فوریه 16
بازدید : 639
نظرات : بدون دیدگاه
بچه زرنگش خوبه !

یکی از معضلات زندگی مدرن امروزی داشتن کودک تنبل است ، کودکی که به واسطه بازی های بی تحرک و عادات غذایی غلط دچار این تنبلی شده و آن را ادامه می دهد ، والدین این دسته از کودکان بایستی به جد راه حلی یافته و اجرا کنند. بخشی از صحبت های روانشاس کودکی را […]

یکی از معضلات زندگی مدرن امروزی داشتن کودک تنبل است ، کودکی که به واسطه بازی های بی تحرک و عادات غذایی غلط دچار این تنبلی شده و آن را ادامه می دهد ، والدین این دسته از کودکان بایستی به جد راه حلی یافته و اجرا کنند. بخشی از صحبت های روانشاس کودکی را می خوانید که با بازگو کردن دوران کودکی خود مقدمه ای برای راه حل های و ترفندهایی برای ایجاد انگیزه در بچه های تنبل و بی حال بیان می کند.
من از ۴ خواهر و برادر خود بزرگتر هستم و به نحوی آنها را بزرگ کردم و این عمل غافلگیرانه ایی برای والدینم نبود که من همچون یک مادر و پرستار از خواهران و بردارانم مراقبت کنم و در حقیقت به نحوی این کار در محله ما مانند یک رقابت بود که والدین بچه هایشان را به گونه ایی پرورش می دادند که توانایی مدیریت مشکلات را بدست آورند و همسایگان ما سعی بر تماشای این سعی و تلاش فرزندادن خود می کردند وهمانند یک رقابت بود.
شاید این حکایت زندگی من بود که باید در سن ۱۲ سالگی به پرورش خواهران و برادرانم بپردازم و کارهای خانه و بیرون خانه را انجام دهم و به نحوی فرزند تنبلی نبودم.
برای اینکه کاملا صادق باشم ، خواهر و بردران جوانم بعد از رشد و پرورش به دنبال راهی برای کسب درآمد بودند . ما ۵ فرزند بعد از سن رشد خود در سن ۱۵ سالگی شروع به انجام دادن کارهای نیمه وقت کردیم و کارهایی چون فست فود و نگهداری بچه ها و از والدینمان خواسته بودیم که کارهایی در خانه یا بیرون از خانه بر عهده ما بگذارند و ماهانه چند دلار به ما پول بدهند تا بتوانیم خواسته های خود را فراهم کنیم . خب تا الان توانستید که زندگی من را در گذشته تصور کنید ؟!بچه های امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و با مشاهده برنامه های تلویزیونی دیگر زمانی برای کارکردن ندارند و بسیار تنبل هستند و در کارکردن هیچ تجربه ایی ندارند و یقینا در زندگی کاری خود موفق نخواهند شد.

ترفندهایی برای به حرکت درآوردن کودک تنبل
اگر فرزند شما تنبل است و می خواهید او را به حرکت در آورید ۶ استراتژی ذیل را انجام دهید تا بتوانید این خاصیت در کودکان را حذف کنید و فرزند پرتحرک و پر انرژی ایی داشته باشید.
۱- برای حل مشکل تنبلی کودکتان هر کاری را برای او آسان نکنید
به یاد می آورم زمانیکه می خواستیم با خواهران و برادران خود کاری کنیم یا چیزی بخوریم و یا… برای آن تلاش زیادی می کردیم تا پول به دست آوریم و بتوانیم به خواسته خود برسیم و هزینه ی آنچنانی نداشتیم و همیشه برای خواسته هایمان تلاش می کردیم . با این حال امروزه دیگر کارهایی که ما می کردیم را هیچ کودکی انجام نمی دهد و همه چیز برای آنها آماده است و همیشه در حال بازی کردن با تبلت هستند و با کسی نه حرف میزنند و نه کاری دارند و از همه مهم تر هیچ تحرکی ندارند و از صبح تا شب در یکجا ثابت می نشینند و هیچ کاری انجام نمی دهند.
بنابراین کمی برخی کارها را سفت و سخت بگیرید تا آنها را به چالش بیندازید تا تحرک داشته باشند.

۲- مثال و راهکار نشان دهید تا کودک تنبل انگیزه پیدا کند
اگر فرزند شما هیچ تحرکی ندارد می توانید تعدادی مثال و راهکار به او نشان دهید و آنها را به انجام دادن برخی کارها در طول روز وادار نمایید و برای مثال می توانید از مثال :همانند میمون ببین و همانند میمون انجام بده را ذکر کنید.
بنابراین اگر فرزند شما به سنی رسیده است که به تنهایی می تواند به بیرون از خانه برای انجام دادن کارهای خانه برود ، می توانید خریدها و برخی دیگر کارها را بر عهده ی او بگذارید و فرزند شما در دفعات اول ممکن است خودداری کند ولی پس از گذشت زمان خود بخود دستورات شما را انجام خواهد داد.
اگر فرزند شما هم در این کارها با شما هماهنگ باشد و به خوبی این کارها را انجام دهد ، کارهای خانه راحت تر و با نظم بیشتری انجام خواهد شد و همچنین تکالیف خود را سر موقع انجام خواهد داد و یک شیوه زندگی سالم را در پی خواهد داشت.

۳- انتظاراتی را تعیین کنید تا کودک تنبل خود را در مسیر فعالیت ببیند
هیچ فرقی ندارد که شما باید در چه سنی برای کودک خود برخی انتظارات را تعیین کنید و برای مثال اگر فرزند شما پیش دبستانی می توانید از آنها بخواهید تا اسباب بازی های خود را در جای مناسب خود قرار دهند و یا اتاق خود را به چه نحوی مرتب کنند و … که باید ابتدا شما این کارها را به او آموزش دهید و در نهایت انجام این کارهای کوچک باعث می شوند که دیگر فرزند شما تنبل نباشند و از پس کارهای خود بر بیایند.
اگر فرزند شما جوان است می توانید تمام قدرت خود را برای به تحرک در آوردن او کنید و می توانید برای مثال نحوه کار کردن با لباسشویی را به او آموزش دهید تا در مواقعی که شما در خانه نیستید بتوانند از پس کارهای خود بر بیایند و آموزش این کارها باعث تحرک او خواهند شد و دیگر در خانه یک فرد تنبل را مشاهده نخواهید کرد.
اگر فرزند شما این مسئولیت را نپذیرفت ، می توانید به آنها قول یک هدیه و جایزه را بدهید تا انرژی انجام دادن کارها را برای او چند برابر کنید و پس از اتمام کار از جانب آنها بسیار متشکر شوید و او را به دلیل انکه کاری که شما برعهده اش گذاشته بودید را تشویق کنید که برای او قوت قلب خواهد بود.


۴- از او در آشپزخانه استفاده کنید ، این راه حلی عالی برای رفتار با کودک تنبل است
یکی از مواردی که در خانواده ها هزینه زیادی روی آن می شود غذا و مواد غذایی است. اغلب مواد غذایی گران هستند و نمی توان آنها را به دلیل اشتباه خراب کرد. اگر بتوانید از فرزندانتان در آشپزخانه استفاده کنید و پخت و پز را به او آموزش دهید در مواقعی که خانه نیستید ، آنها می توانند برای خود غذا درست کنند و دیگر از بیرون از خانه غذا تهیه نمی کنند.
البته در صورتی می توانید این کارها را به او آموزش بدهید که آنها توانایی استفاده از لوازم آشپزخانه را داشته باشند و هیچ آسیبی به آنها نرسد.
سپردن این مسئولیت به فرزندان باعث به تحرک در آمدن آنها می شود و از حالت تنبل بودن خارج می شوند.

۵- به عهده گرفتن و داوطلب شدن را در کودک تنبل به یک عادت تبدیل کنید
برای مثال می توانید از فرزندتان بخواهید که اسباب بازی هایش را جای مناسب و از پیش تعیین شده قرار دهد و …
اگر فرزند شما تنبل است و مسئولیت انجام هیچ کاری را بر عهده نمی گیرد ، با سپردن برخی کارها به او باعث تحرک او خواهید شد و پس از مدتی کوتاه هر کاری که شما در خانه پیشنهاد کنید ، فرزندتان آنها را خواهد پذیرفت و در انجام دادن آن داوطلب خواهد بود. همانگونه که در بالا در طی ۴ مورد گفته شد ، شما می توانید فرزندانتان را بدین طریق به تحرک وادار کنید و فرزند شما با برعهده گرفتن این چنین مسئولیت ها هم سرگرم خواهد شد و هم کاری را به پایان خواهد رساند.
۶- با کودک بیرون بروید و از طبیعت لذت ببرید این راه حل زیبای رفع تنبلی است
در سال های اخیر ، مطالعات بسیاری در زمینه ارتباط تفریح و گشت و گذار با افزایش انرژی انجام شده است و هردو رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و با گشت و گذار در طبیعت ذهن ما آرامش می یابد و در نهایت می توانیم راحت تر کارهای خود را انجام دهیم و با پیاده رویی و قدم زدن ، تحرک خواهید یافت.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما