ژانویه 4
بازدید : 845
نظرات : بدون دیدگاه
در میان گذاشتن ۱۰ توصیه با کودک

آیا شما از این که بعضی‌ها چگونه با زندگی کنار می‌آیند، شگفت زده نمی‌شوید؟ آن ها همیشه تیزهوش، خوشرو و با نشاط هستند و هیچگاه در برابر مشکلات تسلیم نمی‌شوند و در هنگام مواجهه با آن استوار می‌ایستند. در مقابل ، افـرادی هم هستند که همواره شکایت دارند و گله می‌کنند، از کاه، کوه می‌سازند […]

آیا شما از این که بعضی‌ها چگونه با زندگی کنار می‌آیند، شگفت زده نمی‌شوید؟ آن ها همیشه تیزهوش، خوشرو و با نشاط هستند و هیچگاه در برابر مشکلات تسلیم نمی‌شوند و در هنگام مواجهه با آن استوار می‌ایستند. در مقابل ، افـرادی هم هستند که همواره شکایت دارند و گله می‌کنند، از کاه، کوه می‌سازند و زندگی را بـا اخم و تخم سپری می‌کنند.

 

هر کسی به نوبه خود دارای مشکلات، استرس‌ها و تنش‌های مخصوص به خود است. اما اگر شما بیاموزید که چگونه با آن ها کنار بیایید در پـایان، پیروز از میدان خارج می‌گردید. معجزه‌هـا بـه خـودی خود روی نمی‌دهند، ایـن شما هستید که باید آن ها را خلق کنید. اگر مشکلی دارید، به جای آن که منتظر بمانید تا مشکل خود به خود حل شود ، قدم نخست را بردارید و آن را حل کنید. برخی مسائل هستند که باید حتما به فرزندان عزیز خود بیاموزید. کودکان آسیب‌پذیر، ساده و ترسو هستند. این وظیفه والدین است آن ها را برای رویارویی با برخی مشکلات و بلاها آماده کنند.

.

۱. حرف زدن با غریبه ها

آموزش و هشدار دادن به کودکان در مورد ارتباط با غریبه ها از جمله مواردی است که پدر و مادرها باید آن را جدی بگیرند. باید در این مورد با دقت و تاکید بسیار با فرزندان خود صحبت کنید. البته مراقب باشید این مساله را طوری مطرح نکنید که موجب ترس کودک از غریبه ها بشود. باید به جای ترساندن آنها، اطلاعات مفید که حالت هشدار نیز دارند، به فرزند بدهید.

 

۲.  واکنش در برابر بلایای طبیعی

برخی از بلاهای طبیعی به مرور تخریب می کنند و آسیب می رسانند و فرد در برابر آنها فرصت واکنش دارد. اما برخی از آن ها نیز ناگهانی هستند و نمی توان هیچ کاری انجام داد. وظیفه پدر و مادر این است خودشان با مطالعه و تحقیق و یافتن اطلاعات ارزشمند و البته مفید، فرزندان خود را برای رویارویی با چنین رویدادهایی آماده کنند. فرزندان باید بدانند در مواقع سیل، زلزله، طوفان یا آتش‌سوزی بهترین واکنش برای نجات یافتن چیست.

 

۳. پس از گم شدن چه کنند

پدر و مادر باید به فرزندان خود بیاموزند وقتی گم شدند. با صدای بلند نام اصلی شما را صدا کنند یا از مادرها یا افراد دیگری که در نزدیکشان هستند کمک بخواهند. به آنها در مورد امنیت در روزهای معمول زندگی آموزش لازم را بدهید. از هر فرصت مرتبطی استفاده کنید تا به کودکان در مورد حفظ امنیتشان بیاموزید. در مورد احتمال گم شدن با آن ها حرف بزنید و نمایش های مشابه برایشان بازی کنید تا آمادگی این مسئله را داشته باشند.

 

۴. آموزش مسیریابی

منظور از جهت‌یابی این نیست که فرزند خود را به نجوم‌شناس قهار مبدل کنید که با کمک خورشید و ماه و ستاره ها بتواند راه خودش ر ا بیابد. قرار هم نیست یک جی‌پی‌اس به او بدهید تا راه درست را پیدا کند. آموزش های ابتدایی مسیر و جهت یابی را به او بیاموزید تا شمال و جنوب و شرق و غرب را بتواند تشخیص دهد. در مسیر پارک، پاساژ، فروشگاه و … در مورد جهت و جغرافیا با او حرف بزنید. همین کافی است.

 

۵. آشنایی با محله

باید فرزند خود را با محله ای که در آن زندگی می کنید آشنا کنید. این برای مواقع ضروری بسیار لازم است.

 

۶. نشانی و شماره تلفن

از اینکه فرزند شما نشانی و شماره تلفن  خانه را بلد است، مطمئن شوید.

 

۷. کمک های اولیه

مسایل بسیار ابتدایی و ساده  کمک های اولیه را به فرزند خود بیاموزید. در مورد مسایلی همچون بریدن یا خراش برداشتن پوست برایش حرف بزنید و بگویید اگر تنها بود و چنین رویدادی برایش رخ داد، چه باید بکند.

 

۸. اطلاعات لازم در مورد آتش‌سوزی

لطفا خودتان در مورد اقدامات لازم هنگام آتش‌سوزی مطالعه کنید و اطلاعات مفید و ساده و لازم را به فرزندتان نیز منتقل کنید. کودک باید بداند در این مواقع چطور برخورد کند.

 

۹. اطلاعات لازم در مورد محل زندگی دوستان و فامیل

کودک شما باید محل زندگی دوستان یا فامیل نزدیک را بداند تا بتواند در مواقع ضرورت از آنها استفاده کند.

 

۱۰. دانستن شماره های ضروری

شماره های ضروری همچون پلیس، اورژانس یا آتش نشانی چیزهایی هستند که باید به فرزند خود بیاموزید. دانستن این شماره های ساده برای مواقع ضروری بسیار لازم و واجب است.

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما