فوریه 16
بازدید : 744
نظرات : بدون دیدگاه
حرف زدن درباره خدا

فواید صحبت کردن درباره خدا و پاسخ به سوال کودک در مورد خدا امروزه بسیاری از والدین کودکان خود را به کلاسهای مختلف هنری و ورزشی می فرستند اما نمی توانند درک درستی از ایمان در ذهن فرزندشان ایجاد کنند و از این درس بزرگ غافلند . بهترین راه ارتقای زندگی معنوی کودکان، صحبت کردن […]

فواید صحبت کردن درباره خدا و پاسخ به سوال کودک در مورد خدا
امروزه بسیاری از والدین کودکان خود را به کلاسهای مختلف هنری و ورزشی می فرستند اما نمی توانند درک درستی از ایمان در ذهن فرزندشان ایجاد کنند و از این درس بزرگ غافلند . بهترین راه ارتقای زندگی معنوی کودکان، صحبت کردن درباره خداوند به صورت واضح و راحت است .

شما باید هنگامی که کودکان در مورد خداوند صحبت می کنند ساکت باشید و بگذارید آنها گفت وگو را هدایت کنند و سپس ، با سوال کردن ، شما، موضوع را پی گیری نمایید.

بهترین راه برآوردن مهم ترین نیازهای کودکان ، حرف زدن درباره خداست . فایده صحبت کردن درباره خداوند این است که کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان، به تکیه گاه قوی و مهربانی نیاز دارند که بتواند همه آرزوهای آن ها را برآورده کند.

صحبت کردن درباره خداوند می تواند سوالات دیگر ذهن کودکان را پاسخ دهد مثل سوالاتی که درباره آفرینش طبیعت زیبا ، تولد نوزاد یا مرگ یک دوست دارند . اینکه رویدادهای طبیعی را به خدا ارتباط دهیم می تواند نوعی احساس شگفتی نیز همراه داشته باشد.چگونه به سوالات کودکان درباره خدا پاسخ بدهیم؟
کودکان همیشه سوالات زیادی ولی ساده می پرسند و سعی میکند از اطرافیانش پاسخ این سوالات ساده اش را جویا شود اما برخی ازکودکان، با طرح سوال های غیرمنتظره درباره موضوعات مختلفی از جمله خدا، موجب شگفتی بزرگسالان می شوند. این سوالات شامل سوالاتی از این قبیل است :خدا کیست؟ خونه ی خدا کجاست؟ آیا خداوند فرزندی هم سن من دارد؟

هنگامی که با این دسته از سوالات روبرو شدید ابتدا توضیحاتی به او بدید مانند اینکه خداوند او آفریننده همه چیز است و سپس صفات خداوند را بشمرید و با بیان کردن ویژگی هایی مانند مهربانی، یک تصویر درست و منطقی از خدا در ذهن کودک ایجاد کنید.

اما دقت داشته باشید ممکن است هر جواب شما سوالات جدیدی را برای کودک به وجود آورد. در ادامه نحوه پاسخ گویی به دو سوال کودکانه درباره خداوند را بیان می کنیم که والدین می توانند با شبیه سازی این موارد سوالات دیگر کودک را نیز پاسخ دهند.


خدایی که همه چیز را آفریده، کجاست؟

یکی از رایج ترین سوالات کودکان درباره خداوند این است که خدا کجاست ؟ بسیاری از ما در جواب این سوال به فرزندانمان می گوییم که خداوند مانند هوا که در همه جا هست ، در همه جا حضور دارد.

اما به این دلیل که کودکان نمی توانند درک درستی از مفهوم هوا داشته باشند و آن را مشاهده کنند ، نمی توانند این مثال را به خوبی درک کنند پس باید در پاسخ این سوال بگوییم ما هم دقیقا نمی دانیم که خداوند کجاست اما می دانیم که خدا و فرشته هایش در همه حال مراقب ما هستند تا با خوشی و خوبی زندگی کنیم.خدا چقدر مهربان است؟

کودکان در سن بین ۲تا ۱۰سالگی نمی توانند درک درستی از بیان مفاهیم به شیوه کلامی داشته باشند و باید به سوالات آنها از با تصویر و زدن مثال جواب دارد.

هنگامی که کودک در این سن سوالاتی درباره خداوند از ما می پرسد ما باید خداوند را با ویژگی های بارز و قابل درک برای اوتوضیح دهیم مثلا برای توضیح مهربانی خداوند به او بگوییم خداوند از مادر هم مهربان تر است همانطور که مادر تو را دوست دارد و با عشق و محبت تو را درآغوش می کشد.

خداوند هم همیشه و در همه حال تو را دوست خواهد داشت. شما به همین آسانی می توانید تجربه کودک را از مهربانی برای او تداعی کنید ، او به این شکل می تواند از مهربانی خداوند درکی نسبی داشته باشد.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما