اکتبر 10
بازدید : 5812
عکس : معصومه جعفری
نظرات : بدون دیدگاه
دوست خوب، نعمت است!

دوست در لغت به معنای یار، رفیق، هم دل، علاقه مند و آن که کسی را بشناسید و به او دلبستگی و اعتماد پیدا کنید گفته شده است. دوستی یک پیوند روحی است که انسان را از حیث فکر و عمل به هم نزدیک می کند به گونه ای که راه زندگی را با یاری […]

دوست در لغت به معنای یار، رفیق، هم دل، علاقه مند و آن که کسی را بشناسید و به او دلبستگی و اعتماد پیدا کنید گفته شده است. دوستی یک پیوند روحی است که انسان را از حیث فکر و عمل به هم نزدیک می کند به گونه ای که راه زندگی را با یاری متقابل و همکاری مشترک طی می کنند و هر یک دیگری را در هنگام نزول سختی ها یاری داده و در امور مهم از مشورت یکدیگر برخوردار می شوند.

 

می دانید که انسان یک موجود اجتماعی است و برای رسیدن به یک زندگی موفق نیازمند آموختن مهارت های زندگی می باشد. شما با بهره گیری از این مهارت ها نیازهای خود را به طور منطقی و صحیح می توانید برآورده سازید و نقایص خود را برطرف سازید. داشتن دوست و ارتباط با دوستان قابل اعتماد و با ارزش یکی از اموری است که شما را در رسیدن به موفقیت ها در زندگی یاری می کند.

.

انسان در کنار دوستان خوب از انزوای اجتماعی بیرون می آید، روابط اجتماعی را تجربه می کند و درمی یابد که دیگران نیز چون او مشکلات خاص خود را دارند که برای رفع آن باید تلاش و راه حل معقولی پیدا کنند. همچنین در این ارتباطات دوستانه یاد می گیرد که عقاید دیگران را تحمل کند و رفتارها و عکس العمل های خود را کنترل نماید و … این ها همه موجب رشد عاطفی و اجتماعی فرد است و رشد عاطفی و اجتماعی تا به آن جا پیش می رود که انسان را تبدیل به یک دوست واقعی می کند و دوست واقعی کسی است که در همه ی مراحل زندگی در غم ها و شادی ها، سختی ها و راحتی ها  رفیق خود را تنها نگذارد و همواره پشتیبان و پناهگاه او باشد.

.

تا به این جا متوجه شدید که دوست خوب و واقعی اثرات بسیار مثبت در زندگی دارد؛ اما برای انتخاب یک دوست خوب و محافظت از این رابطه ی دوستانه و برخورد صحیح با آن ها به هنگام ناراحتی و کدورت آیا تاکنون فکر کرده اید از چه روش هایی باید استفاده کنید؟

هر یک از این روش ها یک مهارت مهم است که باید آن ها را ماهرانه به کار گیرید. پس درباره ی این روش ها فکر کنید و در به کارگیری آن ها دقت کنید.

.

  •  بهتر است قبل از دوست شدن و ایجاد رابطه در سطح بالا به موارد مشترک بین خود و او توجه کنید یعنی با کسانی رابطه ی دوستی برقرار کنید که در علایق، سلیقه ها، ویژگی های خانوادگی و مواردی که در خود سراغ دارید  به شما نزدیک باشند.

 

  • ساده و بی پیرایه باشید و تا آن جایی که امکان دارد شما آغازگر ارتباط باشید.

 

  • کبر و غرور به خود راه ندهید و افاده نفروشید زیرا این رفتار موجب عصبانیت و دوری دیگران از شما می شود. خیلی رسمی و خشک نباشید این رفتار نیز مانع نزدیکی دیگران به شما است. در مقابل، گشاده رو، مهربان و خوش اخلاق باشید و به وسیله ی حرکات چهره و دست و سر، تمایل خود را برای برقراری ارتباط نشان دهید.

 

  • کسانی را به دوستی و رفاقت انتخاب کنید که در میان دیگران دارای احترام و ارزش هستند.

 

  • با افراد چاپلوس و دروغگو و سخن چین دوست نشوید زیرا این گونه افراد منتظر فرصتی هستند تا به شما ضربه بزنند.

 

  • منطقی است که دوست شما هم سن و هم جنس شما باشد.

 

  • مشورت با دیگران در انجام هر کاری یکی از رموز موفقیت است. پس با کسانی که مورد اعتماد شما هستند مشورت کنید مثل والدین، خواهرها و برادرها زیرا آن ها هیچ وقت بدی شما را نمی خواهند و همیشه خیرخواه شما هستند و نسبت به شما تجربیات مفیدتر و بیش تری در خصوص انتخاب دوست دارند و چون شما را خوب می شناسند به راحتی به شما کمک می کنند.

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما