‌ ها نه تنها مهارت ‌ها را بالا نمی‌ برد بلکه اعتماد به نفس آن ‌ها را نیز پایین می‌آورد . او برداشتی را که ما از هر کدام از باید‌ها و نباید‌ها داریم را ندارد. پس باید به صورت تجربی بیاموزد که ادب یعنی چه ؟ تربیت یعنی چه ؟ هر چقدر ما برایش توضیح دهیم او به درک درست نمی ‌رسد و باید تجربه کند .
اگر کودک ما سلام نکرد یا خداحافظی را فراموش کرد نشانه آن نیست که او بی‌ ادب است و بی ‌ادب می ‌ماند. او هنوز درک درستی از این واژه ‌ها ندارد یا شاید زمان استفاده مناسب از آن را نمی‌داد. در هر صورت او را به اجبار وادار به کاری که میل به انجام آن ندارد ، نکنید .
برای آموزش او روش ترغیب وتشویق بسیار مناسب است . هیچ‌ وقت برای انجام ندادن رفتارهای اجتماعی احساس شرم و گناه به او ندهید و از جملاتی مانند بد و زشت است و گناه و… استفاده نکنید . برای انجام کاری اصرار و خواهش نکنید چون نتیجه ‌ای نخواهد داشت یا اگر هم داشته باشد موقتی است و زود از بین می ‌رود .
آموزش موسیقی
بر اساس پژوهش های بسیار ، درک موسیقی از دوران جنینی آغاز میشود. اما دریافت علائم صوتی و واکنش های ناشی از آن زمانی است که کودک قادر به تحلیل و تفکیک صداها و آواهاست.
بسیاری از کارشناسان آموزش و نیز روانشناسان در پی تحقیقات پژوهشگران بهترین سن آموزش موسیقی به کودکان را ۲ تا ۸ سالگی می دانند ؛ البته باز هم به روش غیر مستقیم .
آموزش ورزشی
یکی از رشته های ورزشی مناسب برای سنین زیر پیش دبستان ژیمناستیک است تا مهارت ها و هماهنگی های حرکتی کودک تقویت شود. در بسیاری از مهدها و باشگاه ها این کلاس ها دایر است و والدین می توانند از ۴ سالگی فرزندشان را در این کلاس ها ثبت نام کنند.
البته از این سنین میتوان کودک را با شنا نیز آشنا کرد.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما