آموزش رنگ ها

رنگ ها تاثیرات گوناگونی بر روی احساسات و ذهن ما می گذارند. هر رنگ حس خاصی را در ما ایجاد می کند. ذهن کودک در برابر رنگ ها انعطاف پذیر تر است. کودکان علاقه ی زیادی به رنگ ها دارند و رنگ ها نیز به راحتی در ذهنشان نفوذ کرده. مغز کودک نسبت به بزرگسالان […]

رنگ ها تاثیرات گوناگونی بر روی احساسات و ذهن ما می گذارند. هر رنگ حس خاصی را در ما ایجاد می کند. ذهن کودک در برابر رنگ ها انعطاف پذیر تر است. کودکان علاقه ی زیادی به رنگ ها دارند و رنگ ها نیز به راحتی در ذهنشان نفوذ کرده. مغز کودک نسبت به بزرگسالان واکنش سریع تری به رنگ ها نشان می دهد.

 

یادگیری اشکال و رنگ ها از اولین آموزش ها به کودک است. با اینکه تشخیص رنگ و شکل اشیا برای کودک یک بازیست اما در واقع برای رشد شناختی کودک ضروریست و پایه درک مفاهیم ریاضی از مرتب کردن گرفته تا تشخیص الگو و هندسه و … می باشد! شما به عنوان والدین کودک چه کاری می توانید انجام دهید تا کودکتان این مفاهیم را به خوبی فراگیرد؟ فعالیت هایی که در زیر شرح داده می شود را امتحان کنید تا بتوانید به کودکتان کمک کنید تا اشکال و رنگ ها را به خوبی تشخیص دهد.

 

بهترین روش برای آموزش رنگ ها به کودکان، استفاده از محیط اطرافشان است. از خودتان بپرسید چه چیزی در زندگی یک کودک سه ساله اهمیت دارد؟ «انتخاب یک لباس بنفش یا زرد»، «انتخاب موز زرد رنگ یا سیب قرمز رنگ». از این فرصت های آموزشی استفاده کنید تا کودکتان به سرعت رنگ ها را یاد بگیرد. برخی از این فعالیت های تشخیص رنگی که شرح داده می شود را در طول روز انجام دهید و ببینید کودکتان با چه سرعتی رنگ ها را یاد می گیرد.

 

  • صحبت های رنگی 

هنگام صحبت در مورد محیط اطراف از کلمات رنگی استفاده کنید. مثلا به جای اینکه بگویید: «عزیزم می تونی اون کاسه رو برای مامان بیاری؟» بگویید: «عزیزم می تونی اون کاسه قرمز و برای مامان بیاری؟»

 

  •  غذاهای رنگی

از غذاهای رنگی استفاده کنید این کار هم باعث می شود کودکتان تشویق به خوردن شود و هم می توانید از این فرصت استفاده کنید و رنگ ها را با هم یاد بگیرید مثلا از او بپرسید غذای قرمز رنگ را به شما نشان دهد یا بپرسید گوجه سبز چه رنگیست. از آنجایی که چندین وعده غذایی در روز استفاده می شود، این کار فرصت مناسبی به شما می دهد تا آموزش رنگ ها را برای کودکتان جالب و جذاب کنید.

 

  • حمام رنگی

می توانید از شامپو و صابون های رنگی استفاده کنید یا مثلا از کودکتان بپرسید دوست دارد وسایل حمامش چه رنگ هایی باشد مثلا دو رنگ انتخاب کند. با این روش هم حمام کردن برایش جذاب خواهد بود و هم رنگ ها را به خوبی یاد خواهد گرفت.

 

  • خانواده رنگی

اگر کودکتان در درک و یادگیری یک رنگ خاص مشکل دارد یه روز را به آن رنگ خاص اختصاص دهید مثلا همه لباس هایی با آن رنگ بپوشند یا غذاها و میان وعده هایی با آن رنگ تهیه کنید (نیاز نیست کل غذا به همان رنگ باشد بلکه می تواند بخش زیادی از آن غذا را تشکیل دهد مثلا ژله های رنگی یا اگر رنگ مورد نظر شما نارنجی است ماکارونی و هویج و …) و آن رنگ را در محیط اطراف تان به او نشان دهید مثلا علائم راهنمایی رانندگی، گل ها، بسته بندی خوراکی ها، ماشین ها و …

 

  • کتاب های رنگی

دنبال کتاب هایی باشید که رنگ ها را به کودکان آموزش دهند یا مثلا کتاب هایی که پر از تصاویر هستند و باید رنگ آمیزی شوند.

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما