ژانویه 21
بازدید : 996
نظرات : بدون دیدگاه
روش های خداحافظی با پوشک

به روش های متفاوتی می توان به کودکان آموزش داد تا پوشک خود را رها کرده و از توالت خانه استفاده نمایند یکی از روش های موثر آموزش از طریق تقلید می باشد. کودکان بسیاری از اعمال، رفتارها و یا حتی کلمه های پدر و مادر را تقلید می‌کند پس چه بهتر از این مورد […]

به روش های متفاوتی می توان به کودکان آموزش داد تا پوشک خود را رها کرده و از توالت خانه استفاده نمایند یکی از روش های موثر آموزش از طریق تقلید می باشد. کودکان بسیاری از اعمال، رفتارها و یا حتی کلمه های پدر و مادر را تقلید می‌کند پس چه بهتر از این مورد نهایت استفاده را ببریم و برخی مسائل بهداشتی را از این طریق آموزش دهیم. مادران برای دختران، و پدران برای پسرانشان می توانند الگوی مناسبی باشند. خواهران و برادران و از همه مهم تر دوستان می توانند تأثیر بسزایی در آموزش استفاده از توالت به کودک داشته باشد؛ به خصوص همسالانشان.

 

با ترتیب دادن یک نمایش عروسکی بسیاری از مسائل بهداشتی را می توانید به کودکتان آموزش دهید بازی دوستانه با کودکتان و عروسک هایش ترتیب دهید به این روش در کنار آموزش استفاده از لگن خیلی از مسائل دیگر را می توانید به زبانی شیرین بیان کنید.

 

برای شروع هر کاری داشتن یکسری آمادگی ها الزامیست پس بهتر است شما هم خود را برای گذر از این مرحله نه چندان آسان آماده کنید والدین باید آماده پذیرش خیلی مسائل باشند. آمادگی روحی مادر و کودک برای شروع این مرحله بسیار مهم است. در مرحله بعد باید تمام خانه را برای شروع کارتان تغییر دهید. دکوراسیون خانه را به نحوی مرتب کنید که اگر کودک خانه را کثیف کرد بتوان به راحتی و سرعت تمیز نمود. سرعت عمل شما در روزهای اول آموزش بسیار مهم است در این دوران کودک نمی تواند به مدت طولانی خود را کنترل کند و بعد از اعلام دستشویی داشتن باید سریعاً اقدام کنید.

 

برای راحت تر شدن کار خودتان، بهتر است بر تن کودک تان لباس های راحت بپوشانید، مثل لباس های سراسری یا کش دار. البته اگر برای بیرون از منزل از لباس های نخی و پنبه ای که یکسره باشد، استفاده نمایید، بهتر است و یا لباس و شلوارهایی که از پایین تا مفصل ران ها با دکمه و یا زیپ باز و بسته می‌شوند. برای کودکان لباسی انتخاب کنید که شستشوی آن راحت باشد. برای منزل می توانید از لباس های راحت تر استفاده کنید؛ به عنوان مثال، از شلوارهای کشی که فاقد دکمه و سگک و یا قلاب و برای دختران دامن و پیراهن بدون کمربند.

 

در شیوه آرام و تدریجی، در خانه از توالت و شورت، و در بیرون از منزل پوشک و پمپرز استفاده می شود. در این نوع آموزش، به تدریج پوشک را کنار گذاشته و برای مدت کوتاهی هر روز کودک را روی لگن بنشانید. بعد از صرف غذا به دلیل حجیم شدن روده ها، شکم دارای حرکات خود به خودی برای دفع هستند. توصیه می شود در دوران آموزش، از مایعات بیش تر استفاده گردد تا کودک راحت تر بتواند عمل دفع را انجام دهد. استفاده کم از مایعات باعث یبوست شده و دفع را مشکل و دردناک می‌کند و همین می تواند عاملی برای دلزدگی کودک از توالت باشد.

 

برخی والدین از این مسئله شکایت دارند که زمان بسیاری را برای نشستن کودکشان بر روی توالت صرف می‌کنند، در نهایت، کودک دستشویی نکرده، بلند می شود. به هیچ وجه عصبانی نشوید و به او اجازه دهید مدتی بدون پوشک باشد. حتی اگر بدون انجام دستشویی کردن برخاست، وی را برای همان مدتی که نشسته است، تشویق کنید.

 

در مرحله آموزش باید آمادگی لازم را برای مواجه شدن با دستشویی کردن های ناگهانی کودک و کثیف شدن منزل داشته باشید و در تمام مراحل سعی نمایید که عصبانیت خود را نسبت به این رفتار کودک نشان ندهید. کودکان به راحتی احساس شما را می فهمند و زمانی که متوجه شوند شما نسبت به مدفوع آن ها دیدی منفی دارید، ممکن است در مراحل دفع دچار مشکل گردند. بعد از گذشت چند هفته، شما می توانید امیدوار باشید که به نتایج قابل ملاحظه ای در به دست آوردن کنترل ادرار و مدفوع کودکتان باشید. حال می توانید به کودک اجازه دهید ساعاتی را بدون پوشک و فقط با شورت در خانه سپری ‌کند. در صورتی که مشغول بازی باشد، به او یادآوری کنید که باید سری به دستشویی بزند.

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما