بلوغ عاطفی، کنترل عواطف

بلوغ عاطفی در واقع به معنای کنترل عواطف است. البته بلوغ عاطفی به این معنا نیست که ما عواطف خود را پنهان و یا سرکوب کنیم. ما می‌توانیم با روش‌های تمدد اعصاب مانند شل کردن عضلات, یوگا و روش‌های دیگری از این قبیل شدت آن را کم کنیم.   به طور کلی افکار ما همراه […]

بلوغ عاطفی در واقع به معنای کنترل عواطف است. البته بلوغ عاطفی به این معنا نیست که ما عواطف خود را پنهان و یا سرکوب کنیم. ما می‌توانیم با روش‌های تمدد اعصاب مانند شل کردن عضلات, یوگا و روش‌های دیگری از این قبیل شدت آن را کم کنیم.

 

به طور کلی افکار ما همراه با محیط، عواطف مان را به وجود می‌آورند. اما خوشبختانه ما با آگاهی از افکار و عقاید منفی و نادرست خود می‌توانیم افکارمان را کنترل کنیم. روان شناسان بلوغ روانی را توانایی افراد برای پذیرش اشخاص و مسائل به همان شکلی که هستند، تعریف می‌کنند. اگر شما افکار نادرست و منفی را با افکار درست، مثبت و سازگار جایگزین کنید، توانایی کنترل عواطف در شما به طرز چشم گیری افزایش می‌یابد و این مساله موجب می‌شود روابط شما هم بهبود یابد و احساس شاد بودن کنید وخود را بیشتر دوست داشته باشید و بیبشتر به اهدافتان برسید.

 

5 تفاوت عاطفی بین بالغان و نابالغان:

محبت کردن:

اشخاصی که بلوغ عاطفی آن ها از رشد بازمانده بیشتر نیازمند محبت و توجه هستند، اما نشانه‌های ضعف خود را پنهان می‌کنند و در نشان دادن عواطف خود دچار مشکل می‌شوند. افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند محبت خود را ابراز می‌کنند، احساس امنیت را در خود پرورش داده و تقویت می‌کنند، می‌توانند محبت خود را نشان دهند و محبت دیگران را هم بپذیرند.

 

عواطف:

افراد نابالغ از نظر عاطفی انتقاد پذیر نیستند. حسود هستند، کسی را نمی بخشند، خلق و خوی آنها ثابت نیست و کج خلق هستند. اما افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند از عاطفه به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کنند. وقتی هم نا امید می‌شوند، اهدافشان را مشخص می‌کنند و به دنبال راه حل می‌گردند.

 

بازخورد:

درس نگرفتن از تجربیات از جمله خصوصیات افرادی است که از نظر عاطفی نابالغ هستند. آنها معتقدند که تجربیات خوب و بد به شانس بستگی دارد و کمتر مسولیت شخصی کاری را برعهده می‌گیرند. اما افرادی که از نظر عاطفی به بلوغ رسیده اند معتقدند تجربیات زندگی به انسان درس می‌دهد. آنها مسئولیت اعمالشان را پذیرفته و از بازخورد آن پند می‌گیرند. به دنبال فرصت‌ها می‌گردند و ادامه می‌دهند.

 

استرس:

فرار از واقعیت، بدبینی، عصبانیت و اضطراب و حمله به اشخاص دیگر هنگامی که ناامید می‌شوند، از جمله مشخصات گروه نابالغ از نظر عاطفی است. در عوض اشخاصی که به بلوغ عاطفی رسیده اند به توانایی خود برای برنامه ریزی و آنچه می‌خواهند به دست بیاورند، اعتماد دارند.

 

وابستگی: اشخاصی که از نظر عاطفی نابالغ هستند، وابسته بوده، به آسانی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، تردید دارند و بدون فکر عمل می‌کنند و مسئولیت عیوب خود را برعهده نمی گیرند. اما افراد نابالغ از نظر عاطفی مستقل هستند، کار گروهی، مدیریت و همکاری را دوست دارند، احساس همدلی و مهربانی می‌کنند. دوست، همسر و پدر و مادر خوبی هستند.

 

3 قدم به سمت بلوغ عاطفی:

از آنجایی که بلوغ عاطفی تاثیر بسزایی در بهبود روابط و پیشبرد اهداف شخصی دارد، شما می‌توانید با به کار بردن نکات ذیل بلوغ عاطفی خود را بهبود بخشید:

خود را درک کنید و بپذیرید:

از اشخاص مهم بخواهید در مورد رفتار شما بازخورد ارائه دهند. خود را همان گونه که آنها شما را می‌بینند, ببینید. واقعیت‌ها را بپذیرید و با آن کنار بیایید.

خود خواه نباشید:

اجتناب از خودخواهی را تمرین کنید و ببینید دیگران چه عکس العملی نشان می‌دهند. رفتار دیگران را در مقابل خودتان با زمانی که خودخواه نبودید مقایسه کنید. شما کدام رفتار را ترجیح می‌دهید. راه حل‌های برنده شدن را برای رویارویی با دیگران پیدا کنید. از تلاش برای تسلط بر دیگران اجتناب کنید.

روابط اجتماعی خود را ارزیابی کنید:

دوستان خود را ارزیابی کنید. به موقعیت‌هایی که بدترین و بهترین وضعیت را برای شما پدید می‌آورد, توجه کنید. خود را در معرض افراد و موقعیت‌هایی قرار دهید که بهترین نتایج را برای شما ارمغان می‌آوردند. از تفکرات جادویی پرهیز کنید! تفکر جادویی اعتقاد به این مساله است که هر چیزی بدون ذره ای تلاش شما اتفاق می‌افتد. این یک روند فکری طبیعی در بچه‌ها است اما در بزرگسالان این یک روند فکری متناقض است.

 

زندگی نه سیاه است و نه سفید بلکه خاکستری است. هیچ چیز در این دنیا کامل نیست. ما هم کامل نیستیم. پس بهتر است مسئولیت اشتباهات خود را بپذیریم و برای بهتر شدن اقدام کنیم و از به کار بردن کلمات همیشه و هرگز هم اجتناب کنیم.

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما