اکتبر 15
بازدید : 1322
نظرات : بدون دیدگاه
مراقبت های رفتاری والدین هنگام بلوغ فرزندان

پدر و مادر، در همه مراحل زندگی باید مراقب رفتار خود باشند تا مبادا کردار سویی از آنان سر بزند و در فرزندان تأثیر بگذارد این مراقبت‌ها کدام است؟ بنده به سه مورد اشاره می‌کنم:   1. پرهیز از اختلاف سلیقه یکی از این مراقبت‌ها، پرهیز از اختلاف‌نظر در شیوه و نوع تربیت است. اگر […]

پدر و مادر، در همه مراحل زندگی باید مراقب رفتار خود باشند تا مبادا کردار سویی از آنان سر بزند و در فرزندان تأثیر بگذارد این مراقبت‌ها کدام است؟

بنده به سه مورد اشاره می‌کنم:

 

1. پرهیز از اختلاف سلیقه

یکی از این مراقبت‌ها، پرهیز از اختلاف‌نظر در شیوه و نوع تربیت است. اگر پدر دین‌دار باشد و بخواهد فرزندش را با نماز و روزه، حجاب و دیگر ارزش‌های دینی پرورش دهد، اما مادر چنین تقیّدی نداشته باشد و با یادآوری و پند و اندرز مخالفت کند. یا مادر عقیده دارد که فرزندانش در درس خواندن و انجام تکالیف دینی و نظم و انضباط جدی باشند، ولی پدر بی‌تفاوت است، بی‌تردید مشکلات فراوانی را به بار خواهد آورد

و چنین خانواده‌هایی غالباً در تربیت صحیح فرزندان، موفق نخواهند بود.

برای پرهیز از چنین شکستی، پدر و مادر باید جداً از اختلاف بپرهیزند و با گفت و گو یا رجوع به کارشناسان تربیتی، اختلاف سلیقه‌ها را حل و فصل کنند.

 

2. نپوشیدن لباس‌های تحریک‌آمیز

غریزه جنسیِ فرزندان در دوران بلوغ، فعال می‌شود؛ این غریزه در پسران غالباً در پانزده سالگی و در دختران، قبل از آن بیدار می‌شود. در این دوران، نوجوان، همان‌طور که احساس گرسنگی می‌کند و به غذا نیاز دارد، به جنس مخالف نیز تمایل پیدا می‌کند و به سوی او جذب می‌شود. غریزه جنسی، بد و منفور نیست بلکه اگر درست هدایت شود، سودمند و برکت‌خیز است. یکی از وظایف والدین این است که این غریزه را به درستی در فرزندان‌شان هدایت کنند و بکوشند تا قبل از زمان مقرر و طبیعی، بیدار و تحریک نشود. در این باره لازم است به دو نکته توجه کنند:

الف) پدران و مادران در منزل، مواظب رفتارهای جنسی خود باشند و در هنگام خلوت، از بی‌مبالاتی بپرهیزند و ساعت‌هایی را که فرزندان‌شان خوابند یا در خانه نیستند برای همبستری انتخاب کنند.

ب) از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان، جلف و بدن‌نما، جوراب‌های نازک و امثال این‌گونه لباس‌ها، پرهیز کنند؛ نه خودشان بپوشند و نه برای فرزندانشان بخرند. پوشیدن این قبیل لباس‌ها، موجب تحریک غریزه جنسی جوانان می‌شود. پدران و مادران که به سلامت و عفت فرزندانشان می‌اندیشند وظیفه دارند از تهیه این قبیل لباس‌ها برای خود و فرزندانشان، خودداری کنند و ساده زیستن را به فرزندان، توصیه نمایند. البته روشن است که زن و مرد، در هنگام خلوت، هرگونه لباسی بپوشند و هر نوع آرایشی را انجام دهند، بی‌اشکال است، اما سخن بر سر این است که در مقابل چشم فرزندان این‌گونه نباشیم.

 

3. پرهیز از تماشای فیلم‌های مبتذل

دو مورد از مراقبت‌های رفتاری والدین را بیان کردیم. در این خطبه مراقبت سوم را گوشزد می‌کنیم:

فیلم، ابزار هنریِ بسیار مناسبی برای آموزش و انتقال مفاهیم علمی، دینی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است و معمولًا خردمندان در جهت‌های معقول و هدف‌دار، از آن استفاده می‌کنند، زیرا رسانه بسیار مؤثری است و همه ذهن و ضمیر بیننده را در اختیار می‌گیرد. اما متأسفانه از این وسیله هنری، همچون پدیده‌های مدرن دیگری چون ماهواره، کامپیوتر و اینترنت، موبایل و وسایل دیگری از این قبیل، در راه‌های ناصحیح، استفاده می‌کنند و فیلم‌های مبتذل و نفرت‌انگیزی را می‌سازند و به وسیله آن‌ها جوانان را به فساد و گمراهی می‌کشانند.

برای دور ماندن خانواده از آفت‌های این نوع فیلم‌های مبتذل در این جا چند توصیه دارم:

1. به پدران و مادران توصیه می‌کنم که برای سلامت اخلاقیِ خود و فرزندانتان از آنتن‌های ماهواره استفاده نکنید و اگر تاکنون هم استفاده می‌کرده‌اید، صرف‌نظر کنید. اگر کامپیوتر یا وسایل دیگر الکترونیکی برای فرزندان خود خریده‌اید که امکان استفاده ناصحیح هم از آن‌ها می‌رود، تحت مراقبت شما باشد. به طور کلی از نحوه استفاده فرزندان از این دستگاه‌ها مطلع باشید تا به دست خود یا دوستانشان به وادیِ خطرناک تماشای فیلم‌های مبتذل کشیده نشوند.

با زبان خوش و دوستانه و مشفقانه، آنان را از خطرات تماشای این قبیل فیلم‌ها آگاه سازید و از تهدید و درشتی، بپرهیزید که غالباً تأثیر ندارد.

2. توصیه دیگر من به خودِ جوانان است که در معرضِ این طوفان‌های سهمگین و مسموم قرار دارند. عزیزان، شما قدر سلامت و عزت و شرافت خود را بدانید، تماشای فیلم‌های مبتذل و تحریک‌کننده به مصلحت شما نیست، امکان دارد از این طریق به وادی‌های خطرناک انحرافات جنسی کشیده شوید و دنیا و آخرتتان، تباه گردد. فریب دوستان ناباب را نخورید، حتی یک بار هم به این فیلم‌ها نگاه نکنید، اگر تا به حال گاهی نگاه کرده‌اید سریع توبه کنید و با خود عهد ببندید که گرد آن‌ها نچرخید، زیرا این فیلم‌ها صحنه‌هایی را در ذهن شما به وجود می‌آورد که فراموش کردن آن‌ها، بسیار دشوار است. نگاه کردن به این فیلم‌ها حرام است. شما بدانید که آدمی از طریق چشم و نگاه کردن به گناهان زیادی می‌افتد. امیرمؤمنان علی علیه السلام می‌فرماید:

چشم‌ها دام‌های شیطانند.

و در حدیث دیگری فرمود:

کسی که مهار چشم خود را رها کند زندگی‌اش را به زحمت اندازد.

کسی که چشم خود را از حرام پر کند، خداوند در روز قیامت، چشم او را از آتش پر می‌کند.

بد نیست که برای اطلاع جوانان و خانواده‌ها، چکیده یک پژوهش میدانی را که یکی از ارگان‌های رسمی کشور در مناطق 12 گانه تهران در خصوص مفاسد و مضرات فیلم‌های ماهواره‌ای انجام داده، نقل کنیم.

نظریات مردم در مصاحبه‌هایی که این پژوهش‌گران با آن‌ها انجام داده‌اند، این گونه است که:

58 درصد گفته‌اند: ضرر تماشای برنامه‌های ماهواره‌ای بیشتر از نفعشان است.

62 درصد معتقدند: تماشای این برنامه‌ها بر روی جوانان اثر بد و منفی می‌گذارد.

53 درصد بر این باورند که: تماشای این برنامه‌ها در افزایش فساد و انحراف جامعه اثر دارد.

46 درصد گفته‌اند: تماشای برنامه‌های ماهواره‌ای در کاهش پای‌بندی مردم به مسائل دینی و ارزش‌های اخلاقی تأثیر دارد.

باتوجه به این قبیل پژوهش‌ها و اظهار نظرها، پدران و مادرانی که به سلامت اخلاقی جوانان خود و جامعه می‌اندیشند لازم است از ماهواره استفاده نکنند و فیلم‌ها و صحنه‌های مبتذل را به خانه خود، راه ندهند.

خودِ غربی‌ها که مخترعان این‌گونه وسایل و تولیدکنندگان این نوع فیلم‌ها هستند اکنون به عواقب ناگوار آن اذعان دارند؛ برای نمونه چندی پیش، رییس شبکه بی‌بی‌سی به روزنامه «ديلى تلگراف» گفته بود: «برنامه‏هاى تلويزيونى مربوط به كودكان در اين كشور، موجب تخريب شخصيت و انحطاط اخلاقىِ كودكان مى‏شود و من شخصاً فرزندانم را از تماشاى چنين برنامه‏هايى منع كرده‏ام.»

3. هشدار و تذکری هم به مسئولان مربوط در مجلس شورای اسلامی، شورای انقلاب فرهنگی، نیروی انتظامی، وزارت ارشاد و همه کسانی که برای سرنوشت جوانان احساس مسئولیت می‌کنند دارم و آن، این‌که: خطر استفاده از برنامه‌های ماهواره‌ای- که متأسفانه روز به روز در حال توسعه است- بسیار جدی است و سلامت اخلاقی جوانان را تهدید می‌کند تا دیر نشده چاره‌ای بیندیشید و در این باره یک تصمیم هم‌آهنگ و جدی، اتخاذ کنید.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما