فوریه 17
بازدید : 482
نظرات : بدون دیدگاه
بدقول نباشید !

منظور ما دنیای فرزندانمان است و وقتی آن ها را ناراحت کنیم، این یک فاجعه است. یک قول ساده که با عجله می دهیم و بعد آن را می شکنیم ممکن است برای ما چیزی نباشد، اما می تواند برای کودکانمان معنی دیگری داشته باشد :”تو برای پدر و مادرت مهم نیستی!” کودکان می توانند […]

منظور ما دنیای فرزندانمان است و وقتی آن ها را ناراحت کنیم، این یک فاجعه است. یک قول ساده که با عجله می دهیم و بعد آن را می شکنیم ممکن است برای ما چیزی نباشد، اما می تواند برای کودکانمان معنی دیگری داشته باشد :”تو برای پدر و مادرت مهم نیستی!”
کودکان می توانند سال ها وعده های شکسته شده پدر و مادرهایشان را به یاد بیاورند، پس اگر نمی خواهید کودکتان فکر کند شما “دروغگو” هستید، بهتر است الکی قول ندهید .

بچه های تان ممکن است فکر کنند که شما دروغ گو هستید:

ما به بچه های خود می آموزیم که حفظ وعده و قول ها بسیار مهم است اما گاهی اوقات خودمان به آن عمل نمی کنیم . وقتی به فرزند خود بگویید که اتفاقی خواهد افتاد و هیچ وقت آن اتفاق نیفتد، از نظر او “دروغ گفته اید”، و بچه تان قادر به انجام این نتیجه گیری ساده خواهد بود .

فقط به خاطر بیاورید آخرین باری که یک نفر برای شما قولش را شکست چه حسی داشتید، آیا ناراحت شدید؟ و حالا یک احساس خیلی بدتر را تصور کنید – این همان چیزی است که کودکان ما ممکن است زمانی که یکی از مهم ترین افراد زندگیشان این کار را می کنند ، احساس کنند .

آن ها ممکن است فکر کنند که برای شما اهمیتی ندارند :

البته شما قصد ندارید به احساسات کودکتان آسیب برسانید اما وقتی به طور ناگهانی قولی که می دهید را می شکنید به آنها این را می گویید و احساس می کنند که برای شما مهم نیستند زیرا شما آنچه برای آن ها مهم است را در آخرین اولویت قرار می دهید و در آخر هم آن را فراموش می کنید .

روابط نیاز به کار سخت دارد و وقتی به قول های خود عمل می کنید، باعث می شود شما یک قهرمان در چشم کودک خود باشید و همیشه برای او بهترین الگو خواهید بود .

آن ها به قول های خود عمل نخواهند کرد :

والدین الگویی برای فرزندان خود محسوب می شوند و زمانی که به وعده های خود عمل نمی کنند, ممکن است کودکان از این الگوی فکری پیروی کنند. آن ها ممکن است فکر کنند, ” اگر مادرم یا ( پدر) به قولش عمل نمی کند , چرا من باید این کار را بکنم ؟”

ما نمی خواهیم بچه های مان وقتی بزرگ می شوند به قول هایشان عمل نکنند اما وقتی قول هایمان را خیلی آسان بگیریم , کودکانمان را به سمت انجام دقیقاً همین کار سوق می دهیم .

ممکن است اعتماد و احترام خود را نسبت به کودکتان از دست بدهید :

وقتی چیزی می گوییم، این کار به کودکانمان کمک می کند تا احساس امنیت کنند و باعث ایجاد اعتماد بین مان می شوند و هنگامی که این اعتماد به خیانت تبدیل شود، ممکن است فرزندانمان احساس گم شدگی کنند، به خصوص وقتی که خیلی جوان تر از آن چیزی هستند که مفهوم قول دادن و نگه داشتن آن را درک کنند . در نهایت آن ها ممکن است احترام خود را نسبت به شما و آنچه شما می گویید از دست بدهند زیرا خواهند دید که قول های شما انجام نمی شوند و هیچ گاه عملی نخواهند شد .

آیا همه این ها به این معنی است که نباید به فرزند خود قول بدهید ؟
به هیچ وجه.

اجتناب از قول دادن به این معنی است که شما آماده نیستید که خود را به رابطه با افراد دیگر و به ویژه فرزند خود متعهد کنید و والدینی که از قول دادن اجتناب می کنند ، می توانند کودکان خود را قانع کنند که به اندازه کافی مطمئن نیستند که توانایی ریسک کردن را دارند .

زمانی که قول می دهید و به آن عمل می کنید، کودکتان می داند شما کسی هستید که می تواند به او تکیه کند ، کسی که هر کاری برای حمایت از کودکش را انجام می دهد و باید فقط مطمئن شوید که وعده هایی را که می توانید انجام دهید و برایش سعی کنید را بگویید تا بد قول نشوید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما