اکتبر 23
نویسنده : غلامعلی افروز
بازدید : 2018
نظرات : بدون دیدگاه
اعتیاد والدین، بزهکاری فرزندان

اعتیاد والدین تاثیر مستقیمی بر بزهکاری و رفتار ضد اجتماعی فرزندان دارد. هنگامی که پدر یا مادر به دلایل خاصی مثل اضطراب، افسردگی، تعارض‌های روانی، ستیزهای خانوادگی، احساس همسرگریزی به خصوص عادت‌های نامطلوب مثل سیگارکشی و اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به شبکه های مجازی روی می آورند، محبوبیت خودشان را نزد فرزندانشان از […]

اعتیاد والدین تاثیر مستقیمی بر بزهکاری و رفتار ضد اجتماعی فرزندان دارد. هنگامی که پدر یا مادر به دلایل خاصی مثل اضطراب، افسردگی، تعارض‌های روانی، ستیزهای خانوادگی، احساس همسرگریزی به خصوص عادت‌های نامطلوب مثل سیگارکشی و اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به شبکه های مجازی روی می آورند، محبوبیت خودشان را نزد فرزندانشان از دست می‌دهند.

فرزندان ممکن است دلشان برای پدر و مادر بسوزد اما پدر و مادر دیگر محبوبشان نخواهند بود و وقتی پدر و مادر محبوبیتشان را از دست بدهند زمینه‌های خانه‌گریزی، کجروی‌های اجتماعی و اختلالات خلقی در فرزندان زیاد می‌شود به همین جهت بچه‌ها با اینکه پدر و مادر دارند اما دچار بدسرپرستی می‌شوند. بچه‌های بدسرپرست نیز از نظر اجتماعی بیش از دیگران حتی بیش از بچه‌هایی که پدر و مادر ندارند در معرض آسیب قرار می‌گیرند. به عنوان مثال اکثر قریب به اتفاق نوجوانان بزهکاری که در کانون اصلاح و تربیت هستند پدر و مادر دارند اما متاسفانه دچار بدسرپرستی شده‌اند و این مسئله زمینه ایجاد کجروی بچه‌ها و بعدها بزهکاری آنان را فراهم می‌کند.

 

یکی دیگر از آثار مخرب اعتیاد پدر و مادر از میان رفتن نظم، انضباط و کنترل رفتار اعضای خانواده است. والدین معتاد به جای این که افکار، اخلاق و رفتار فرزندان را کنترل کنند، اعمال و روابط آن ها توسط سایر اعضای خانواده کنترل و حتی از سوی فرزندان شماتت می شود.

در این شرایط، فرزندان از آزادی بیشتری برخوردار بوده و در مقابل رفتارهای مختلف خود پاسخگو نیستند. فرزندان این خانواده‌ها زمینه انحرافات بیشتری دارند، اغلب بدون اطلاع و رضایت والدین به هر شهری که بخواهند مسافرت می‌کنند، هر گروهی را برای دوستی برمی‌گزینند و از هر راهی که بخواهند درآمد کسب کرده و هر طور که بخواهند خرج می‌کنند. فرزندان این قبیل خانواده‌ها اغلب ترک تحصیل کرده یا دچار افت تحصیلی می‌شوند.

 

جو حاکم بر این گونه خانواده‌ها آکنده از تشویش و عدم اعتماد است و اعضای خانواده همواره با هم اختلاف داشته و درک متقابلی از هم ندارند. این خانواده‌ها از ایجاد روابط سالم و بدون تنش ناتوانند و در آن ها به تربیت و رشد شخصیتی فرزندان کمتر بها داده می‌شود و افراد آن نسبت به یکدیگر انواع توهین‌ها را روا می‌دارند. این قبیل خانواده‌ها محیطی ناامن و غیرجذاب برای کودکان هستند و خطر سوق فرزندان آن ها به سوی اعتیاد و انواع دیگر بزهکاری فراوان است.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما