ضعف زبانی و مشکلات ارتباطی

برخی از کودکان با توجه به سن خود نمی‌توانند جملاتی را به صورت کامل مطرح کنند و به عبارتی نسبت به همسالان خود دچار ضعف زبانی در بیان جملات هستند همچنین این مسئله می‌تواند مشکل ارتباطی در کودکان ایجاد کند. در برخی از موارد خانواده‌ها زمانی که کودکانشان دچار نقص زبانی یا مشکل در ارتباط […]

برخی از کودکان با توجه به سن خود نمی‌توانند جملاتی را به صورت کامل مطرح کنند و به عبارتی نسبت به همسالان خود دچار ضعف زبانی در بیان جملات هستند همچنین این مسئله می‌تواند مشکل ارتباطی در کودکان ایجاد کند.
در برخی از موارد خانواده‌ها زمانی که کودکانشان دچار نقص زبانی یا مشکل در ارتباط هستند آن را نادیده می‌گیرند در حالی که این مسئله می‌تواند سبب بروز هیجاناتی در کودک شود و عواقب روحی و روانی برای آن به همراه داشته باشد.
این کودکان در معرض هیجانات مثبت یا منفی هستند که هیجان مثبت شامل ذوق‌زدگی یا خوشحالی و هیجانات منفی شامل ترس، اضطراب و نگرانی در کودک است.
کودکان در زمان کنونی با کمبود بازی‌های هیجانی و عاطفی مواجه هستند، به دلیل اینکه قالب بازی‌ها عوض شده و اکثر بازی ها با توجه به تکنولوژی‌های نوین به سمت بازی‌های رایانه‌ای پیش رفته است مدیریت هیجان در کودکان به خوبی انجام نمی‌گیرد و در واقع کودکان این مسئله را فرا نگرفته‌اند که این موضوع در کودکانی که دچار نقص زبانی و ارتباطی هستند بسیار حائز اهمیت است و والدین نباید از نقش بازی در کنترل هیجانات کودک خود غافل شوند.
گاهی کودکانی که مشکوک به اوتیسم هستند ممکن است رفتارهایی کلیشه‌ای و یا تکراری در آنها بروز کند که خانواده باید زمان آنها را ثبت کند و فاکتورهای موثر در این پدیده را مورد آنالیز قرار دهد چرا که با مدیریت این فاکتورها می توان اقدامات لازم را جهت پیشگیری از رفتارهای کلیشه‌ای و تکراری در کودکان انجام داد‌.
کودکان مبتلا به ضعف زبانی و ارتباطی نیاز به حمایت ویژه خانواده‌های خود دارند، آموزش به خانواده‌ها و کودکان در زمینه کنترل هیجانات آنها بسیار موثر است و می تواند آینده‌ی بهتری را در زندگی این کودکان رقم می زند.

تاثیر گروه همسالان
تنها والدین و معلمان نیستند که توانایی کودک را در تنظیم هیجان تحت تاثیر قرار می دهند؛ گروه همسالان هم نقش مهمی را ایفا می کنند. همسالان برای همدیگر حکم آموزندگان را دارند.
کودکان در حین تعامل و بازی و یادگیری، شدیداً تحت تاثیر همسالانشان هستند. آنها همچنین در نتیجۀ خواسته های پیچیده ای که باید در روبه رو شدن با همسالان یاد بگیرند، به تنظیم هیجان دست می یابند.
وقتی که دانش آموزان وارد مدرسه می شوند، باید کنترل هیجانات و مهارت های گفتگو دربارۀ مشکلات را بدون از دست دادن کنترل یاد بگیرند. همسالان، کودکانی را که به آسانی هیجاناتشان را تنظیم می کنند دوست دارند و به دنبال همبازی ها و هم تیمی هایی مثل آنها می روند.
در بین پیش دبستانی ها، واکنش پذیری یک کودک به همراه توانایی او در برقراری ارتباط با هیجاناتش، هم با تعارض و هم همکاری با همسالانش رابطه دارد.
وقتی که کودکان به علت ناکامی در تعامل با همسالان خیلی برآشفته می شوند و با سروصدا واکنش نشان می دهند، به احتمال بیشتری با همسالانشان تعارض پیدا می کنند.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما