فوریه 23
بازدید : 623
نظرات : بدون دیدگاه
خشم نوجوان طبیعی است !

خشم یک احساس طبیعی برای حفظ سلامت است که، به دلیل عدم ارضای نیاز افراد ایجاد می‌شود. وقتی وضعیت در معادلات رفتاری میان فردی یا بین فردی تغییر می‌کند، بازخورد‌ها و پاسخ‌های معمول همیشگی کارایی خود را از دست میدهند و به فرد احساس درماندگی دست می‌دهد و سپس خشم بروز می‌کند. نوجوان برای شکل […]

خشم یک احساس طبیعی برای حفظ سلامت است که، به دلیل عدم ارضای نیاز افراد ایجاد می‌شود.

وقتی وضعیت در معادلات رفتاری میان فردی یا بین فردی تغییر می‌کند، بازخورد‌ها و پاسخ‌های معمول همیشگی کارایی خود را از دست میدهند و به فرد احساس درماندگی دست می‌دهد و سپس خشم بروز می‌کند.

نوجوان برای شکل دهی به هویت منسجم و یکپارچه خود نیاز به تعامل سازنده با سنت‌ها و هنجار‌های محیط بیرونی، والدین، جامعه و نسل قبلی دارد تا با خواسته‌های نوین خود درآمیزد، نوجوان در نتیجه همین تعامل و کشمکش ساخته می‌شود اما در بسیاری از فرهنگ‌ها، نوجوان در برابر رسیدن به خواسته‌هایش با تعارض و اضطراب روبرو می‌شود.

در این نوع فرهنگ‌ها، نسل قبلی بجای تسهیل برای شکل‌گیری هویت سالم در نوجوان از طریق تعامل و گفتمان، مانع رشد نوجوان می‌شوند چراکه ترس از دست دادن کنترل و قدرتشان را دارند.

این نوع برخورد باعث شده که نوجوان عصبانی و پرخاشگر شود و همین امر پیامد‌های خود را از نوع بحران ایجاد می‌کند همچنین می‌توان گفت که معمولا به علت قدرتمندتر بودن نسل قبلی نوجوان مجبور است خشم خود را جابجا کرده و یا غیر مستقیم و منفعلانه در جا‌های دیگر مثلا در قالب رفتار‌های بزهکارانه تخلیه کند.

همچنین گاهی اوقات نوجوانان خشم خود را درونی سازی کرده و به داخل خودش فرو می‌برد که در چنین موقعیتی نوجوان در حالت درمانده در خود فرو می‌رود چرا که در صورت اعتراض کردن، از رفتار تلافی جویانه والدین می‌ترسد و یا به دلیل نشان دادن خشم به والدین خود و بزرگتر‌های جامعه احساس گناه می‌کند.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما