تأثیرات جسمی و روانی نوشابه

نوشابه ترکیباتی دارد که می‌تواند سلامت جسمی و روانی کودک شما را به خطر بیندازد. اغلب نوشابه‌های کارخانه‌های معروف دنیا در هر شیشه نوشابه تولیدی مقدار زیادی قند دارند. برخی از کودکان و نوجوانان اعتیاد به نوشیدن نوشابه دارند. محتویات کافئین نوشابه‌ها، باعث به وجود آمدن این اعتیاد می‌شود. کافئین به تنهایی باعث کاهش تمرکز […]

نوشابه ترکیباتی دارد که می‌تواند سلامت جسمی و روانی کودک شما را به خطر بیندازد. اغلب نوشابه‌های کارخانه‌های معروف دنیا در هر شیشه نوشابه تولیدی مقدار زیادی قند دارند. برخی از کودکان و نوجوانان اعتیاد به نوشیدن نوشابه دارند. محتویات کافئین نوشابه‌ها، باعث به وجود آمدن این اعتیاد می‌شود. کافئین به تنهایی باعث کاهش تمرکز کودک افسردگی، گیجی و حتی حالت تهوع می‌شود. کافئین یک محرک است که به طور طبیعی در برخی از دانه‌ها و برگ‌ها وجود دارد. مصرف کافئین‌ در مقدار بسیار اندک باعث افزایش هشیاری و بالا رفتن سطح انرژی می‌شود. کافئین می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد و مشکل تپش قلب ایجاد کند و حتی اختلالات عصبی به وجود آورد. کودکی که عادت به نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار دارد با قطع مصرف دچار سردرد و درد عصلانی و حتی افسردگی‌های گاه به گاه می‌شود. کافئین هم در کودکان و هم در بزرگسالان باعث مشکلات زیر می‌شود:

 

  •  عصبانیت و پرخاشگری
  •  معده درد
  •  مشکل در تمرکز
  •  مشکل در خواب
  •  افزایش تپش قلب
  •  افزایش فشارخون

 

مصرف نوشابه‌ها، تاثیر منفی روی سلامت دندان‌ها دارند. مقدار قند موجود در آن ها مخصوصا در نوشیدنی‌های شیرین، باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شود. باکتری‌ها از قند نوشابه‌ تغذیه می‌کنند و پوشش مینای دندان را از بین می‌برند و تمام این عوامل در نهایت موجود تخریب و فساد دندان‌ها می‌شود.

 

بیشتر والدین متوجه تغییر رفتار و حالات کودک خود پس از مصرف نوشابه‌ها می‌شوند. در این میان تعدادی از کودکان حساس‌ترند و بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند. ارتباط مستقیمی بین مصرف شکر موجود در نوشابه‌ها و بیش‌فعالی کودکان وجود دارد. دلیل بیش‌فعالی آن ها افزایش سطح گلوکز به وجود آمده در بدن است. قند فرآوری شده موجود در نوشابه‌ها وارد جریان خون می‌شود و بدن کودک را در حالی قرار می‌دهد که احساس می‌کند سطح انرژی بالاتری دارد و فعالیتش بیشتر می‌شود.

 

در سال ۲۰۱۱، سازمان غذا و داروی آمریکا رسماً اعلام نمود که مواد رنگی مصرف شده در نوشابه‌ها که باعث قهوه‌ای شدن پپسی و کولا می‌شود سرطان‌زا هستند. برخی از ترکیبات موجود در این مواد رنگی باعث ایجاد سرطان در حیوانات شده‌اند.

 

علاوه بر مشکلاتی نظیر چاقی، اعتیاد‌آور بودن، سرطان‌زا بودن، تخریب دندان‌ها، بیش‌فعالی، پیری زودرس و … مصرف نوشابه‌ها باعث بروز مشکلات دیگری نیز می‌شود، مثلا بطری‌های حاوی نوشابه‌ها یک لایه به نام (BPA) دارند که باعث می‌شود اسید موجود در نوشابه با دیواره‌ی فلزی بطری نوشابه وارد واکنش نشود. BPA باعث افزایش درصد ناباروری می‌شود و خود به تنهایی عامل چاقی و دیابت هم هست. برخی موارد و عوارض دیگر مصرف نوشابه‌ها، همچنان ناشناخته و مجهول هستند. در واقع مصرف نوشابه یکی از بزرگ‌ترین حماقت‌های بشر برای آسیب‌رساندن به خودش می‌باشد.

 

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما