کنترل دعوا

وقتی فرزندانتان با وجود تمام تذکرات شما برای بازی آرام و بدون سر و صدا و درگیری باز هم با یکدیگر دعوا می کنند سعی کنید آرام باشید و از برخورد خشونت آمیز و عصبی خودداری کنید. سعی کنید فرزندان تان بفهمند که شما از دست آن ها عصبانی هستید و برای شان توضیح بدهید […]

وقتی فرزندانتان با وجود تمام تذکرات شما برای بازی آرام و بدون سر و صدا و درگیری باز هم با یکدیگر دعوا می کنند سعی کنید آرام باشید و از برخورد خشونت آمیز و عصبی خودداری کنید. سعی کنید فرزندان تان بفهمند که شما از دست آن ها عصبانی هستید و برای شان توضیح بدهید که آن ها باید تلاش کنند که با هم بحث نکنند، اما با همه این حرف ها بگذارید بفهمند که شما دوست شان دارید.

 

  • بی‌توجهی به دعوای کودکان

دعوا راهی برای جلب توجه کودکان است و برای برخی از آن‌ها توجه منفی بهتر از توجه نکردن است. اگر والدین توجه کمتری به دعوای کودکان نشان داده و نگذارند این کار در خانه جا بیفتد، می‌بینید بچه‌ها نیز دلیل کمتری برای دعوا پیدا می‌کنند.

 

  • عدالت یک باید است

ساده‌ترین راه این است که بپرسید چه کسی دعوا را شروع کرده و چه چیزی گفته است. اما به یاد داشته باشید در بیشتر مواقع تنبیه باید برای هردو یکسان باشد، تفاوتی نگذارید.

 

  • به آن‌ها یاد بدهید حرف بزنند

حتی کودکان کم سن می‌توانند مفاهیم پایه‌ای دعوا نکردن و برابری را متوجه شوند. با آن‌ها در مورد دعوا و راه‌های دیگر ممکن برای حل مشکلات صحبت کنید.

 

  • احترام بگذارید و مثبت باشید

احترام، احترام و احترام بیشتر در کمک به ایجاد رفتار مثبت در کودکان کمک می‌کند. نکته‌ی کلیدی این است که به دعوای آن‌ها بی‌توجه باشید و در زمانی که کار درستی انجام می‌دهند توجه زیادی به آن‌ها کرده و تشویقشان کنید. کودکان به سرعت متوجه تفاوت می‌شوند.

 

  • یک مدل مثبت باشید

شما نمی‌توانید زمانی که خودتان مرتباً دعوا می‌کنید از کودکتان متوقع باشید این کار را نکند. والدین باید در رفتار با دیگران و تعاملات اجتماعی الگوی رفتاری مناسبی برای کودک خود باشند.

 

  • موقعیت‌های دعوا را به حداقل برسانید

تمام دلایلی که کودکان شما دعوا می‌کنند را در نظر بگیرید و سعی کنید کاری را انجام دهید که این موقعیت‌ها را به حداقل برسانید. می‌دانید چه زمانی فرزند شما اخلاق خوبی ندارند، مثلاً خسته یا گرسنه است یا روز بدی را گذرانده، سعی کنید در این شرایط موقعیت دعوا را به حداقل برسانید. کودکان باید بدانند شما آن‌ها را زیاد و یکسان دوست دارید، بدون اینکه توجهی به کاری که کرده‌اند داشته باشید، اما باید در کنار آن متوجه باشند زمانی که رفتار خوبی دارند شما خوشحال تر خواهید بود.

 

دعوا، یکی از مزایای داشتن خواهر یا برادر در خانه است. چون چنین کودکی، قبل از ورود به جامعه، خواهر یا برادری داردکه با او اختلاف سلیقه و اختلاف نظر دارد و با درگیری هایی روبرو می شود که باید سعی کند آنها را حل کند. والدین باید به فرزندان خود اجازه رویارویی با چنین مشکلاتی را بدهند…

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما