اکتبر 17
بازدید : 1286
نظرات : بدون دیدگاه
بدن خصوصی من

به گزارش کارگروه تربیتی فرزند پرتال : تربیت و رشد همه جانبه ی کودک آن چنان مفهوم گسترده ای می باشد که جنبه های متعدد و متنوع زندگی کودک را شامل می شود، به طوری که اجرای کامل آن نیازمند وجود هماهنگی و همکاری لازم بین نهاد خانواده و نهادهای آموزشی و پرورشی متخصص در […]

به گزارش کارگروه تربیتی فرزند پرتال : تربیت و رشد همه جانبه ی کودک آن چنان مفهوم گسترده ای می باشد که جنبه های متعدد و متنوع زندگی کودک را شامل می شود، به طوری که اجرای کامل آن نیازمند وجود هماهنگی و همکاری لازم بین نهاد خانواده و نهادهای آموزشی و پرورشی متخصص در سطح جامعه می باشد. در این میان نقش کلیدی سال های اول زندگی ونحوه ی عملکرد نهاد خانواده از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد، به طوری که اگر خانواده در ایفای نقش کلیدی خود دچار کمکاری گردد، آثار زیانبار آن گاهاً برای همیشه بر زندگی فرد سایه می افکند.

در برخی از موارد وجود ساختار های منسجم در سطح جامعه می تواند به جبران برخی از کمبود های تربیتی در خانواده بیانجامد، اما واقعیت این است که هیچ گاه نمی تواند جانشین کاملی برای نهاد خانواده باشد. یکی ازاین موارد، تربیت جنسی کودکان می باشد که سنگ بنای اولیه ی آن بایستی در ۳ سال اول زندگی کودک پایه ریزی شود و اگر والدین دید درستی از این قضیه نداشته باشند، می تواند زمینه ساز برخی از آسیب های بعدی در زندگی کودکان باشد.

ما برای کودکانمان خوراک و پوشاک و مسکن تهیه می کنیم، سعی داریم نکات اخلاقی و اجتماعی مفید را به آنها بیاموزیم، آنها را به مدرسه و سایر کلاس های آموزشی و ورزشی می فرستیم. اما در زمینه مسائل جنسی و اینکه فرزندانمان درک درستی از هویت جنسی خود پیداکنند، و نحوه ی تعامل صحیح با چالش ها و آسیب های این حوزه را بیاموزند، عملکردمان دچار نوعی خود سانسوری می گردد.

لذا لازم است در مرحله ی اول درک درستی به نسبت تربیت جنسی پیدا نموده و در قدم های بعدی تلاش کنیم در راستای تربیت جنسی فرزندانمان گام های موثری را برداریم. همانطور که اشاره شد لازم است سنگ زیر بنای این تربیت در سال های اولیه ی زندگی کودک پایه ریزی شود و نقطه ی آغاز آموزش های بعدی می تواند آموزش مفهوم بدن خصوصی به کودکان باشد. کودکان در سنین پایین عمدتاً از سن سه سالگی نسبت به اعضای مختلف بدن خودکنجکاو می‌ شوند و در صدد کشف آن‌ها بر می‌ آیند. آنها به راحتی و بدون هیچ‌گونه خجالت و شرمساری درباره‌ی اعضای بدن خود صحبت می‌کنند و قادر به صحبت کردن با دیگران در این زمینه می باشند.

کودکان در این سن با کودکان غیر هم‌ جنس خود بازی می‌کنند و متوجه‌ی تفاوت جنسی خود با او می‌ شوند و در صورتی که با والدینشان رابطه عاطفی مناسبی داشته باشند به طرح سوالاتی در این خصوص اقدام می کنند، که لازم است تفاوت دختر و پسر خیلی ساده و راحت، در حد درک اولیه ی کودکان برایشان توضیح داده شود.

نکته ی قابل توجه این است که آموزشها می توانند ساده و مختصر باشند ولی لازم است واقعی باشند تا در آینده با مفاهیم قابل طرح در سنین بالاتر، و طرح جزئیات بیشتر از موضوع دچار ناهمخوانی نگردند. والدین می توانند درباره‌ی اعضای مختلف بدن و کارکرد هر یک، توضیحات ساده و قابل فهمی به کودک ارائه بدهند و به تدریج به تفاوت و خصوصی بودن بعضی از اندام‌های بدنشان اشاره نمایند. لازم است که به کودک یاد بدهند که اگر کودک دیگری قصد داشت بدن خصوصی او را ببیند، بامخالفت کردن و گفتن این‌که : “این قسمت ازبدن من کاملاخصوصی است”، مانع از انجام اینکارشود. در واقع ایجاد مفهوم بدن خصوصی و کمک به درک آن در مرحله ی اول، و سپس تعیین حد و مرزها و تاکید بر سری بودن و خصوصی بودن، از نکات مهم در تربیت جنسی کودکان می باشد، و در سنین بالاتر نقش مهمی را در فرایند تربیت جنسی آنان ایفا می کند.

 

نویسنده : لقمان الله مرادی

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما