دسامبر 14
بازدید : 711
نظرات : بدون دیدگاه
ترس های کودک را ریشه یابی کنید

یک مشاور تربیتی در همدان درباره ی ترس های کودکان گفت: ترس کودکان انواع مختلفی دارد به طوری که علل بعضی از ترس‌ ها طبیعی است اما بعضی‌ ها با دلایل خاصی به وجود می‌ آید. رضوان مسعود میدانچی با بیان این که به‌ طور کلی ترس‌ ها علل زیستی و روان‌ شناختی دارند، اظهار […]

یک مشاور تربیتی در همدان درباره ی ترس های کودکان گفت: ترس کودکان انواع مختلفی دارد به طوری که علل بعضی از ترس‌ ها طبیعی است اما بعضی‌ ها با دلایل خاصی به وجود می‌ آید.
رضوان مسعود میدانچی با بیان این که به‌ طور کلی ترس‌ ها علل زیستی و روان‌ شناختی دارند، اظهار کرد: برخی اوقات ترسی که کودک از خود نشان می‌ دهد به یک نیاز روانی ارتباط دارد؛ به عنوان مثال ترس کودک از مدرسه ممکن است به علت وابستگی زیاد او به پدر یا مادر از نظر روانی باشد و در واقع ترس او ریشه در این وابستگی دارد.
وی اضافه کرد: تغییر در شیوه ی زندگی مثل تغییر محل سکونت، جدا شدن از والدین و … به‌ صورت ترس از تاریکی، ترس از حیوانات و … خود را نشان می‌ دهد بنابراین برخی از ترس‌ های مشخص و معین کودک می‌ تواند ریشه‌ های روان‌ شناختی داشته باشد و به طور مستقیم با موضوع آن ترس مرتبط نباشد.
مسعود میدانچی با اشاره به اینکه گاهی خانواده‌ ها هستند که مشکل ترس را در کودک به وجود می‌ آورند، ادامه داد: ممکن است کودک ترس از یک مسأله خاصی را در محیط خانواده یاد گرفته باشد این اتفاق بر اساس فرآیند یادگیری صورت می‌ پذیرد چرا که والدین در آموزش اکثر رفتارها به‌ عنوان الگو و سرمشق کودک هستند.
وی با بیان اینکه کودک با مشاهده رفتارهای مختلف می‌ آموزد چه چیزی ترسناک است و چه چیزی ترسناک نیست، خاطر نشان کرد: گاهی ترس کودک ناشی از شیوه‌ های زیستی غلط والدین است؛ به عنوان مثال والدین برای وادار کردن کودک به انجام کاری او را تهدید کرده و یا از چیزی می‌ ترسانند.
این مشاور مرکز مشاوره رسش یادآور شد: تماشای فیلم‌ های ترسناک، تصادف، دزدی، نزاع و … از جمله مواردی است که می‌تواند در کودک ترس ایجاد کند.
وی ادامه داد: برخی از ترس‌ ها در سنین خاصی طبیعی‌ هستند اما اگر چنین ترس‌ هایی بیش از دو سال به طول بی انجامد حتما به توجه و درمان نیاز دارد چرا که یک ترس عادی نباید چنین مدت‌ زمانی طول بکشد و گاه بدون نیاز به مداخلات درمانی به‌ تدریج کاهش پیدا کرده و بالاخره از بین می‌ رود.
وی با اشاره به این که این‌گونه ترس‌ ها را ترس بیمار گونه می‌ نامیم، عنوان کرد: اگر ترس در عملکرد روزانه کودک تأثیر بگذارد باید مداخله درمانی از طریق روانشناس انجام شود.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما