️چگونه به اجتماعی شدن فرزندم کمک کنم؟

خیلی از والدین دوست دارند فرزندانی با اعتماد به نفس و اجتماعی تربیت کنند و آن را عامل مهمی برای پیشرفت فرزندشان می دانند. که البته این فرض بسیار درست است و یادگیری مهارت اجتماعی در نوجوانی پایه ی ارتباطات در آینده است. چه راهکارهایی هست برای اینکه در سن طلایی اجتماعی شدن، به فرزندمان […]

خیلی از والدین دوست دارند فرزندانی با اعتماد به نفس و اجتماعی تربیت کنند و آن را عامل مهمی برای پیشرفت فرزندشان می دانند. که البته این فرض بسیار درست است و یادگیری مهارت اجتماعی در نوجوانی پایه ی ارتباطات در آینده است. چه راهکارهایی هست برای اینکه در سن طلایی اجتماعی شدن، به فرزندمان بیشتر کمک کنیم؟

 

۱. اجازه ی ورود به عرصه های اجتماعی

مهارت اجتماعی مثل هر مهارت دیگری، نیاز به تمرین دارد و یک دفعه به افراد الهام نمی شود. بهتر است، یک سری از فعالیت های اجتماعی را به آن ها بسپرید. مثل خرید کردن، بانک رفتن و … . این کار علاوه بر افزایش حس مسئولیت، به اجتماعی شدن آن ها کمک می کند.

 

۲. مهارت ارتباط موثر در خانه

اولین و مهم ترین گروه اجتماعی خانواده است. بهتر است نوجوانان مهارت های ارتباط موثر را با شما بیاموزند و بعد در عرصه های دیگر آن را تحکیم کنند.

 

۳. کمتر انتقاد کردن

اگر نوجوان شما کاری را درست انجام نداد یا خطایی داشت، با لحن انتقادی و یا تمسخر آمیز آن خطا را به او یادآوری نکنید. نوجوانان انتقاد را دوست ندارند و آن را دشمن اعتماد نفس خود می دانند. سعی کنید اول بخش های خوب کار را به آن ها یادآوری کنید و بعد انتقاد کنید. مثلا تو خیلی خوب با دایی صحبت کردی. به نظرم اگر او را شما خطاب کنی مودبانه تر است.

 

۴. تحسین کارهای کوچک

خیلی خوب است که اگر فرزندتان، کاری را به نحو احسنت انجام داد از او تقدیر کنید و او را تحسین کنید. مثل این که به نظرم خیلی بامزه جک تعریف می کنی، یا توضیحی که در مورد فیلم دادی خیلی جالب بود.

 

۵. اهمیت به حرف هایشان

گاهی وقت ها والدین با دید کودک به نوجوان نگاه می کنند و نظرات و حرف های آن ها را جدی نمی گیرند یا باور نمی کنند. مثلا اگر پسر شما در مورد آخرین مدل بنز صحبت می کند، به او گوش دهید و از او در این باره سوال بپرسید، این کار آن ها را تشویق به حرف زدن و ابراز وجود بیشتر می کند.

 

۶. شبکه ی دوستان

خیلی از والدین احساس می کنند، داشتن یا نداشتن دوست در مرحله ی نوجوانی خیلی اهمیتی ندارد یا اصلا نمی دانند نوجوانشان با چه کسانی دوست هستند. گاهی در مورد دوستانش از او سوال کنید و او را تشویق به داشتن دوستان بیشتر و بهتر کنید.

 

۷. پرورش عزت نفس نوجوانتان

مولفه ی بسیار مهم در ارتباطات اجتماعی عزت نفس است. که در برگیرنده ی همه ی موارد بالاست. افراد با عزت نفس قوی تر، در اجتماع موفق تر هستند. به آن ها یاد دهید همه ی انسان ها خطا می کنند و انتقاد و تمسخر دیگران به معنای بی ارزشی آن ها نیست و داشتن احساس ارزشمندی درونی را با هم تمرین کنید.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما