میخواهم دختر باشم…

رفتار شما به عنوان پدر و مادر، نقش مهم و غیر قابل انکاری در شخصیت کودک دارد. اهمیت عملکرد و ساختار خانواده تا آنجا ست که نوع برخورد همسران با یکدیگر نیز بر روند رشد فرزندان تاثیرگذار است. یکی از عمده ترین مصادیقی که پسر بچه ها را با مشکل هویت و جنسیت روبرو می […]

رفتار شما به عنوان پدر و مادر، نقش مهم و غیر قابل انکاری در شخصیت کودک دارد. اهمیت عملکرد و ساختار خانواده تا آنجا ست که نوع برخورد همسران با یکدیگر نیز بر روند رشد فرزندان تاثیرگذار است. یکی از عمده ترین مصادیقی که پسر بچه ها را با مشکل هویت و جنسیت روبرو می کند، رفتار و منش پدر است.
.
تا آنجا که اگر در پدر جایگاه مثبتی درخانواده نداشته باشد، حتما این مساله تربیت بچه را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، پسربچه هایی که می بینند پدر، مادر را کتک می زند و آزار می دهد، بیشتر دوست دارند در آینده خانم باشند؛ زیرا از نظر آن ها مرد انسان محترمی نیست. رفتار و طرز فکر مادر نیز دراین باره بسیار مهم است. وقتی که مادر به مردان به چشم«افرادی خشن و بی فرهنگ که فقط به دنبال دعوا هستند» می نگرد، دراین صورت ممکن است فرزند پسرش نیز تمایل پیدا کند که درآینده زن باشد.
.
اگر پسر بچه ای با عروسک بازی می کند، والدین فقط باید رفتارهای او را زیرنظر داشته باشند و شکل گیری شخصیت و هویت او را بررسی کنند. همچنین زمانی که گرایش و علاقه نسبت به ارزش ها و تمایلات زنانه درکودک شکل گرفت، نباید از طرف والدین تشویق شود. در تمام موارد، تصویر مرد در قالب پدر، عمو، پدر بزرگ و… باید به نوبه خود، ذهنیتی مثبت را به کودک القا کند.
.

مشکل هویتی و جنسیتی، پس از سه سالگی باید مورد توجه والدین قرارگیرد و بازی با عروسک به تنهایی نمی تواند دلیل چنین مشکلی باشد؛ بلکه مجموعه ای از رفتارهای شک برانگیز می تواند مؤید این مساله باشد. به عنوان مثال، این گروه از پسران معمولا به رفتارها و تمایلات زنانه مانند آویختن جواهرات یا پوشیدن پیراهن زنانه و کفش پاشنه بلند اشتیاق نشان می دهند و با خود می گویند.« درآینده من هم همین شکل خواهم شد.»

  • واکنش مناسب
نکته اول این که شما نباید هول و دستپاچه شوید. در بیشتر موارد، علائم موقتی یا متغیر هستند. مي‌توانيد روي كمک والد همجنس حساب كنيد. «پدر» ها در زندگي «پسر» ها نقش غير قابل انكاري بازي مي‌كنند. پس از همسرتان بخواهيد در ساعات ديگر روز زمينه عجين شدن پسر عروسک دوست‌تان با ابزارهاي مردانه را فراهم كند. در سن 3 تا 6 سالگی که سن همانند سازی است، پدرها باید وقت بیش تری برای پسرها بگذارند و آن ها را در مجالس مردانه، ورزش های مردانه، تفریحات و جمع های مردانه با خود همراه کنند و شرکت دهند. مادران نیز دختران خود را در مجالس و جمع های زنانه، خریدهای زنانه ، کارهای هنری ( مثل خیاطی، گلدوزی…) با خود ببرند و وقت بیش تری به دختر خود اختصاص دهند. این کار باعث تقلید و الگوبرداری پسرها از پدر و دخترها از مادر و تشکیل هویت مردانه و زنانه خواهد شد.
 .
همچنین میتوانید با متخصص اطفال یا پزشک عمومی مشورت کنید؛ حتی اگر مطرح کردن مشکل، چندان ساده هم نباشد. در صورت لزوم، آن ها شما را به روانشناس کودکان معرفی خواهند کرد.
.
از دختران نباید انتظار رفتار پسرانه و مردانه و از پسران، انتظار رفتار دخترانه و زنانه داشت. اگر دختری رفتارهای پسرانه و بازی های خشن و مردانه انجام می دهد نباید مورد تأیید و تشویق والدین قرار بگیرد و اگر پسری کارهای زنانه و مثلاً رقص های زنانه انجام می دهد نباید مورد تحسین و تمجید والدین و اطرافیان قرار بگیرد چرا که ممکن است این رفتارها تکرار و تثبیت شود و موجب اختلال پذیرش جنسیت واقعی در فرد شود.
تبعیض را کنار بگذارید. در بعضی از خانواده ها که پسران از آزادی بیش تر برخوردارند، یا دخترها از اعتبار بیش تری برخوردارند، رغبت و حسادت، هر کدام را به جسن مخالف شدن بر می انگیزد ( مثلاً دختر آرزو می کند که پسر شود یا پسر آرزو می کند که دختر باشد).

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

  1. السا گفت:

    یک مشت چرندیات عهد بوق را تحویل مردم میدهید. هیچ تفاوتی بین مرد و زن نیست و رفتار، لباس و لوازم سرگرمی مخصوص هر جنس فقط تفکرات باطل قدیمی هستند.
    پسر هم میتواند دامن و پاشنه بلند بپوشد و عروسک بازی کند همانند دختران.

دیدگاه شما