آشپزی کودکانه

گذراندن وقت با فرزندتان در آشپزخانه می‌تواند علاقه آن ها را به غذا و آشپزی بیشتر کند، علاقه‌ای که تا آخر عمر با آن ها خواهد ماند! در حین آشپزی، کودک با والدین خود بیشتر صحبت و سئوال میکند و یاد می گیرد چگونه یک دستور پخت غذا را دنبال و آنرا به نتیجه تبدیل […]

گذراندن وقت با فرزندتان در آشپزخانه می‌تواند علاقه آن ها را به غذا و آشپزی بیشتر کند، علاقه‌ای که تا آخر عمر با آن ها خواهد ماند! در حین آشپزی، کودک با والدین خود بیشتر صحبت و سئوال میکند و یاد می گیرد چگونه یک دستور پخت غذا را دنبال و آنرا به نتیجه تبدیل کند.

آشپزی کردن با کودکان مهارت های زیادی را در آنان تقویت میکند. در زیر به هفت مورد از این مهارت ها اشاره می کنم :

۱- در حین آشپزی کودک با والدین خود بیشتر صحبت و سئوال می کند و یاد می گیرد چگونه یک دستور پخت غذا را دنبال و آن را به نتیجه تبدیل کند.

 ۲- کودکان مفاهیم اولیه ریاضی و اندازه گیری را می آموزند.

 ۳- کودکان مفاهیم اولیه علمی را به عینه مشاهده می کنند . آن ها میبینند مواد غذایی چگونه در حین پخت تغییر می کنند. تغییراتی نظیر تغییر رنگ، تبخیر، حل شدن مواد، ذوب شدن، ته نشین شدن، شناور شدن و منجمد شدن.

 ۴- همکاری در حین پخت غذا با کودکان سبب می شود آن ها تمایل و اشتیاق بیشتری به صرف غذا پیدا کنند. ضمناً والدین با دقت در سخنان کودکشان در خواهند یافت که چه مواردی در یک غذا برای کودکشان اهمیت دارند .

 ۵- در صورت تهیه غذاهای ملل دیگر، کودک با فرهنگ های مختلف نیز آشنا می شود.

 ۶- قوه تفکر کودک حین آشپزی تقویت میشود زیرا به سرعت نتیجه کار خود را میبیند. مثلاً اگر حین تهیه خمیر کیک، خمیر خیلی خشک شود دلیل آن مقدار بیش از اندازه آردی است که استفاده کرده است.

 ۷- مهارت های اجتماعی زمان آشپزی مشترک با والدین در کودک پرورش میابد. هم فکری برای حل مشکلاتی که پیش می آید به همراه والدین به کودک همکاری گروهی را می آموزد و زمانی که غذا با کمک او تهیه و برای همگان سرو می شود باعث تقویت اعتماد به نفس کودک می شود.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما