برای کودکان وقت بگذارید!

در این زمان پرمشغله والدین که هر یک صبح‌های زود سرکار رفته و بعد از ظهر خسته به خانه برمی‌گردند، مقوله بازی با کودکانی که در کنار مادر بزرگ پیرشان از صبح تا عصر حوصله‌شان سر رفته، بسیار مهم بوده و انتظاری که بچه‌ها از والدین خود دارند توجه و بازی کردن با آن ها […]

در این زمان پرمشغله والدین که هر یک صبح‌های زود سرکار رفته و بعد از ظهر خسته به خانه برمی‌گردند، مقوله بازی با کودکانی که در کنار مادر بزرگ پیرشان از صبح تا عصر حوصله‌شان سر رفته، بسیار مهم بوده و انتظاری که بچه‌ها از والدین خود دارند توجه و بازی کردن با آن ها است. به بازی کردن با کودک در قرآن تأکید بسیاری شده به طوری که خداوند متعال در سوره یوسف بازی با کودکان را هم مهم توصیف کرده که در آن برادران یوسف به حضرت یعقوب می‌گویند که ما یوسف را به صحرا برده تا با آن بازی کنیم.

 

حضرت رسول (ص) با این که مشغله زیادی داشتند بخشی از وقت خود را صرف بازی با کودکان کرده به طوری که حسنین را در دوش خود سوار کرده و با آن ها بازی کرده و همچنین حضرت علی (ع) در حدیثی می‌فرماید که: کسی که کودک دارد با او باید کودکانه رفتار کند. بازی والدین با کودکان سبب تعلیم و تربیت آن ها شده و قدرت خلاقیت و ذهن آن ها را زیاد کرده و از بعد روانشناسی تأثیر زیادی بر روح و روان کودکان می‌گذارد.

 

بازی‌هایی همچون نقاشی، شطرنج، قوه تخیل را بالا برده و به کودک یاد می‌دهد که در مواقع حساس تصمیم‌ گیری‌ های درستی گرفته و او را در پرورش جسمی سالم کمک شایانی می‌کند. بازی با کودکان سبب پرورش ذهن و ابتکار در کودک شده و در انجام بازی با کودکان باید شادی و نشاط و همچنین تحرک را چاشنی خود قرار داده تا همه استعدادهای کودک بطور یکسان پرورش یابد.

 

گفتنی است، که کودک در حین بازی آموزش‌ها را فرا گرفته و ابعاد رشد رفتاری، عاطفی و شناختی پرورش می‌یابد و کودک‌مان تا سن ۷ سالگی حکم رییس خانه را داشته و باید اجازه بدهید که تا هر گونه بازی و سرگرمی که دلش می‌خواهد با نظارت والدین انجام دهد. ما به شما چند روش می آموزیم که بسیار بهتر از تلویزیون است و فعالیت کودک را بیشتر و رابطه کودک را با خانواده محکم تر می کند.

 

۱) پازل: پازل های مناسب با سن او را تهیه کنید و یا تصویر یا عکسی را که خیلی به آن علاقه مند است به صورت پازل در آورید و از او بخواهید آن را برای شما درست کند.

 

۲) بلند خوانی: یک کتاب از کتاب های کودک را انتخاب کنید. به او کمک کنید تا یک استدیو کوچک برای خود درست کند مثلا با انداختن یک پتو یا یک ملافه می توان این کار را انجام داد. حالا از کودک بخوتاهید که زیر پتو رفته و با نور چراغ قوه کوچک خود مانند یک گوینده رادیو برای شما این قصه را بلند بخواند.

 

۳) نقشه خوانی: یک نقشه جلو او بگذارید و از او بخواهید بر اساس نوع نقشه جاده اصلی؛ بزرگراه ها، کوه ها، پل ها؛ رودخانه ها و یا پارک ها را مشخص کند.

 

۴) نامه بنویسی: اگر در سنین بالاتر است از او بخواهید که نامه ای برای دوستان یا فامیل یا اعضاء خانواده بنویسد و تمام کارهایی را که در طول هفته انجام داده و اتفاقات جالب را بنویسد اگر در ستین پایین تر است از او بخواهید نقاشی آن را بکشد.

 

۵) پرچم: از او بخواهید تا پرچم کشور یا یک نقاشی روی یک تکه کاغد بکشد. حالا چوبی به آن وصل کنید و برای او پرچم درست کنید، حالا از او بخواهد با زمزمه آهنگ مورد علاقه اش رژه برود.

 

۶) مرتب کردن کمد: از کودک بخواهید در مرتب کردن کمد و یا کشو لباس به شما کمک کند  و یا اگر برزگتر است به او بگویید کشو میز و یا لباس یا کمد خود را مرتب کند.

 

۷) کاردستی درست کنید: از او بخواهید تا برای شما یک کاردستی مثلا کلاه و یا کارت تبریک درست کند وسایلی مثل قیچی در اختیار او قرار ندهید. اگر کوچکتر است خودتان به کمک او بروید.

 

۸) از شب قبل برای روز هایی که مشغله زیاد دارید فکر کنید. بچه هم جزو وظایف ماست پس برای او هم برنامه ریزی مخصوص به خود داشته باشید.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما