آوریل 28
بازدید : 1112
نظرات : بدون دیدگاه
تأیید والدین عامل استرس فرزند

دنیای امروز ناگزیر دارای استرس های متفاوتی است و آنچه اهمیت دارد کنار آمدن با این نوع استرس ها است

یکی از علت‌های ایجاد استرس کودکان، تایید مدام والدین است که با این تایید، کودک در همان لحظه استرسی ندارد اما در هفته‌ها و ماه‌های بعد سطح استرس او به اطمینان‌بخشی‌های والدین افزایش می‌یابد.

 

الگو بودن والدین باعث می شود که کودک نکات مثبت را از رفتارهای آن ها بیاموزد، یعنی کودکان رفتار والدین را می بینند و همین رفتارهای والدین در بروز و یا کاهش استرس های آن ها بسیار موثر است.

 

دنیای امروز ناگزیر دارای استرس های متفاوتی است و آنچه اهمیت دارد کنار آمدن با این نوع استرس ها است، ضمن این که نباید استرس های زندگی را از کودکان مخفی کرد، بلکه آن ها نیز باید با واقعیت های زندگی روبه رو شوند. والدین نباید استرس ها را از کودکان مخفی کنند و از سوی دیگر باید بتوانند برخوردی عقلانی با کودکان داشته و الگوی مثبت و صحیحی برای فرزندان باشند.

 

کودکِ نگران مدام نیازمند اطمینان‌بخشی است و والدین نیز به منظور کاهش همین نگرانی ها مدام به او این اطمینان‌بخشی را منتقل می کنند و همین امر یکی از اشتباهات والدین است که به منظور کاهش آشفتگی فرزندان انجام می شود. اطمینان بخشی های زیاد به کودکان و تکرار آن و تعریف مداوم از فرزندان عاملی برای افزایش نگرانی های آن ها خواهد شد و در واقع کودکانِ نگران همیشه نیازمند تایید والدین هستند، بنابراین یکی از علت های ایجاد استرس کودکان، تایید مدوام والدین است البته باید این نکته توجه کرد که در لحظه تایید، فرزند استرسی ندارد اما در هفته ها و ماه های بعدی، سطح استرس او نسبت به اطمینان بخشی‌های والدین بیشتر خواهد شد.

 

والدین باید توجه کنند که با فراهم کردن این نوع شرایط برای کودک، او پیوسته منتظر تایید رفتار خود از سوی والدین خواهد بود، بنابراین لازم است که والدین، اطمینان بخشی‌ها را کمتر کنند تا فرزندان با استرس و نگرانی های کمتری روبه رو شوند.

 

این که والدین مداوم وضعیت درس های فرزند خود را از وی جویا شوند چندان ضروری به نظر نمی رسد و همان یکبار پرسیدن کافی است، در واقع والدین می توانند به صورت نامحسوس سطح اضطراب فرزند خود را کنترل کنند تا سیکل معیوبی در نوع تربیت آن ها ایجاد نشود، ضمن این که این عملکرد از خشم و عصبانیت والدین نیز پیشگیری می کند.

 

باید به نکته توجه کرد که به عنوان والد نباید بیش از اندازه به کودک اطمینان بخشی منتقل کنیم، برای مثال وقتی که کودک از خوب بودن پاسخ هایش سوال می کند، باید والدین جواب این سوال را از خود او بخواهند و این که ارزیابی خودش نسبت به دفعات قبل چگونه بوده است و در واقع کودک پاسخ را از ذهن والدین نگیرد بلکه خودش با به چالش کشیدن ذهنش و مرور گذشته و مقایسه سطح استرس ها در دفعات قبل به این سوال پاسخ دهد.

 

به چالش کشیدن ذهن فرزندان و واگذاری مقایسه تغییرات و سنجش و ارزیابی سطح استرس ها به خود فرزندان در پاسخگویی به سوالات موثر است و باعث کاهش استرس های آن ها خواهد شد.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما