نوامبر 17
بازدید : 1816
نظرات : بدون دیدگاه
8 نکته مهم درباره مهدکودک‌ها!

ندا نظری- دکتر اسماء عاقبتی –  روانشناس کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار ما نکات مهمی را در خصوص رفتن کودکان به مهدهای کودک عنوان و شاخص‌های یک مهد کودک خوب را تشریح کرد.   آیا ضرورت دارد که والدین، کودکان خود را به مهد کودک‌ها بسپارند یا فقط مادران شاغل باید این کار […]

ندا نظری- دکتر اسماء عاقبتی –  روانشناس کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار ما نکات مهمی را در خصوص رفتن کودکان به مهدهای کودک عنوان و شاخص‌های یک مهد کودک خوب را تشریح کرد.

 

آیا ضرورت دارد که والدین، کودکان خود را به مهد کودک‌ها بسپارند یا فقط مادران شاغل باید این کار را بکنند؟

با توجه به این که مهد کودک‌ها علاوه بر نگهداری کودکان برای مدت زمانی مشخص، به آموزش آن‌ها نیز می‌پردازند و مفاهیم اولیه را به کودکان می‌آموزند توصیه می‌شود که کودکان بالای سه سال به مهد کودک بروند. حضور در فضای مهد به کودکان کمک می‌کند تا برقراری روابط اجتماعی را بیاموزند و ارتباط با مربیان و مسئولان مهد این فرصت را ایجاد می‌کند تا کودکان، برقراری رابطه با بزرگ‌سالانی غیر از اعضای خانواده را نیز تمرین کنند. به علاوه نظم و انضباط حاکم بر مهد، کودک را برای حضور در مدرسه آماده می‌کند و از این نظر کودکان مادران شاغل و خانه‌دار می‌توانند از حضور در مهدکودک بهره‌مند شوند.

 

چه سنی برای ورود کودک به مهد کودک و جدایی از والدین مناسب است؟

معمولا توصیه می‌شود که کودکان زیر سه سال در منزل بمانند و در صورت امکان در کنار مادر خود باشند اما از  سه سالگی رفتن به مهد کودک برای کودکان مفید است.  والدین می‌توانند بسته به شرایط خانوادگی خود، مدت زمان حضور کودک در مهد را تغییر دهند.

والدین چگونه می‌توانند یک مهد کودک با حداقل استانداردها را تشخیص دهند؟  چه ملاک‌هایی را باید برای انتخاب یک مهد کودک در نظر بگیرند؟

چند ملاک جهت انتخاب مهدکودک خوب حائز اهمیت است. یکی از آن‌ها تخصص و تحصیلات مدیر مهد کودک است. این مطلب از این جهت مهم است که نگرش مدیر مهد کودک تعیین‌کننده تمام عوامل دیگر در یک مهد است. مدیر مهد، مربیان را انتخاب می‌کند، در خرید تجهیزات نظر می‌دهد و سخنرانان مختلف را به مهد دعوت می‌کند. گاهی بی‌اطلاعی مدیر سبب می‌شود که مربیان یا سخنرانانی برای کودکان و خانواده‌های شان انتخاب شوند که نه تنها نقش مثبتی ندارند، بلکه با ارائه اطلاعات یا روش‌های غلط تربیتی اثرات منفی نیز بر جای گذارند. همچنین تعداد مربیان (هر چه نسبت تعداد مربیان به تعداد کودکان بیشتر باشد نظارت بهتری به وجود خواهد آمد) و تحصیلات آن‌ها نیز مهم است. محیط مهد کودک باید عاری از خطر و دارای عوامل برانگیزاننده تخیل و تفکر کودک مثل وسایل بازی مناسب باشد.

ارگان‌های نظارتی چه معیارهایی را برای گزینش مربیان مهدها باید در نظر بگیرند. به طور کلی شما به عنوان یک متخصص و روانشناس بالینی چه معیارهایی را برای انتخاب و آموزش‌های مربوط به مربیان مهد کودک پیشنهاد می‌کنید؟

یکی از مهم‌ترین عوامل جهت انتخاب مربیان سطح تحصیلات و تخصص آن‌ها است. داشتن تجربه صرف نمی‌تواند جایگزین آموزش و تخصص باشد چه بسا که مربی باتجربه یک شیوه نادرست را سال‌ها تکرار کرده باشد. تعداد مربیان و انگیزه آن‌ها جهت کار با کودکان نیز اهمیت دارد.

از نظر شما حدنرمال خدماتی که مهدکودک‌ها باید از نظر نوع و ایمنی وسایل بازی به کودکان ارائه دهند، چیست؟

مسلما تنها نقش مهدکودک نگهداری از کودکان نیست و وظایفی فراتر از این دارند. از این نظر هر قدر ایمنی مهد بالاتر باشد بهتر است. والدین می‌توانند قبل از ثبت نام کودکان‌شان محیط مهد را از نظر امنیت و وجود امکانات آموزشی بررسی کنند. به علاوه امکانات آموزشی و مربیان متخصص از دیگر ویژگی‌های یک مهد خوب است.

 

 

با توجه به اینکه ممکن است کودکان در سن کنجکاوی جنسی باشند، چه نظارت‌ها و آموزش‌هایی در این زمینه برای مربیان و والدین لازم است؟

مهم است که مربیان و کادر آموزشی از اصول تربیت جنسی آگاه باشند و نظارت کافی را بر کودکان اعمال کنند. به علاوه مهد کودک‌ها می‌توانند از روانشناسان متبحر و متخصص جهت آموزش اصول جنسی به والدین و مربیان‌شان استفاده کنند. یک نکته بسیار مهم در این زمینه کسب اطاعات از یک منبع موثق است. به همین دلیل مدیر مهد باید قبل از دعوت هر سخنران یا متخصصی به مهد از سطح تحصیلات وی، مدرک دانشگاهی او و تبحر و تخصصش در این زمینه اطلاعاتی به دست آورد. چه بسا مهدکودک‌هایی که با انتخاب سخنرانانی بدون تخصص و تحصیلات مناسب موجب انتقال اطلاعات نادرست به والدین شده‌اند.

خدماتی که مهدها می‌توانند به والدین ارائه کنند، چیست؟ طرف مقابل مهد کودک‌ها فقط کودکان نیستند، بلکه باید ارتباطی هم بین والدین و مسئولان مهدها وجود داشته باشد، مهدکودک‌ها چه برنامه‌ها و خدمات آموزشی را در زمینه امور مربوط به کودکان می‌توانند ارائه کنند؟ در واقع مهد کودک‌ها چه سیاست‌هایی را می‌توانند برای ایجاد تعامل بیشتر والدین با مهد کودک‌ها در امر تربیتی کودکان اعمال کنند؟

از جمله اقدامات مهمی که مهدکودک‌ها می‌توانند به کار برند آموزش والدین در زمینه اصول جنسی و مهارت های فرزندپروری است. به علاوه ارزیابی سلامت روان کودکان از سنین پایین یکی از نکات مهمی است که مهد کودک ها می توانند به آن بپردازند. همچنین آموزش مهارت های زندگی به کودکان نیز دارای اهمیت بسیاری است. البته در تمام این موارد استفاده از یک متخصص با تحصیلات روانشناسی حائز اهمیت است.

پیشنهاد و توصیه شما برای بهتر شدن نحوه آموزش در مهد کودک‌ها و ایجاد مهارت‌های لازم در والدین چیست؟

استفاده از مدرسان زبده و متخصص به جای افرادی که تحصیلات روانشناسی ندارند و اطلاعات نادرستی را به والدین و مربیان عرضه می‌کنند باید به عنوان یکی از اصول مهم جهت آموزش در مهدکودک ها مدنظر قرار گیرد.

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما