راهکاری برای جدا سازی بستر کودک

مادر سارا می‌گوید خسته شده است. سارا دختر 6 ساله‌ای است كه شب را در اتاقش نمی‌خوابد و این مسئله مادرش را خسته كرده است. مادر سارا در توصیف مشكلش می‌گوید: «سارا به محض اینكه او را در اتاقش تنها می‌گذارم و می‌روم، شروع به گریه می‌كند.» او بلافاصله بعد از رفتن مادرش شروع به […]

مادر سارا می‌گوید خسته شده است. سارا دختر 6 ساله‌ای است كه شب را در اتاقش نمی‌خوابد و این مسئله مادرش را خسته كرده است. مادر سارا در توصیف مشكلش می‌گوید: «سارا به محض اینكه او را در اتاقش تنها می‌گذارم و می‌روم، شروع به گریه می‌كند.» او بلافاصله بعد از رفتن مادرش شروع به گریه كردن می‌كند و سعی می‌كند به این ترتیب خودش را به تخت مادرش برساند. اگر گریه به تنهایی كارساز نباشد او ساعت‌ها فریاد می‌زند طوری كه گاهی دچار حمله آسم می‌شود. همه این رفتارها باعث شده مادر سارا در نهایت تسلیم اصرارهای او شود. به این ترتیب او هیچ شبی را خودش به تنهایی نخوابیده است و در نهایت با قشقرقی كه به پا كرده است در كنار مادرش و در تخت آنها خوابیده است. از آنجا كه سارا در طول روز مشكل خاصی ندارد و خیلی راحت با خواهرش بازی می‌كند و تنها مشكل او شب‌ها و هنگام خواب است، این موضوع مادر سارا را نگران می‌كند.

قدم به قدم جلو بروید
پیش از همه مادر سارا باید بداند كه به منظور ایجاد این عادت در سارا صبوری لازم است، چون از نظر سارا این كار خیلی سخت است و او به این راحتی قبول نمی‌كند كه در اتاقش تنها بخوابد. مادر سارا باید بر نظم و انضباط توجه ویژه‌ای داشته باشد زیرا این رفتار باعث می‌شود سارا در نهایت تسلیم شود. ضمن آنكه والدین باید به این موضوع هم دقت كنند كه كودكان قابل تغییر هستند. توجه داشته باشید كه با ایجاد این عادت مادر و دختر هر دو شب‌های آرامی خواهند داشت و با آسودگی استراحت می‌كنند. وقتی مادر سارا توضیح داد كه سارا با خواهرش همیشه بازی می‌كند متوجه شدم كه او آدم درون‌گرایی نیست. او دختری با اعتماد به نفس و شاد است و به نظر می‌رسد باید از قدرت بازی برای رفع این مشكل استفاده كند.

قوانینی را برای خوابیدن در اتاق وضع كنید
اینگونه به نظر می‌رسد كه سارا یاد گرفته چطور مادرش را مجبور كند شب‌ها در كنارش بخوابد. او فقط می‌خواهد بگوید حرف حرف خودش است. بنابراین بهتر است برخی قوانین اصلی را در مورد خواب برایش وضع كنید:
یك برنامه خواب روتین و سلامت ایجاد كنید. طوری كه همیشه به آن عمل كنید.
در مورد زمان خواب منظم باشید و به بهانه‌های كودك خود برای نخوابیدن توجه نكنید.
كودك را به رختخواب ببرید و برای او توضیح دهید كه از او انتظار می‌رود تمام شب را همانجا بماند.
اولین بار كه از تخت بیرون آمد به او بگویید «عزیزم زمان خواب است» و او را دوباره به تخت برگردانید.
دفعه بعد كه از تخت خود بیرون آمد به او «بگویید زمان خواب است» و او را به تخت برگردانید.
دفعه سوم كه از تخت بیرون آمد چیزی به او نگویید و فقط او را به تخت برگردانید.
هر بار كه از تختش بیرون آمد او را به تخت برگردانید هر چند كه این موضوع زمان زیادی ادامه پیدا كند.

نباید قوانین را بشكنید
به حتم شب اول بسیار سخت خواهد بود. او حتما هركاری كه لازم باشد انجام می‌دهد تا به خواسته‌اش برسد اما شما باید همچنان محكم بایستید و او را به تختش هدایت كنید. حتی امكان دارد او پشت در اتاق شما بخوابد و این حتما برایتان سخت خواهد بود اما اگر تحمل كنید همه چیز بهتر خواهد شد. اینجاست كه می‌توانید از قدرت بازی استفاده كنید. بهتر است به او بگویید اگر شب را در اتاق خودش نخوابد فردا نمی‌تواند با خواهرش بازی كند. شما باید با این تهدید پیام جدیت را به او برسانید. به این ترتیب او هم موضوع را جدی می‌گیرد.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال
همچنین بخوانید :

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما