می 13
بازدید : 1535
نظرات : بدون دیدگاه
بازی در فضای آزاد

به غیر از بهره بردن از هوای تازه یکی دیگر از فواید بازی در فضای باز در مقابل بازی خانگی، آزاد بودن کودکان از وابستگی به پدر و مادر و محدودیت‌هایی که بزرگترها وضع می‌کنند، است.

حداقل برای هفته‌ای یکبار هم شده کودکان را به بازی در فضای باز تشویق کنید، حتی اگر هوا مناسب هم نبود بچه‌ها نیاز دارند همه جور آب و هوایی را تجربه کنند پس اجازه ندهید هوای بد مانعی باشد. فقط فراموش نکنید که لباس مناسب بپوشانید.
در مورد خطر غریبه‌ها با کودک‌تان صحبت کنید و در مورد رفتاری که در مواجهه با شرایط مشابه باید داشته باشند، آموزش های لازم را بدهید. به غیر از بهره بردن از هوای تازه یکی دیگر از فواید بازی در فضای باز در مقابل بازی خانگی، آزاد بودن کودکان از وابستگی به پدر و مادر و محدودیت‌هایی که بزرگترها وضع می‌کنند، است.

 

دنبال مکان‌های مناسبی برای کودک‌تان باشید که به راحتی بتوانند در آنجا بازی کنند. پارک‌های محلی یا حتی انتهای کوچه‌های بن بست اطراف هر جایی که امن بوده و ترافیک وسایل نقلیه نباشد. در مورد استفاده از وسایل نقلیه عمومی اتوبوس، مترو آموزش داشته باشید. وقتی کودک شما به قدری بزرگ بود که خودش به تنهایی بیرون برود یک قانون مشخص کنید؛ همیشه شما باید بدانید کجا و با چه کسی هست و بطور منظم توسط شما و یا یک بزرگتر قابل اعتماد دیگر کنترل شود.

 

  • بازی برای سن های مختلف:

کودکان نوپا: نسبت به کشف دنیای اطرافشان خیلی باهوش و زیرک هستند و مهارت‌های فیزیکی رو به رشد را در بازی ها امتحان می‌کنند.

بچه‌های پیش دبستانی: بازی با سایر کودکان را یاد می‌گیرند و باورها را می‌سازند.

کودکان مدرسه‌ای: بیشتر با بازی های ساختار یافته مشغول می‌شوند مانند ورزش.

 

  • چند ایده برای بازی در فضای باز خارج از خانه:

۱. تاب بازی:

یکی از رایج‌ترین روش ها برای آموزش سر خوردن، فشار دادن و حفظ تعادل تاب بازی است. هر سنی دوست داشته و کمک می‌کند تا ماهیچه‌ها تقویت شود.

۲. بازی با توپ:

یکی دیگر از بازی های رایج در فضای باز خارج از منزل توپ بازی است. والدین باید با دقت توپ مناسب را انتخاب کند وزن سبک و اندازه متوسط داشته باشد. بازی با توپ کمک به هماهنگی بین چشم و دست می‌کند. بهترین بازی برای شروع پرتاب و گرفتن توپ است. وقتی کودک‌تان بزرگتر شده و مهارت لازم را برای تعادل در راه رفتن و دویدن بدست آورد می‌تواند بازی فوتبال را امتحان کند.

۳. بازی در پارک:

کودکان به فرصت هایی برای تخلیه انرژی و کاوش در قابلیت‌های خودشان نیاز دارند، بازی در پارک یک شکل فوق‌العاده از بازی در فضای باز است. این که کودکان احساس می‌کنند قلمرو بزرگتری برای بازی در اختیار آن ها هست خیلی لذت بخش خواهد بود.

۴. پرتاب و دنبال کردن توپ

۵. کشیدن، چرخاندن و هل دادن اسباب‌ بازی ها یا اشیاء مختلف بر روی طول سطح‌های مختلف همراه با افزایش مسافت

۶. بازی در شن، خاک یا حوضچه‌های آب

۷. بازی دنبال بازی یا قایم موشک

۸. خزیدن داخل تونل ها یا بالارفتن از موانع و درخت های افتاده

۹. بالا رفتن از درخت

۱۰. پریدن بالا پایین

۱۱. سه‌ چرخه یا دوچرخه سواری

۱۲. قل خوردن روی چمن‌ها

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما