لزوم تشکیل خانواده چیست؟

انسان موجودی اجتماعی است و خانواده نیز اولین نهاد اجتماعی می باشد. همه آن اتفاق‌ها و امت واحده و هبوط آدم روی زمین در قالب یک خانواده اتفاق افتاده است. خانواده محل دریافت رحمت الهی در عالم هستی است. پس هر موفقیتی در زندگی در قالب بیت رقم می‌خورد.   برای اینکه این موضوع را […]

انسان موجودی اجتماعی است و خانواده نیز اولین نهاد اجتماعی می باشد. همه آن اتفاق‌ها و امت واحده و هبوط آدم روی زمین در قالب یک خانواده اتفاق افتاده است. خانواده محل دریافت رحمت الهی در عالم هستی است. پس هر موفقیتی در زندگی در قالب بیت رقم می‌خورد.

 

برای اینکه این موضوع را از زاویه دیگری بهتر ببینیم و موضوع خانواده برایمان خوب جا بیفتد بد نیست به‌ جایی سر بزنیم که همه ما درباره آن بسیار شنیده‌ایم و آن‌ هم حدیث شریف کساء است. این حدیث نمونه‌ی یک خانواده استثنایی است. یک خانواده‌ای که دورهم جمع می‌شوند و چه اتفاقات بزرگی می‌افتد. این که فرشته الهی بر آن‌ها نازل می‌شود. طهارت بر آن‌ها نازل می‌شود.

«إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً»
هر چه پاکی است به آن‌ها نازل می‌شود. فرشته‌های الهی در آن جا پایین می‌آیند. حتی این بیت آن‌قدر قدرت دارد که می گویند تا قیام قیامت هرکس قصه این بیت و حدیث آن را شنید و اگر در مجلسی از مجالس شیعیان و محبین ما داستان این بیت را تعریف کرد، از جایش برنمی‌خیزد مگر اینکه از رحمت الهی و رفع حاجات برخوردار شود.
.
چقدر یک بیت می‌تواند قدرتمند باشد خودش که این‌همه طوفان به پا کرده است هیچ، همه آدم‌هایی هم که به او اتصال می‌یابند از چه درجه‌ای برخوردار می‌شوند و تا کجا می‌روند هیچ، خبرش هم که به گوش انسان برسد تا وقتی از جایش بلند نشده، حوائجش را برطرف می‌کند، این قدرت بیت است. بیتی که ملائکه را حتی جبرئیل را پایین بیاورد. بیتی که خداوند با او تکلم کرده و طهارت را در او جاری کند. بیتی که خبرش مردم را از نیازمندی‌هایشان بی‌نیاز می‌کند؛ این تعریف بیت است. اگر خواستیم بدانیم یا خانوده و بیت  به چه دردی می‌خورد باید این خانواده را مدنظر بیاوریم بفهمیم خانواده و بیت چه کارکردی می‌تواند داشته باشد.
.
«اَلسَّلامُ عَلَیْکُم یا اَهْلَ بَیْتِ النُّبُوَّهِ وَ مَوْضِعَ الرِّسالَهِ وَ مُخْتَلَفَ الْمَلائِکَهِ وَ مَهْبَطِ الْوَحْیِ»
وقتی فهمیدیم که بیت آن قدر بلند هست که منظور همان بیت نورانی پیامبر اسلام است؛ بیت می‌تواند آن‌ قدر بلند باشد که وحی را پایین بیاورد و محل رفت و آمد ملائکه باشد، مثل اتوبان بروند و بیاییند. وقتی این را فهمیدیم حالا باید به یک نکته توجه کنیم که نه هر خانواده‌ای بیت است و نه هر زن‌ و شوهری که ازدواج کردند، بیت می‌شوند. این‌طور نیست! بیت آداب دارد، می‌شوند آدم‌هایی خانواده تشکیل بدهند، بچه‌دار هم بشوند و حسابی هم سختی بکشند، فشار هم تحمل کنند ولی بیت نشوند. بله بیت آداب دارد.
.
در حدیث کسا چند آداب قابل‌ مشاهده است:
.
۱) آدم‌های این بیت اهل دعا هستند. سرشان رو به بالا است. توجهشان به همدیگر و به دنیا نیست. دغدغه‌شان آسمان است اگر هم دغدغه دنیایی دارند و مسئله‌ای به وجود می‌آید و ضعف در بدنشان به وجود می‌آید ولی در همین مسئله هم معطوف به آسمان‌اند.
.
۲) ماجرای استجابت است؛ این‌ها آن‌قدر زمینه این دعا را فراهم می‌کنند، آدم‌های این بیت از گناهان چه عملی و چه رفتاری و شنیداری و بینایی معصوم‌اند، حتی خیال این آدم‌ها هم پاک است، این‌ها تمرین کرده‌اند و برای همین هم استجابت برای آن‌ها اتفاق می‌افتد.
.
۳) این که بین آن‌ها تعاون برقرار است.
.
پس به‌طور خلاصه آدم‌های بیت آسمانی رسول‌الله آدم‌هایی هستند که سر به سمت آسمان دارند، به‌ واسطه این که هیچ آلودگی در زندگی‌شان وجود ندارد زمینه استجابت را فراهم کردند و بین همدیگر رابطه تعاون دارند. این سه اصل این خانواده را به بیتی الهی و نورانی تبدیل می‌کند که همه برخورداری‌های بعدی قطعاً در آن بیت نازل می‌شود و حتی بقیه هم می‌توانند از برکت نازل شدنش استفاده کنند.
.
خدایا ما خانواده تشکیل دادیم یا می‌خواهیم خانواده تشکیل بدهیم. ولی خیلی چیزها را نمی‌دانیم، خیلی بی‌ادبی‌ها درونمان هست که باعث می‌شود خودمان و زندگی‌مان آسیب ببیند، ولی از ته قلبمان نمی‌خواهیم آدم بدی باشیم. دلمان نمی‌خواهد خانواده بدی داشته باشیم، دلمان نمی‌خواهد زندگی‌مان با جروبحث بگذرد. دلمان می‌خواهد مثل اهل‌بیت و با هم‌نشینی اهل‌بیت (ع) از همه رحمت‌های الهی برخوردار شویم.
.
خدایا به‌ حکم حمید بودنت به‌ حق حضرت محمد (ص)، به‌ حکم اعلی و عالی بودنت به‌حق حضرت علی (ع)، به‌ حکم فاطر بودنت به‌ حق حضرت فاطمه (س)، به‌ حکم محسن بودنت به‌ حق امام حسن (ع) و به‌ حکم قدیم الاحسان بودنت به‌ حق امام حسین (ع) به شرافت و عظمت این خاندان بزرگ که دست کرامت آن‌ها هیچ‌ وقت بسته نیست و آن‌ها از هر بخلی به دورند،
ما را مشمول رحمت خاص این خاندان قرار بده و بر ما بپسند تا ما هم خانواده‌ای از جنس این خانواده داشته باشیم.
…ان شاء الله…

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما