تمرکز را با این روش ها تقویت کنید!

اگر فرزندتان هنگام درس خواندن ،دقت کافی نمی کند و خستگی و بی حوصلگی از خود نشان می دهد ،ویا در یک جا مدت کمی می نشیند و هنگامی که مشغول کاری است نمی تواند آنرا به پایان برساند و زود خسته می شود.می شود گفت که فرزند شما دچار کمبود دقت و تمرکز است.البته […]

اگر فرزندتان هنگام درس خواندن ،دقت کافی نمی کند و خستگی و بی حوصلگی از خود نشان می دهد ،ویا در یک جا مدت کمی می نشیند و هنگامی که مشغول کاری است نمی تواند آنرا به پایان برساند و زود خسته می شود.می شود گفت که فرزند شما دچار کمبود دقت و تمرکز است.البته این کمبود درجات مختلفی دارد. بعضی در همان اوایل کار و بعضی ها در اوایط کار و برخی نیز در اواخر کار از اتمام کار سر باز می زنند. کمبود دقت در پسرها نسبت به دخترها 6 تا 10 برابر مشاهده شده است.

 

دلایل عدم تمرکز

  1.  خانواده با مشکلات ارتباطی ،اقتصادی و اجتماعی مواجه است.
  2. وجود تنبیه (زبانی یا بدنی) در خانواده و عدم وجود محبت و نشاط در خانواده
  3. – وجود اعتیاد (مخدر ،الکل) در والدین.
  4.  کودک از لحاظ معنوی و مادی احساس امنیت نمیکند.
  5.  انتظار بیش از ظرفیت از کودک .
  6.  مقایسه کردن با همسالان و همکلاسان
  7.  وراثت در این امر تاثیر کمتری دارد ولی ناراحتی های جسمی و روحی در قبل ،هنگام و بعد از زایمان تاثیر مستقیمی داراست.
  8.  و غیره …

 

کودکان در سنین 3-4 سال بیشتر دقت خود را با شنیدن و دیدن کامل می کنند. در سنین 4-5 سالگی دقت دو بعدی می شود به عبارت دیگر ،کودک هنگام انجام کاری میتواند به حرفهای شخص مقابل گوش دهدو در سن 5-6 سال دقت و توجه او کامل می شود.

 

تمرین هایی برای تقویت تمرکز و دقت و هوش

تمرین های زیر را برای اینکه باعث خستگی کودک نشود به حالت بازی در بیاورید. چه در حین تمرین ها با شما کودک احساس شوق و وابستگی بیشتر ی نسبت به شما پیدا خواهد کرد.

دفترچه ای برای ثبت نتایج تمرینات تهیه نمایید تا مقدار ارتقا و یا عدم ارتقا ی کودک را اندازه گیری کنید. استفاده از ابزار تشویق فراموش نشود (آفرین، تو خیلی خوبی، تو بچه ی زرنگ منی و…..) و گاه گداری هم جایزه که میتواند یک بستنی، رفتن به پارک یا شهر بازی، سینما و از این قبیل باشد

  • توجــــــه: هرگز قول دروغ ندهید ندهید ندهید……

 

1) کاغذ A4 تهیه کرده و در قسمت میانه ی پایین کاغذ یک دایره ی مشکی به قطر 2 یا 2/5 سانتی (تو پر) رسم کنید و درست روبروی چشمان کودک به دیوار بچسبانید. کودک باید در نیم  یا یک متری نشسته و بدون پلک زدن به آن نقطه نگاه کند (اگر خسته شد یک بار پلک بزند) شما باید هر روز مدت زمان این تمرین را ثبت کنید توجه داشته باشید که تمرین با اجبار وسختگیری انجام نگیرد!)

 

2) تعدادی مهره های رنگی تهیه کرده (در اوایل کار 4 تا 6 نوع رنگ) ابتدا مهره ها را روی میز ریخته تا کودک با دقت نگاه کند سپس از او بخواهید چشمانش را ببند و شما چند مهر اضافه یا کسر کنید، کودک باید مهره های زیادی یا کم شده را بگوید. 4 عدد لیوان پلاستیکی هم رنگ تهیه کنید آنها را برعکس گذاشته و مهره ای را داخل یکی از لیوان ها کنید، لیوان ها جابجا کرده واز او بخواهید تا مهره را حدس بزند که در کدام لیوان است.

 

3) تصویر هایی از خانه، انسان و حیوان که قسمتی از آنها ناقص باشد تهیه کرده و از او بخواهید قسمت های ناقص تصویر را بگوید.

 

4) بازی پیدا کردن قسمت های متفاوت دو تصویر مشابه.

 

5) در نقشه ایران محل شهر ها و استان ها را نشان دهد.

 

6) چیدن مهره ها رنگی به نخ با در خواست نوع رنگ از شما.

 

7) تمرین کامل کردن جمله های ناقص .

 

8) بریدن کاغذ با قیچی به صورت برش مستقیم، زیگ زاگ و گرد و مارپیچ.

 

9) اشکال هندسی تهیه کرده و از کودک بخواهید با چشمان بسته نام اشکال را بگوید.

 

10) تمرکز به صداهای محیط اطراف و گفتن نام صدا (در پارک، خیابان، مدرسه و خانه و…)

 

11) تمرین روزانه ی تنفس به این صورت که با شمارش اعداد (میتوانید ابتدا تا 5 بشمارید ولی رفته رفته تا 10 افزایش دهید). دم عمیق و باز دم آرام تا پایان شمارش ادامه یابد.

 

12) در دستان کودک (با چشمان بسته و همزمان) در یکی جسم سرد در دیگری جسم گرم گذاشته و از او بخواهید تا دمای اجسام را تشخیص دهد.

 

13) از کودک بخواهید روی یک صندلی بدون حرکت بنشیند و هر روز مدت زمان نشستن او را ثبت کنید.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما