بازی و کنجکاوی های کودکانه

کودک با رسیدن به ماه هشتم از زندگی خود، کم کم حس کنجکاوی اش شروع به کار می کند. او دوست دارد چیز های مختلف را امتحان کند و تجربه ها و اطلاعاتی در مورد محیط اطرافش به دست اورد. همچنین حس غریزی اش به او این امکان را می دهد که بک مسیر مشخص […]

کودک با رسیدن به ماه هشتم از زندگی خود، کم کم حس کنجکاوی اش شروع به کار می کند. او دوست دارد چیز های مختلف را امتحان کند و تجربه ها و اطلاعاتی در مورد محیط اطرافش به دست اورد. همچنین حس غریزی اش به او این امکان را می دهد که بک مسیر مشخص را بپیماید. اما این کنجکاوی گاهی اوقات حوادث ناگواری بر جای می گذارد.

 

هر روز صبح چشمان جست‌و جوگرش پس از آن‌كه به روزي ديگر لبخند مي‌زند او را به دنبال آنچه مي‌بيند مي‌كشاند. دست‌هايش به هرچه مي‌رسد به سرعت آن را برمي‌دارد. اگر امكان بازشدن داشته باشد كوچولو حتماً آن را باز مي‌كند و سپس اقدام به خالي كردن آن مي‌كند. پس از آن نوبت دندان‌هاست. او حتماً بايد آن را مزه‌مزه كند و با آرواره‌هاي محكمش آن را تحت فشار قرار دهد. پس از اين‌كه كوچولو تمام آزمايشات را انجام داد و آنچه را كه خواست دريافت، آن را با تمام قدرت به اطراف پرتاب خواهد كرد. در اين زمان چشمان او دوباره در پي چيز ديگري خواهد بود و او دوباره تمام اين آزمايشات را تكرار خواهد كرد.

 

دنبال كردن كارهايي كه او انجام مي‌دهد اگر چه براي يک يا دوبار جذاب است، ولي پس از چند ساعت تكراري بودن اين روند ديگر جذابيتي ندارد ولي براي او انجام اين كار در تمام يك روز يا روزهاي بعد بسيار جذاب و زيباست و باعث شادماني‌اش مي‌شود.

 

حركت كوچولو

او شروع به چهاردست و پا رفتن كرده است. كم‌كم سرعت خود را بيشتر مي‌كند و اين كار را با مهارت بيشتري ادامه مي‌دهد.گاهي چنان سرعت مي‌گيرد كه به سختي مي‌توانيد خود را به او رسانده و كنترلش كنيد. كوچولو دوست دارد مدتي پشت در بماند و انگشتان كوچكش را در ميان درز درها قرار دهد. با اين كار مي‌خواهد هر طور شده در را باز كند به همين علت با احتياط بايد درها را باز و بسته كنيد.

 

هر روز كه مي‌گذرد ماهيچه‌هاي او قدرت بيشتري پيدا مي‌كنند و در اين زمان است كه بايد اميدوار باشيد، او بزودي قدرت ايستادن را پيدا خواهد كرد. ذهن كوچك‌اش مانند يک ماشين‌حساب در حال انجام محاسبات رياضي است، زيرا ايستادن تنها نياز به ماهيچه‌هاي قوسي و آماده ندارد بلكه او بايد بداند دست‌ها را در چه نقطه‌اي قرار دهد. پاهايش در چه زماني بايد شروع به حركت كند. لازم نيست وقت صرف كنيد و ايستادن را به او ياد بدهيد زيرا خودش بايد در اثر تمرين اين مهارت را به‌دست آورد و هر بار اشتباهاتش را اصلاح كند.

 

پس از چند هفته، تلاش بالاخره كوچولو اين مهارت را با موفقيت به دست خواهد آورد. در همين زمان است كه متوجه مي‌شود مي‌تواند به وسايل پيرامون خود تكيه كند و دستانش را در اين زمان رها كرده و با آن به كارهاي ديگر بپردازد. اگرچه برايش ايستادن خوشايند است ولي مشكل در اين است كه او نمي‌تواند دوباره به حالت قبل درآيد و روي زمين بنشيند در اين زمان آن‌قدر هيجان‌زده شده كه شروع به جيغ زدن مي‌كند. اگر به كمك‌اش نرويد خودش تصميم به انجام اين كار مي‌گيرد. خود را كج خواهد كرد تا به زمين برسد.

زياد سخت نگيريد هر بار كه فرود مي‌آيد در حال انجام دادن يک بازي است و در همين تمرينات است كه بهترين راه را براي پائين آمدن خواهد آموخت. در اين زمان است كه به نگراني‌هايتان پايان داده خواهد شد و نفس راحتي خواهيد كشيد.

 

خواب و خوراک

خوردن و خوابيدن كودك‌تان اصلاً الگوي خاصي ندارد و قادر نيستيد كه بتوانيد آن را در مقايسه با ساير كودكان بسنجيد. هر كودكي از يك الگوي فردي تبعيت مي‌كند. گاه گرسنگي‌اش را فراموش مي‌كند و تا زماني كه به او غذا بدهيد ساكت مي‌ماند، گاه دوست دارد كه خودش غذايش را بخورد، گاه به هيچ عنوان غذايي را كه در ظرف غذاي مخصوص او ريخته‌ايد به دهان نمي‌برد بلكه بشقابي را كه در برابر شماست نشانه مي‌رود و گاه چنان با اشتياق غذا مي‌خورد كه متعجب مي‌شويد.

 

در تمام اين زمان‌ها در برابر واكنش‌هايش خونسرد باشيد و هرگز سعي نكنيد كه به زور وارد عمل شويد زيرا نتيجه‌اي كه خواهيد گرفت، برعكس خواهد بود. در اين زمان كودكي كه در طول روز فعال‌تر است، كمتر مي‌خوابد ولي در طول شب ساعات بيشتري را در خواب به سر مي‌برد. به خاطر داشته باشيد او در اين مورد نيز فردي عمل مي‌كند و نمي‌توان الگويي را براي خوابيدن او در نظر داشت. با اين همه آنها، در اين زمان در برابر خوابيدن مقاومت كرده و از خود اعتراض نشان مي‌دهند. با آرامش برايش آواز بخوانيد و با محبت، وي را نوازش و او را آرام كنيد.

 

وسايل كوچک

در اين ماه كودكتان تجربه بزرگ ديگري را در كارنامه زندگي‌اش ثبت خواهد كرد. وي ديگر مي‌تواند اشياي كوچك را با انگشتانش بلند كند، همان چيزهايي كه در طول چند ماه گذشته نگاه جست‌وجوگرش آن ها را دنبال مي‌كرد. او در اين زمان روي آنچه در دست مي‌گيرد، بيشتر متمركز مي‌شود و با دقت آن را بررسي كرده و به آن نگاه مي‌كند.

 

جالب‌ترين مكان

براي كوچولو آشپزخانه، جالب‌ترين مكاني است كه ديده است. او دوست دارد كه وارد آنجا شده و با وسايل آن بازي كند. كوچولو گمان مي‌كند شما در آشپزخانه در حال بازي هستيد. به همين علت مي‌خواهد بازي‌هايي را كه در طول روزها شاهد آن بوده است، خودش تكرار كند. كوچولو از خالي كردن كابينت و سطل آشغال لذت مي‌برد و شما بايد مراقب باشيد كه در كابينت‌ها را بسته نگه داريد تا خطري او را تهديد نكند.

 

زبان اشاره

در ۸ ماهگي او به آنچه مورد نظرش است، اشاره مي‌كند. دقتش به اطراف به گونه‌اي است كه بلافاصله متوجه يک چيز جديد مي‌شود. حرف زدن با وي در اين زمان به پيشرفت كلامي‌اش كمک مي‌كند. او در اين زمان دقيق‌تر از گذشته به صداها و آنچه كه مي‌شنود، گوش فرا مي‌دهد؛ بنابراين سعي كنيد براي صحبت با كوچولو از كلمات ساده استفاده كنيد.

 

تلفن بازي

كوچولو اگرچه حالا چند كار را با هم انجام مي‌دهد و ياد مي‌گيرد هنگام تقليد صدا، دست‌هايش را تكان بدهد و از اين كه دستش به گوشي تلفن برسد، لذت خاصي مي‌برد.

 

چهره جديد

ترس او براي مواجه شدن با افراد جديد كمتر از گذشته شده است. كم كم ياد مي‌گيرد كه نسبت به اطرافيانش اعتماد داشته باشد. با اين حال هنوز نمي‌تواند نسبت به افراد غريبه اين حس را به طور قوي از خود بروز دهد.

 

جنگ رقابت

اگر كودک ديگري در خانه داشته باشيد، صحنه‌هاي رقابت ميان آن ها، جالب خواهد بود. گاه نگهداري از كوچولو را به كودک بزرگ‌تر بدهيد. ذهن او آنقدر فعال هست كه گذشته را به ياد آورد و محدوديت را كنار بزند. او از ديدن تصاوير خود در آينه شادمان مي‌شود و خود را نوازش مي‌كند. در ۸ ماهگي كوچولو، دو كلمه مامان و بابا را تلفظ مي‌كند. دوست‌هاي كوچولو به هم نزديک مي‌شوند و او با شادماني، شروع به كف زدن مي‌كند.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما