حواس پرت است ، درس نمی خواند

ابتدا باید علت اینکه فرزندمان نمی‌تواند یک جا بشیند و درس بخواند را ریشه یابی کنیم. گاهی اوقات علت آن می‌تواند بیش فعالی از نوع پرتحرکی باشد که کودک نمی‌تواند یک جا بنشیند و علاوه بر آن رفتارهایی مانند وسط حرف پریدن و عدم رفتار نظام‌مند دارد. اختلال یادگیری نیز می‌تواند عامل این رفتار کودکان […]

ابتدا باید علت اینکه فرزندمان نمی‌تواند یک جا بشیند و درس بخواند را ریشه یابی کنیم.

گاهی اوقات علت آن می‌تواند بیش فعالی از نوع پرتحرکی باشد که کودک نمی‌تواند یک جا بنشیند و علاوه بر آن رفتارهایی مانند وسط حرف پریدن و عدم رفتار نظام‌مند دارد.

اختلال یادگیری نیز می‌تواند عامل این رفتار کودکان باشد، چراکه باعث دلزدگی در کودک می‌شود و نتیجه مطلوب نمی‌گیرد و بازدهی کافی ندارد، بنابراین او انگیز‌ه‌ای برای درس خواندن ندارد و از سر درس دائم بلند می‌شود.

برخی از کودکان برنامه ریزی و اصول درس خواندن را نمی‌دانند، همچنین برخی از کودکان با والدین لجبازی می‌کنند، چراکه می‌خواهند از این طریق جلب توجه کنند، زیرا می‌دانند درس خواندن آن‌ها برای والدینشان دارای اهمیت است.

کودکانی هستند که شیطنت خاص خود را دارند، کودکانی که هنگام درس خواندن حواس پرتی دارند و نمی‌توانند یک جا بنشینند باید از لحاظ بیش فعالی بررسی شوند، چراکه ممکن است بیش فعالی از نوع نقص توجه داشته باشند.

والدین باید از سیستم تشویقی استفاده کنند و برای درس خواندن او برنامه‌ریزی کنند، اگر کودک نقص توجه دارد، حتما سیستم شناختی کودک تقویت شود تا تمرکز کافی داشته باشد، همچنین باید حافظه کوتاه مدت و فعال کودکانی که حواس پرت هستند با بازی های شناختی تقویت شود.

مدیریت زمان را به کودک آموزش دهیم تا بتواند در کنار تماشای تلویزیون و بازی کردن به تکالیفش نیز رسیدگی کند، همچنین والدین باید مدت زمان درس خواندن کودک را به چند بخش تقسیم کنند تا در ساعت‌های مختلف درسشان را بخوانند تا توجه پایدار داشته باشند.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما