آوریل 29
بازدید : 716
نظرات : بدون دیدگاه
رشد ذهنی از 15 ماهگی تا 2 سالگی

سرعت و روش یادگیری کودکان با یکدیگر متفاوت می باشد. بعضی به سرعت یاد می گیرند و برخی دیگر به زمان بیشتری احتیاج دارند. در مقابل کار های جدیدی که یاد می گیرد او را تشویق نمایید و آن را بزرگ جلوه دهید. اگر احساس می کنید کودک تان دیر یاد می گیرد، برای رفع […]

سرعت و روش یادگیری کودکان با یکدیگر متفاوت می باشد. بعضی به سرعت یاد می گیرند و برخی دیگر به زمان بیشتری احتیاج دارند. در مقابل کار های جدیدی که یاد می گیرد او را تشویق نمایید و آن را بزرگ جلوه دهید. اگر احساس می کنید کودک تان دیر یاد می گیرد، برای رفع نگرانی بهتر است با پزشک اش مشورت نمایید.

 

15 ماهگی

کودک نوپای شما اجزای بدن خود و برخی چیزهای داخل کتاب را میشناسد، میتواند صدای حیوانات را درآورد و اگر از او خواسته شود سعی میکند لباس هایش را درآورد. او اشیاء ساده را حمل میکند و برای شما می آورد. او مفهوم گربه ای بودن را درک کرده است یعنی می داند که عکس گربه، گربه، گربه ی اسباب بازی و گربه ی واقعی همگی گربه اند.

 

  • چگونه میتوانید کمک کنید؟

وظایف کوچک و ساده ای را برای تحریک ماجراجویی و حس کامیابی به او محول کنید. او را تشویق کنید تا در انجام کارهای کوچک روزانه مثل مرتب کردن و گذاشتن وسایل در جایشان به شما کمک کند. به او کمک کنید تا با کنار هم گذاشتن سه یا چهار کلمه جملات ساده ای بسازد. مفهوم مالکیت را به او بشناسانید مثل اون توپ ساراست، اون توپ ماله توئه. در او احساس موفقیت ایجاد کنید: اجازه دهید تا جایی که میتواند به شما کمک کند. وظایف ساده ای مثل مرتب کردن کاملا در حد توانایی کودک شما هست و احساس غرور او را تقویت میکند.

 

18 ماهگی

کودک نوپای شما چند شکل روی یک صفحه را تشخیص می دهد و اگر نام آنها را ببرید به آنها اشاره می کند. ممکن است تلاش کند برخی از کارهای کوچک را انجام دهد و سعی می کند کارهای شما را تقلید کند. او می تواند در خواست هایی را که نیازمند ارزیابی و حافظه است انجام دهد، مثلا «برو خرس عروسکی ات را برایم بیاور».

 

  • چگونه میتوانید کمک کنید؟

رشد زبانی بستگی به حافظه و ادراک دارد. یادگیری او را از طریق تکرار تشویق کنید و در وضعیت های مختلف از ابتدا تا انتها با او صحبت کنید «حالا اون کجاست؟ در حمام. بله اینجاست. برش دار». او را با ضمایر ملکی آشنا کنید. «دستمو بگیر، دستتو بده». کودک خود را با استفاده از یک تابلو شکل ساده (صفحه ای که جای اشکال مختلف در آن در آورده شده و کودک باید هر شکل را در محل متناسب با آن قرار دهد) با شکل ها آشنا کنید. از تکرار برای یادگیری بهره بگیرید: وقتی کاری انجام می دهید برخی عبارات کلیدی را بارها برای کودک تکرار کنید. «سارا یک سیب دارد بله سارا یک سیب دارد».

 

21 ماهگی

کودک نوپای شما میتواند در خواست غذا ، نوشیدنی ، اسباب بازی و رفتن به دستشویی کند. او میتواند چند درخواست ساده را برای شما انجام دهد و کم کم درخواست های پیچیده تر را نیز می فهمد، مثل «لطفا برس سرت را از حمام بیاور». او ممکن است برای جلب توجه شما دستتان را بگیرد یا کارهای دیگری بکند.

 

  • چگونه میتوانید کمک کنید؟

خصوصیات همه چیز را شرح دهید، مثلا پرنده ها و هواپیماها پرواز می کنند، ماشین «قام» می کند، چسب چسبنده است، خز نرم است، توپ گرد است و می غلتد، آجرهای اسباب بازی گوشه دارند و نمی غلتند. رنگ تمام اشیا را بگویید. او را با مفاهیم متضاد مانند زبر و نرم آشنا کنید. شروع به استفاده از اعداد کنید. ابتدا با انگشتان خود نشان دهید و سپس از انگشتان کودکتان استفاده کنید. خواص اشیا را شرح دهید: هنگامی که چیزی را به کودکتان نشان می دهید به او بگویید سفت است یا نرم، رنگ آن را بگویید، اگر صدا دارد صدای آن را درآورید و غیره .

 

2 سالگی

گنجینه ی لغات نام ها و اشیا در ذهن کودک شما به سرعت در حال افزایش است. او می تواند خصوصیات اشیای آشنا را شرح دهد و آن ها را شناسایی کند. او میتواند خصوصیات اشیای آشنا را شرح دهد و آن ها را شناسایی کند. او میتواند فرمان های پیچیده را اجرا کند و می تواند چیزی را که قبلا با آن بازی کرده است پیدا کند. او بدون وقفه صحبت و گاهی پرسش می کند.

 

  • چگونه میتوانید کمک کنید؟

به او نشان دهید چگونه از ابزار ساده ای مثل بیلچه یا چکش استفاده کند. کودک خود را به سایر بچه ها معرفی کنید ولی مجبورش نکنید با آن ها بازی کند. مداد و لوازم نقاشی به او بدهید و او را تشویق کنید نقاشی بکشد. داستان های طولانی تر و پیچیده تر و قصه های خیالی برایش بخوانید. علاقه ی او به موسیقی را با کتاب، نوارهای قصه ی کودکانه و نوارهای موسیقی و قصه زنده نگه دارید. هوش سه بعدی او را تحریک کنید: برای او اسباب بازی ها یا جعبه هایی که برای قرار دادن شکل های مختلف در شکافهای مخصوص طراحی می شود تهیه کنید و به او کمک کنید تا مکعب ها، مستطیل ها و مربع ها را در محل درست خود قرار دهد.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما