خانواده، شخصیت فرد را میسازد!

کودکان قدرت تصمیم گیری را در خانه می آموزند یعنی جایی که بیشترین وقت خود را در آنجا سپری کرده ،کارها و فعالیت های گوناگونی را تجربه می کنند. والدین می توانند با پر بار کردن فعالیت های روز مره کودکان در خانه و آموزش آنان در سنین مختلف، موجب رشد شخصیت و توانایی های […]

کودکان قدرت تصمیم گیری را در خانه می آموزند یعنی جایی که بیشترین وقت خود را در آنجا سپری کرده ،کارها و فعالیت های گوناگونی را تجربه می کنند. والدین می توانند با پر بار کردن فعالیت های روز مره کودکان در خانه و آموزش آنان در سنین مختلف، موجب رشد شخصیت و توانایی های فرزندانشان شوند. تمامی صفات اخلاقی و اجتماعی کودک در درون خانواده شکل می گیرد پس برای پیشرفت و تقویت آن ها پیشنهادات زیر را در نظر داشته باشید:

1- با فرزند خود وقت گذراندن

در نگاه اول این یک پیشنهاد ساده است، اما زمانی که خودتان را ۲۴ ساعت، هفت روز هفته غرق در دنیای تکنولوژی، کار، خرید و مشکلات زندگی میکنید عملی کردن آن مشکل بنظر میاید. این وقت گذاشتن به معنی ایجاد ارتباط در شبکه های اجتماعی و یا تماس تلفنی و یا اسمس پشت سرهم و حتی خرید کادوهای پی در پی برای فرزند نیست. برای شما احتمالاً راحت است که یک تبلت و یا پلی استیشن برای فرزندتان تهیه کنید تا تمام مدت او را مشغول نگه دارد.

 

اما گذراندن وقت با فرزند به معنی کنار گذشتن همه چیز و کتاب خواندن، توپ بازی، پیاده روی و یا فقط یک بازی فکری ساده قدیمی از مد افتاده با اوست. در ساده ترین شرایط این به معنی تعامل رو در رو با فرزند است. این ها چیزهایی است که به یاد میماند و هرگز فراموش نخواهد شد. چیزهایی که برای آن ها خریداری کردید را فراموش خواهند کرد، آن ها فقط می خواهند که برایشان وقت بگذارید.

 

۲- با صدای بلند با فرزند صحبت کردن

با وجود اینکه اکثر والدین، اولویت اول زندگیشان مراقبت از فرزندانشان است، این پیام اغلب توسط فرزندان شنیده نمیشود. والدین در صورت مشاهده تغییر کوچکی در فرزندانشان زمان زیادی را صرف می کنند و به سراغ معلمان، مربیان، مدیر مدرسه و.. میروند تا شرایط را بررسی کنند و علت را پیدا کنند.

 

اجازه دهید فرزندنتان با شما احساس راحتی کند و با شما صحبت کند. فرزند شما نیاز دارد تا بشنود که اولویت زندگیتان است. تنها خریدن لوازم مورد نیاز و غذا دادن به آن ها کافی نیست. ابراز احساسات از طریق کلمات مهم است. از آن ها دعوت کنید تا در کنار شما بنشینند و داستان های خود را در مورد مدرسه، تکالیف، دوستان و موارد دیگر با شما به اشتراک بگذارند.

 

۳- نشان دادن چگونگی حل مشکلات به فرزند بدون تاکید بر نتیجه کار

یکی از بزرگترین نعمت هایی که میتوانید به فرزندتان هدیه دهید، توانایی تجزیه و تحلیل و حل مسائل است. به فرزند خود برای تصمیمی گه قصد دارد بگیرد اعتماد کنید. شما برای همیشه نمیتوانید مشکلاتشان را حل کنید. این خیلی خوب است که به آنها اجازه بدهید تجربیات زندگی را از زاویه خودشان ببینند.

 

دستاورد کار همیشه مهم است اما با آگاهی دادن اجازه فرصت عمل به فرزند خودتان دهید. شما میخواهید به فرزندتان کمک کنید که به یک آدم بالغ تبدیل شود پس به او اجازه دهید برای اشتراک گذاری مشکلاتش به سراغ شما بیاد و بهترین انتخاب های ممکن را به او نشان دهید.

 

قطعا سخت است به عنوان پدرو مادر عقب نشستن و تماشای اشتباه فرزند، اما این بخشی از یادگیری و تکامل انسانیت است. فرزندان باید برای کاری که انجام میدهند خوشحال باشند و لزومی ندارد شما همیشه یک پدرو مادر خوشحال باشید. اگر فرزند خود را همیشه به دستیابی موفقیت هل دهید، نتیجه این فشار یک دستاورد منفی است.

 

۴- نشان دادن قدردانی به فرزند

افرادی که عادت به ابراز قدردانی دارند بیشتر مفید، بخشنده، مهربان و غم خوار هستند. این افراد همچنین یک شادی و سلامتی ذاتی نیز دارند. والدین باید به فرزندان خود قدردانی برای موفقیت هایشان را نشان دهند. دیدن قدردانی برای فرزندان مانند یک هدیه قابل توجه است. هر زمان که آن ها کاری را درست انجام دادند افتخار و قدرانی نسبت به عملکردشان داشته باشید. به عنوان پدرو مادر وظیفه داریم به فرزند دلسوزی و همدلی نسبت به دیگران را آموزش دهیم. این موارد را به صورت عملی با نشان دادن و کمک به طبقات اجتماعی پایین تر به آن ها یاد دهید.

 

به آنها اجازه دهید تا شاهد این باشند که چقدر خوش شانس هستند که خانه ای برای زندگی دارند و با کمک کردن به دیگران میتوانند فرصتی برای از بین بردن تفاوت ها داشته باشند. به این صورت بابت چیزهای کوچک در زندگی شکرگذار خواهند بود.

 

۵- آموزش به فرزند

برای دیدن فراتر از نوک انگشتان برمی گردد به نشان دادن قدردانی به فرزند. به فرزندتان اجازه دهید جهان را از تجربه شفقت ببیند. تقریباً همه کودکان همدردی و توجه دایره کوچک خانواده را در اختیار دارند. به فرزندان خود آموزش دهید که شنونده خوبی بدون نیازمندی به تکنولوژی های روز باشند، تا بتوانند برای افراد دیگر در خارج از خانواده نیز دلسوز باشند.

 

به آن ها یاد دهید که هیچکس را براساس ملیت و دینش قضاوت نکنند. انسان در حال تکامل است و نسل جدید توانایی تغییرات بزرگ در جهان را خواهد داشت. آشنایی فرزندان با فرهنگ های مختلف باعث گسترش عشق، مهربانی و شاد بودن میشود. شما در قبال موجودات دوست داشتنی ای که خلق کرده اید مسوؤلید.

 

به آن ها کمک کنید تا دنیا را به سمت محبت و مهربانی حرکت دهند. مراقبت کردن، حفظ احترام و تربیت درست کار سختی است. اما همه ما توانایی انجام آن را داریم و به یاد داشته باشید که هیچ کاری در کل زندگی، مهم تر و با ارزش تر از آن نیست.

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما