تأثیر غذاها بر بیش فعالی

رژیم غذایی کودکان با اختلال بیش فعالی رابطه مستفیم دارد. عدم مصرف شیرینی‌جات، فست فودها و نوشابه می‌تواند تحریک پذیری این کودکان را کمتر کند. بیش فعالی یک نوع اختلال شایع است که ۸ تا ۱۰ درصد کودکان به آن مبتلا هستند. این نوع اختلال در پسرها شایع تر از دخترها است و تاکنون دلیل […]

رژیم غذایی کودکان با اختلال بیش فعالی رابطه مستفیم دارد. عدم مصرف شیرینی‌جات، فست فودها و نوشابه می‌تواند تحریک پذیری این کودکان را کمتر کند. بیش فعالی یک نوع اختلال شایع است که ۸ تا ۱۰ درصد کودکان به آن مبتلا هستند. این نوع اختلال در پسرها شایع تر از دخترها است و تاکنون دلیل مشخصی برای بروز آن پیدا نشده است.
.
کودکان بیش فعال معمولا قبل از ورود به مدرسه و از حدود ۳ سالگی به بعد شناسایی می‌شوند. از علائم این اختلال پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز ، رفتارهای تکانشی و ناگهانی است که در این کودکان دیده می‌شود. والدین توجه داشته باشند که فعالیت زیاد کودک به تنهایی از علائم بیش فعالی نیست. کودک بیش فعال در خانه، مهدکودک و محیط‌های اجتماعی یک نوع رفتار را از خود بروز می‌دهد. اما اگر کودک فقط در یکی از این محیط‌ ها این رفتار را بروز دهد احتمالا نوع تربیت و رفتار والدین باعث این رفتار کودک بوده و هیچ نشانه‌ای از اختلال بیش‌فعالی در کودکان نیست.
.
از مشکلات کودکان بیش فعال می‌توان به نداشتن صبر و حوصله، عدم تمرکز، ناتوانی در توجه به جزییات اشاره کرد و کودکانی که در سنین مدرسه هستند در انجام تکالیف خود ناتوانند و بی‌دقت و بی‌قرار هستند. برای تشخیص این نوع اختلال، کودک می‌بایست حداقل ۶ ماه مجموعه‌ای از این علائم و نشانه‌ها را داشته باشد.
.
دلیل این نوع اختلال ژنتیک و محیط است. ترکیبی از عواملی ژنتیکی و محیطی می‌تواند باعث بروز بیش فعالی در کودک شود. استرس، تغذیه نامناسب، مصرف الکل، مصرف سیگار و یا استنشاق دود آن توسط مادر در دوران بارداری از عوامل بروز این اختلال در کودکان است.
.
مسمومیت‌های ناشی از سرب، آلودگی هوا و مصرف کنسروهای حاوی مواد نگه دارنده، توسط مادر باردار نیز از دیگر دلیل بروز بیش فعالی در کودکان است. اگر این اختلال در کودکان درمان نشود؛ در نوجوانی و سنین بزرگسالی شخصیت‌های افسرده‌ای خواهند داشت و معمولا بذهکاری و رفتارهای ناهنجار اجتماعی در آن ها مشاهده می‌شود.
.
اگر چه بیش‌فعالی درمان قاطعی ندارد اما با شناسایی به موقع علائم آن، می‌توان تا حد زیادی آن را کنترل کرد. دارو درمانی، رفتار درمانی و بازی درمانی جز درمان‌هایی است که برای کنترل بیش فعالی کودکان انجام می‌شود ضمن اینکه خانواده‌ها با مراجعه به پزشک آموزش‌هایی می‌بینند که بتوانند راحت تر با کودکان بیش فعال خود کنار بیایند.
.
از جمله توصیه هایی که به مادران می‌شود این است که به هیچ عنوان از تنبیه بدنی استفاده نکنند زیرا سبب تشدید این اختلال در کودک می‌شود و اگر فرزندانشان در سنین مدرسه هستند، حتما با معلم و ناظم مدرسه صحبت کنند تا با آن ها همکاری شود. کودکانی که کمبود توجه و تمرکز دارند نباید در میزهای آخر کلاس بنشینند و معلم باید به این دسته از کودکان فعالیت‌های بیشتری بدهد. مادران می‌بایست لوازم تحریر ساده برای این کودکان تهیه کنند تا کمتر توجه‌شان به جزییات آن ها جلب شود. رژیم غذایی این کودکان نیز با این نوع اختلال رابطه مستفیم دارد. مصرف نکردن شیرینی‌جات، فست فودها و نوشابه می‌تواند تحریک پذیری این کودکان را کمتر کند.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما