مارس 9
بازدید : 1087
نظرات : بدون دیدگاه
چرا کودکان از کوتاه کردن مو می‌ترسند؟

شاید فرزند شما همیشه به هنگام رفتن به آرایشگاه و یا سلمانی و کوتاه کردن موهایش گریه سر دهد، جیغ بکشد و با تکان دادن سرش به آقا یا خانم آرایشگر اجازه این کار را ندهد. نتیجه ممکن است عصبانیت شما، کلافگی آرایشگر و در نهایت مو‌هایی نه چندان یکدست باشد. اما مگر کوتاه کردن […]

شاید فرزند شما همیشه به هنگام رفتن به آرایشگاه و یا سلمانی و کوتاه کردن موهایش گریه سر دهد، جیغ بکشد و با تکان دادن سرش به آقا یا خانم آرایشگر اجازه این کار را ندهد.

نتیجه ممکن است عصبانیت شما، کلافگی آرایشگر و در نهایت مو‌هایی نه چندان یکدست باشد.

اما مگر کوتاه کردن مو هم ترس دارد؟ چرا می‌ترسند؟
دلایل متفاوتی برای این ترس و ناخرسندی برای فرزند شما وجود دارد که در اینجا به شایع‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

صدای ماشین مو تراش
ترس از تیغه‌های قیچی
دیدن خود در آینه
پاشیده شدن آب اسپری بر روی صورت
خوشایند نبودن محیط آرایشگاه
نشستن بر روی صندلی‌های بزرگ و نه چندان راحت
استفاده از کاور برای جلوگیری از ریختن مو
حس ناخوشایند داشتن مو‌های خیس
حضور افراد غریبه در سالن
حس بد لمس شدن موهایش توسط یک غریبه
حس ناخوشایند اجبار به یکجا بی‌تحرک نشستن

چه راهکار‌هایی وجود دارد؟
با وجود ترس و نگرانی‌هایی که برای بچه‌ها در این کار وجود دارد، اما می‌توان با استفاده از راه حل‌هایی این مساله را برای آن‌ها به موضوعی شیرین و قابل هضم تبدیل کرد.

یکی از اولین کار‌ها این است که فرزندتان حس کند شما طرف او هستید، در غیر این صورت رفتار‌های او بدتر شده و یک کوتاهی ساده مو می‌تواند برای خودش، شما و البته آرایشگر، به یک شکنجه حسابی تبدیل شود.
سعی کنید از آرایشگری مهربان و صبور کمک بگیرید که با روحیه بچه‌ها آشنایی دارد و زود کلافه و عصبی نمی‌شود.
زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. معمولا زمانی که بچه‌ها مشغول تماشای کارتون و بازی با تبلت هستند و یا دارند صحبت می‌کنند و سرشان گرم است، زمان خوبی است. البته به این شرط که مزاحم حرف زدن یا تماشای کارتون و یا بازی نشوید!
از یک سیستم جایزه‌ای استفاده کنید که برایش جذابیت داشته باشد، البته افراط نکنید و انتظارش را بالا نبرید.
برای آن‌ها که کوتاهی بلدند، بازی کردن در حمام و همزمان کوتاه کردن موها، می‌تواند راحت حل خوبی باشد.
سعی کنید خودتان آرامش داشته باشید و این کار را به یک تفریح تبدیل کنید. کافی است قدری خلاق باشید و از کوره در نروید.
روش‌های دیگری نیز مانند آواز خواندن با یکدیگر و تعریف قصه‌هایی از کوتاه کردن مو نیز می‌تواند موثر باشد. اگر فکر می‌کنید فرزندتان ممکن است در خانه به شما بهتر اجازه کوتاه کردن موهایش را بدهد، خانه را به یک سالن آرایشگاه کوچک تبدیل کنید. می‌توانید از خود او نیز کمک بگیرید. درگیر کردن او در این کار ممکن است این کار را برایش لذت بخش کند. روزنامه‌هایی بر روی زمین پهن کنید و از صندلی مورد علاقه‌ش کمک بگیرید.

به علاوه می‌توانید به طور همزمان کمی از مو‌های عروسک او را نیز کوتاه کنید. استفاده از قیچی‌های رنگی نیز ممکن است برای او ترغیب‌کننده باشد. همچنین سعی کنید تمامی این موارد را با سرعت بیشتر انجام دهید تا کوتاهی مو برایش ملال آور نشود.

اگر تمامی این موارد را رعایت کردید، اما هنوز هم فرزندتان از کوتاهی موهایش می‌ترسد، ترس او را با اجبار بیشتر نکنید و بگذارید تا موهایش کمی بلند‌تر شود، شاید بعد از مدتی استرس او درباره این کار کمتر شده و بتوانید موهایش را کوتاه کنید.

چگونه می‌توانم استرس رفتن به آرایشگاه را از کودکم دور کنم؟
مثل بسیاری از والدین دیگر من عاشق کوتاه کردن و درست کردن مو‌های فرزند کوچکم هستم، اما او از آرایشگاه می‌ترسد، چه کنم؟

برای کودک کوچکتان که هرگز تجربه‌ آرایشگاه رفتن را نداشته، می‌تواند یک تجربه‌ نسبتا نگران کننده باشد، بنابراین مهم است که اولین تجربه، تجربه‌ خوبی باشد، اما به هر حال که نمی‌توانید از کوتاه کردن موی او صرف نظر کنید، پس باید با روش اصولی و مناسب وارد عمل شوید.

زمان مناسب برای اولین کوتاهی مو چه وقت است؟
برای اولین کوتاهی زمان مناسبی وجود ندارد، این مسئله به شما و کودکان تان بستگی دارد، چقدر مو دارد، مدل مویی که در نظر دارید چیست؟ اگر مو‌های کودکتان پرپشت است، به محض اینکه کودکتان ۸ ماهه شد می‌توانید او را برای کوتاهی مو آماده کنید.

برای نوزادانی که مو‌های کم پشت و نازک نوزادی را دارند نیازی نیست برای کوتاهی زود اقدام کنید و این می‌تواند تا زمانی که کودک تازه راه افتاده به تعویق بیوفتد.

چگونه می‌توانم اولین تجربه‌ کوتاه کردن موی کودکم را برایش تجربه‌ای خوب بسازم؟
کلیدش آماده سازی است!

در حالی که شاید ما رفتن به آرایشگاه را تجربه‌ای فوق العاده و راحت بدانیم، کوچولوی شما آن طور که شما می‌بینید، نمی‌بیند. بنابراین آمادگی کلید حل این موضوع است. بودن در یک اتاق غریب با یک فرد غریبه که با قیچی به سمتش می‌آید، تنها با گریه پایان می‌یابد.

به کوچولوی خود اجازه دهید که کوتاه کردن مو‌های شما را ببیند، در خانه چند کتاب داستان در این رابطه بخوانید و یا آرایشگر بازی کنید (البته منهای قیچی).

با معرفی مفهوم مناسب می‌توانید آن روز بزرگ را کمتر ترسناک جلوه دهید.

پنج راهی که موجب می‌شود رفتن به آرایشگاه کوچولوی شما برایش جذاب شود
جویای یک سالن خوب با یک آرایشگر با تجربه باشید
از دیگر کسانی که تجربه‌ این کار را داشته‌اند بخواهید یک آرایشگر خوب کودکان در منطقه تان معرفی کند.

زمانبندی مناسبی را انتخاب کنید
زمان روز برای اولین تجربه رفتن به آرایشگاه بسیار مهم است. اگر فرزندتان خیلی خسته و یا گرسنه است، تجربه را برایش استرس زا می‌سازد. بهترین زمان صبح ساعت ۱۰ است؛ وقتی کوچولوی شما در بهترین وضعیت ممکن است.

یک تجربه‌ مثبت بسازید
این مهم است که کودکتان بخواهد دوباره به آرایشگاه برود، بنابراین آن را تبدیل به یک تجربه‌ بامزه کنید؛ آوردن اسباب بازی مورد علاقه اش می‌تواند سبب آسودگی خاطر و قوت قلب او شود.

کودکان نو پا می‌خواهند اسباب بازی مورد علاقه خود یا کتابشان را برای نشان دادن به آرایشگر با خود ببرند، این می‌تواند سبب تشویق کودکان برای شناختن آن شخصی که قرار است موهایش را کوتاه کند شود. حتی اگر یک کوتاهی ساده است، این تجربه است که اهمیت دارد.

واقع گرا باشید
اگر کودکتان انرژی زیادی دارد و سخت است که به مدت طولانی روی صندلی بنشیند، به جای انتخاب مدل موی سخت، یک سبک ساده را تا وقتی که بزرگ شوند و بتوانند برای مدت طولانی بنشینند، انتخاب کنید.

روتین و امر عادی بودن کلید حل مشکل است
این امر مهمی است که یک آرایشگر دائمی داشته باشید که به جلب اعتماد و سازگاری کودک کمک می‌کند. با این کار کوچولوی شما احتمالا دوست دارد تا جایی که امکان دارد کنار آرایشگر بماند.

به خاطر داشته باشید که با کودکتان شکیبانه رفتار کنید.

کوتاه کردن مو ضرورت دارد و شاید کمی اشک هم همراه داشته باشد، اما با پیروی از این روش‌ها و بامزه ساختن این تجربه تا جای ممکن کودکتان علاقه پیدا می‌کند که بار‌ها و بار‌ها به آرایشگاه بازگردد.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما