ژانویه 15
بازدید : 1328
نظرات : بدون دیدگاه
موسیقی جان دادن به بی‌جان‌ها ست

«من این نکته را می‌خواهم به شما آقایان – اعم از خواننده، نوازنده، آهنگساز و موسیقی‌دان – عرض کنم که، این هنر ساخته و پرداخته نعمت‌های الهی را که بر اساس یک ذوق و قریحه ذاتی و یک نظم و انتظام خردمندانه شکل می‌گیرد و در واقع جان دادن به بی‌جان‌هاست، در راه خدا و […]

«من این نکته را می‌خواهم به شما آقایان – اعم از خواننده، نوازنده، آهنگساز و موسیقی‌دان – عرض کنم که، این هنر ساخته و پرداخته نعمت‌های الهی را که بر اساس یک ذوق و قریحه ذاتی و یک نظم و انتظام خردمندانه شکل می‌گیرد و در واقع جان دادن به بی‌جان‌هاست، در راه خدا و رضای او مصرف کنید.

البته ما از دوران جوانی خودمان حرف‌های برخی از اهالی هنر را می‌شنیدیم، که روشنفکرمآبانه و واقعا بی پایه و اساس، مبتنی به این نکته بود که ما هنر را در راه فکر و پیش‌بینی و سیاست، به کار نمی‌بندیم. آنها که ادعای چنین داشتند، هنرشان – اعم از شعر و دیگر فنون – بیش از سایرین در خدمت سیاست‌ها قرار می‌گرفت. قصد ورود به چنین بحث‌ها را ندارم اما می‌خواهم بگویم: هر کار که متکی به اراده انسان است، باید برای هدفی انجام گیرد. هر چه هدف متعالی‌تر باشد، آن کار یا هنر ارزشمندتر می‌شود.»

 (بیانات مقام معظم رهبری)

 

موسیقی اضطراب جنینی دوران بارداری را کاهش می‌دهد. کودک اولین درس‌های یادگیری زبان را در رحم مادر می‌آموزد حرف‌های مادر در قالب آواز و ریتم بسیارموثرتر وگیراتر از صحبت کردن عادی است.

 

موسیقی در حین زایمان و بارداری بر کاهش اضطراب، درد و دلهره مادر اثر مطلوبی دارد. زنانی که در حین زایمان به موسیقی گوش می‌سپرند، نسبت به دیگر افراد خاطره‌ای دلپذیرتر و دلنشین‌تر از زایمان خود دارند به ویژه زمانی که موزیک درمانی با تکنیک‌های آرام‌سازی همراه می‌گردد. یکی از علل ناهنجاری‌های جنینی اضطراب حین بارداری می‌باشد. اضطراب سطح عوامل بیولوژیکی خون را تغییر داده و پیامدهای ناگواری بر جای خواهد گذاشت، در حالی که با گوش سپردن به اصوات ملایم، می‌توان در کاهش استرس اقدام نمود.

 

ریتم و آهنگ مورد علاقه کودکان برگرفته از آواهایی است که در دروان جنینی خود شنیده‌اند. جنین آدمی به تمامی صداهای رحمی گوش می‌دهد و واکنش نشان می‌دهد. می‌دهد و واکنش نشان می‌دهد. اصوات آرام حرکات او را آرام و اصوات تند حرکاتش را تند می‌نمایند.

 

گوش‌های جنین از سومین هفته بارداری تا هفته ۲۸ رو به تکامل می‌گذارد. پس مناسبترین زمان برای شروع برنامه‌های تحریکی قبل از تولد از اواسط سه ماهه دوم بارداری است.گفتنی است، هرچند اثبات مطالب فوق از جهت درک اصوات توسط جنین مشکل می‌باشد، اما از مدارک به دست آمده بعد از تولد می‌توان تا حدودی صدق مطالب فوق را تائید نمود.

 

گوش دادن به موسیقی باعث افزایش رشد جنین و رشد ذهنی کودک بعد از تولد می‌شود.  موسیقی یک نیاز فیزیولوژیک، روحی، جسمی، احساسی، اجتماعی و روانی انسان است و از  این طریق به انسان آرامش خاطر وصف‌ناپذیری می‌بخشد و همان‌گونه که انسان بایستی به  نیازهای اصلی و اساسی خود از قبیل گرسنگی، تشنگی و … پاسخی مطلوب و معقول بدهد، برای روح خود نیز باید آرامش خاطری قابل‌توجه پیدا کند.

 

موسیقی قوه تخیل، حافظه، اساس و  ادراک آدمی را به گونه ای کاملاً شگرف تحت تأثیر خویش قرار می دهد. آموزش موسیقی  کلاسیک  موجب بزرگتر شدن بخش‌هایی از مغز می‌شود به طوری که حجم ماده خاکستری مغز  موسیقیدان‌ها نسبت به افراد معمولی بیشتر است. از اثرات مهم موسیقی افزایش فعالیت سیستم اتونوم و سیستم ایمنی بدن است.

 

موسیقی بر روی  نوزادان زودرس نیز تأثیر مثبت دارد. امروزه تأثیر موسیقی بر روی درد زایمان به اثبات رسیده و  باعث کاهش درد در مرحله اول زایمان می‌شود. همچنین موسیقی ترشح هورمون پروژسترون را  افزایش داده و در نتیجه باعث کاهش احتمال سقط جنین می‌شود. موسیقی استرس‌های  ناشی  از وضع حمل و درد زایمان را نیز کاهش می‌دهد. بنایی که شما با اجرای یک آواز  مخصوص  در دوران بارداری خود برای کودک می‌سازید در دوران‌های دیگر زندگی نیز به وی کمک  می‌کند.

 

مثلا هنگامی‌که کودک نیاز به آرامش و یا خواب دارد با گوش دادن به آن موسیقی  خاطرات  دوران جنینیش زنده شده و احساس امنیت را در او ایجاد می‌شود. مهم است که چه  نوع  موسیقی را برای دوران بارداری خود برمی‌گزینید بهتر است ملودی‌ها و ریتم‌های ساده و  آرام  را برای این کار انتخاب کنید، زیرا ریتم‌های تند، ضربان قلب جنین و نوزاد را بالا می‌برند و  تحقیقات نشان می‌دهد که جنین واکنش بسیار مثبتی به ریتم‌های آرام نشان می‌دهد.  موسیقی‌هایی که شامل صدای اقیانوس و دریا است نیز می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما