چرا تحرک لازم است!؟

کم‌تحرکی کودکان خطر بروز بیماری‌های مختلف را در آینده افزایش می‌دهد. در عصر حاضر در همه گروه‌های سنی کم‌تحرکی و کاهش فعالیت‌های بدنی مشاهده می‌شود، بر اساس آمارها ۷۰ درصد از کل جمعیت کشور فعالیت بدنی مناسبی ندارند و دچار کم‌تحرکی هستند که کودکان نیز از این امر مستثنی نیستند. . زندگی نوین و آپارتمان‌ […]

کم‌تحرکی کودکان خطر بروز بیماری‌های مختلف را در آینده افزایش می‌دهد. در عصر حاضر در همه گروه‌های سنی کم‌تحرکی و کاهش فعالیت‌های بدنی مشاهده می‌شود، بر اساس آمارها ۷۰ درصد از کل جمعیت کشور فعالیت بدنی مناسبی ندارند و دچار کم‌تحرکی هستند که کودکان نیز از این امر مستثنی نیستند.

.

زندگی نوین و آپارتمان‌ نشینی و استفاده از وسایل الکترونیکی و فضای مجازی کم‌تحرکی گروه‌های سنی مختلف و به خصوص کودکان را افزایش داده است، در این خصوص معاونت بهداشت از همان سه تا پنج روزگی تا پایان گروه کودکی آموزش‌هایی را برای افراد در نظر گرفته است تا از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کند. همچنین برای کودکان دبستانی برنامه‌های کشش و فعالیت بدنی در سر کلاس درس را دارد که از مهرماه امسال آغاز شده است.

.

بدین منظور پوسترهای لازم در مدارس توزیع شده است، در حال حاضر گروه سنی اول تا سوم ابتدایی شهری به صورت پایلوت زیر پوشش برنامه‌ها قرار گرفته‌اند؛ یعنی در هر کلاسی معلمان سه تا پنج دقیقه فعالیت‌های کششی را برای پیگشیری از کم‌تحرکی و اصلاح مشکلات اسکلتی و بد نشستن‌ها دارند برای دانش‌آموزان اجرا می‌کنند. طرح استفاده و تهیه مواد غذایی کودکان به صورت اصولی از طرف کارشناسان ارائه می‌شود و با توجه به این که کم‌تحرکی کودکان خطر وجود برخی بیماری‌ها در کودکان را افزایش می‌دهد و از طرفی برای جامعه نیز بار اقتصادی زیادی را تحمیل می‌کند، در جهت پیشگیری از بروز این امر اقدام می‌ شود.

.

اگر کمبود فعالیت بدنی با رژیم غذایی نامناسب توام شود تاثیر ‌آن بر سلامت ویرانگر خواهد بود و به طور متوسط سالانه به ۳۰۰۰۰۰ مورد مرگ خواهد انجامید. فواید فعالیت بدنی محدود به افراد بزرگسال نیست، بلکه شرکت منظم در فعالیت های بدنی در کودکی و نوجوانی بسیار مهم تر و حیاتی تر است؛ زیرا:

.

۱‌ـ به ساخته شدن و حفظ استخوان ها‌، عضلات و مفاصل سالم کمک می کند.

۲‌ـ در کنترل وزن‌، ساختن بافت عضله و کاهش چربی موثر است.

۳‌ـ در نوجوانانی که استعداد ابتلا به فشار خون دارند مانع بالا رفتن فشار خون می شود یا شروع  آن را به تاخیر می اندازد.

۴‌ـ احساس اضطراب و دلواپسی و تنش را کاهش می دهد.

۵‌ـ فعالیت بدنی از طریق تاثیر بر سلامت ذهنی ممکن است ظرفیت دانش ‌آموزان را برای یادگیری افزایش دهد.

.

شرکت در فعالیت بدنی و ورزش ها می تواند سلامت اجتماعی‌، بدنی و ذهنی نوجوانان را ارتقا‌ء‌ دهد. احتمال ابتلای دانش ‌آموزانی که در مسابقات بین مدارس شرکت می کنند به سیگار و یا موادمخدر کمتر از دیگر همتایان ‌آن هاست و احتمال باقی ماندن در مدرسه‌، رفتار مناسب و موفقیت های درسی در مورد ‌آن ها بیشتر است. برنامه های ورزشی و فعالیت های بدنی می تواند دانش  آموزان را با کار تیمی‌، خود انضباطی، روحیه ورزشکاری‌، رهبری و اجتماعی شدن ‌آشنا سازد. فقدان چنین فعالیت هایی ممکن است نوجوانان را در برابر مواد مخدر و خشونت ‌آسیب پذیرتر کند. یکی از فواید عمده فعالیت بدنی این است که به مردم کمک می کند تا ‌آمادگی جسمانی خود را بهتر کنند.

.

‌آمادگی جسمانی وضعیتی است که به فرد اجازه می دهد فعالیت های روزانه خود را با انرژی انجام دهد‌، در مجموعه ای از فعالیت های بدنی شرکت جوید و خطر ‌آسیب به سلامتی را در او کاهش دهد. پنج جز‌ء اصلی ‌آمادگی جسمانی لازم برای سلامت مطلوب عبارتند از: استقامت قلب و گردش خون‌، قدرت عضلانی‌، استقامت عضلانی‌، انعطاف پذیری و ترکیب بدنی ‌(درصد چربی و عضله‌).

.

همچنین آمادگی جسمانی که مرتبط با ورزش نامیده می شود، عبارتند از توان‌، سرعت‌، چابکی‌، تعادل و زمان عکس العمل. اگر چه اجزای  آمادگی جسمانی مرتبط با ورزش برای حفظ سلامت جسمانی ضروری نیستند از حیث اجرای حرکات ورزشی و یا انجام کارهای سنگین از قبیل ‌آنچه در خدمت وظیفه یا در موقعیت های اضطراری پیش می ‌آید مهم بشمار می‌آیند.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما