ژانویه 19
بازدید : 503
نظرات : بدون دیدگاه
کاری کنید احساس مهم بودن کند

والدین در روش تربیتی فرزندان ممکن است دچار سردرگمی شوند. اما تقویت رفتارهای مثبت در کودک اهمیت بسیار زیادی در نگرش کلی او به زندگی ایفا می‌کند. بدون شک هیچ پدر و مادری نمی‌خواهد احساسات منفی در فرزندش شکل بگیرد. متاسفانه علم می‌گوید طبیعی است که مردم بیشتر به فکر منفی می‌پردازند تا فکر مثبت […]

والدین در روش تربیتی فرزندان ممکن است دچار سردرگمی شوند. اما تقویت رفتارهای مثبت در کودک اهمیت بسیار زیادی در نگرش کلی او به زندگی ایفا می‌کند. بدون شک هیچ پدر و مادری نمی‌خواهد احساسات منفی در فرزندش شکل بگیرد. متاسفانه علم می‌گوید طبیعی است که مردم بیشتر به فکر منفی می‌پردازند تا فکر مثبت و این می‌تواند در مورد کودکان هم صادق باشد. در فرزندپرتال با چند روش تقویت رفتار مثبت در کودکتان آشنا خواهید شد.
خودتان یک الگوی خوب باشید
برای راهنمایی فرزندتان از رفتارهای خودتان استفاده کنید. فرزندتان شما را تماشا می‌کند تا سرنخ‌هایی در مورد نحوه رفتار شما کسب کند به همین دلیل آنچه انجام می‌دهید یا می‌گویید بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر می‌خواهید فرزندتان بگوید «لطفا» باید خودتان هم بگویید. اگر نمی‌خواهید کودک صدایش را بلند کند، خودتان هم آرام و بی سر و صدا صحبت کنید.

به کودک نشان دهید که چه احساسی دارید
صادقانه حرف زدن با کودک بر چگونگی تقویت رفتار مثبت در او تاثیر می‌گذارد و کمک می‌کند تا احساسات خود را در شما ببیند. اگر جملات خود را با «من» شروع کنید، به کودک فرصت می‌دهید که چیزها را از منظر شما ببیند. به عنوان مثال «من ناراحت هستم چون سرو صدای زیادی هست که باعث میشه نتونم با تلفن صحبت کنم.»

به رفتار مثبت کودکتان واکنش نشان دهید
وقتی فرزند شما کار خوبی انجام می‌دهد و رفتار مثبتی دارد به او بازخورد مثبت نشان دهید. به عنوان مثال اینکه «وای تو خیلی خوب بازی میکنی، منم دوست دارم مثل تو بلوک‌ها را روی میز بچینم» این بسیار بهتر از این است که صبر کنید تا همه بلوک‌ها زمین بریزد و شما بگویید « این بازی بسه»

خودتان را با فرزندتان هم سطح کنید
وقتی به کودک نزدیک می‌شوید می‌توانید حدس بزنید او چه احساسی دارید با به چه چیزی فکر می‌کند. نزدیک بودن به او باعث می‌شد او بتواند بر رفتار شما تمرکز بهتری داشته باشد و بتواند بفهمد شما چه می‌گویید. اگر به فرزندتان نزدیک باشد و توجه او را ببینید دیگر نیاز نیست حتما به او نگاه کنید تا متوجه شوید چه حسی دارد.

فعالانه گوش دهید
برای گوش دادن فعال، می‌توانید زمان صحبت کردن او، سرتان را تکان دهید و آنچه را که فکر می‌کنید فرزند شما احساس می‌کند، دوباره تکرار کنید. به عنوان مثال بگویید « به نظر می‌رسد که از اینکه بلوک‌هایت افتاده، ناراحت هستی» هنگامی که شما این کار را انجام می‌دهید به کودک کمک می‌کنید او به راحتی بتواند با تنش و احساسات بزرگی مانند سرخوردگی مواجه شود که برخی اوقات منجر به رفتار ناخواسته می‌شود. در این حالت او می‌تواند احساس راحتی و احترام کند و حتی خشم خود را بروز دهد.

محیطی برای رفتار مثبت ایجاد کنید
محیط اطراف فرزند شما می‌تواند بر رفتار او تاثیر بگذارد. بنابراین می‌توانید محیط را طوری شکل دهید که منجر به رفتار مثبت شود. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما در محیط امنی قرار دارد و در معرض شکستن چیزی نیست. برای کودکان یادآوری اینکه نباید به چیزی دست بزنند دشوار است بنابراین با دور نگهداشتن اشیا پرخطر احتمال بروز مشکلات را کاهش دهید.
محدودیت‌ها را مشخص کنید
قبل از اینکه درگیر کاری که فرزندتان انجام می‌دهید، شوید به ویژه وقتی می‌خواهید «نه» بگوید، از خودتان بپرسید آیا واقعا اهمیت دارد؟! با حداقل نگهداشتن دستورالعمل‌ها درخواست‌ها و بازخورد منفی، فرصت درگیری و احساس بد را کمتر کنید.
چیزها را ساده و ثابت نگهدارید
اگر دستورالعمل‌های واضحی را به زبان ساده بیان کنید، کودک شما می‌داند چه انتظاری از او وجود دارد. به عنوان مثال « لطفا موقع رد شدن از خیابان دست من را بگیر» قوانین مثبت معمولا بهتر از قوانین منفی است زیرا آنها رفتار فرزند شما را به روشی مثبت راهنمایی می‌کنند.
به فرزندتان مسئولیت بدهید
با بزرگ شدن فرزندتان، می‌توانید مسئولیت بیشتری در قبال رفتارهایش به او بدهید. شما همچنین می‌توانید به او فرصتی بدهید تا عواقب طبیعی این رفتار را تجربه کند. اگر مسئولیت جمع کردن رختخوابش برای سفر را دارد و بالشش را فراموش می‌کند، باید شب را بدون بالش بخوابد.

هرچیز را یکبار بگویید
اگر مدام به کودک بگویید چه کاری را انجام دهد و چه کاری را نکند، خیلی از اوقات او فقط رفتارش را با بکن نکن‌های شما تنظیم می‌کند. اگر می‌خواهید فرصت همکاری به او بدهید عواقب عدم همکاری را به او یادآوری کنید و فقط تا سه بشمارید.
کاری کنید احساس مهم بودن کند
کارهای ساده خانه را به کودکتان بسپارید تا به خانواده کمک کند. به این ترتیب او احساس مهم بودن می‌کند. اگر می‌توانید به کودک خود کار بیشتری بدهید تا او احساس بهتری داشته باشد. اگر برای کارهایی که انجام می‌دهد او را ستایش کنید مطمئن باشید به عزت نفس او کمک زیادی کرده‌اید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما