تفاوت دختر و پسر در تمایلات اجتماعی

گرایش‌های اجتماعی، ابراز همدلی و همدردی با هم‌نوع و به‌طورکلی رفتارهای جمع‌گرایی که جهت‌گیری‌های یک فرد را نسبت به دیگران نشان می‌دهد در این حیطه قرار دارند. . دخترها بیشتر از پسرها می توانند احساسات و عواطف دیگران را درک کنند. از همان کودکی، دخترها در شناخت عواطف افراد بر اساس حالت چهره آن ها […]

گرایش‌های اجتماعی، ابراز همدلی و همدردی با هم‌نوع و به‌طورکلی رفتارهای جمع‌گرایی که جهت‌گیری‌های یک فرد را نسبت به دیگران نشان می‌دهد در این حیطه قرار دارند.
.
دخترها بیشتر از پسرها می توانند احساسات و عواطف دیگران را درک کنند. از همان کودکی، دخترها در شناخت عواطف افراد بر اساس حالت چهره آن ها بهتر عمل می کنند. دختر بچه ها بیشتر از نگاه کردن به اشیا متحرک به صورت افراد نگاه می کنند در حالی که این عکس این مسئله در مورد پسران صادق است. با وجود آن که مهارت درک حالت های چهره از زمان تولد وجود دارند اما در طول رشد، طبیعت و تربیت در این زمینه نقش دارند (تفاوت در این توانایی در مردان و زنان بزرگسال در مقایسه با کودکان دختر و پسر، دو برابر بیشتر است). دلیل این تفاوت این است که در روند رشد، دختران به بیان احساسات خود ترغیب می شوند در حالی که پسران به پنهان کردن عواطفشان تشویق می شوند. همان طور که همه مادران می دانند، حساسیت پسربچه ها به هیچ وجه کمتر از دختربچه ها نیست، پس بهتر است از همان کودکی کلمات متناسب با احساسات مختلف را به پسربچه ها آموزش دهید.
.
برقراری ارتباط چشمی فرد با فرد، واکنش نسبت به رنج و گرفتاری دیگران، قدرت شناخت چهره‌ها. در همه این زمینه‌ها، دختران برتری دارند و در مقایسه با پسرها، بیشتر درگیر «روابط»‌ اند. همچنین به‌تازگی کشف شده که، در نخستین روزهای پس از تولد، دختران بیشتر از پسران نسبت به چهره‌ها و صداها توجه نشان می‌دهند. در شش‌ ماهگی، دخترها قدرت به‌خاطر سپردن و شناخت بیشتری در مورد چهره‌هایی دارند که قبلا دیده‌ اند و بیشتر از پسرها سر و صدا می‌کنند. در ۱۲ ماهگی، دخترها به‌ مراتب بیشتر به درخواست‌ های کلامی مادرشان توجه نشان می‌دهند، در حالی‌ که رفتار هر دو جنس، هنگامی که مادر، بدون واکنش کلامی، توجه آن ها را با اسباب‌بازی جلب می‌کند، یکسان است.
.

بین ۱۲ تا ۱۴ ماهگی، دختران بیشتر از پسران، گرایش دارند که، در حضور کودک دیگری که گریه می‌کند، به مدت طولانی و به‌ دفعات گریه کنند. جالب این که این تفاوت جنسیتی، هنگامی که کودکان در معرض شنیدن صدای ضبط‌ شدۀ گریه قرار می‌گیرند، وجود ندارد.

.
تفاوت‌های دو جنس بیشتر در واکنش‌های روان‌ شناختی (مانند مهربانی و توجه) است تا در واکنش‌های عملی (مانند کمک واقعی و تقسیم مشکلات). علاوه بر این با استفاده از خود ارزیابی از طریق پرسشنامه، افزایش سن در دختران با شدیدتر شدن رفتارهایی نظیر درونی کردن هنجارهای اجتماعی، جمع‌ پذیری و همدلی در آن ها همراه بود. این ویژگی‌ها تحت تأثیر فرهنگ اجتماعی و خانوادگی قرار می‌گرفتند.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما