رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در تهیه و انتخاب اسباب بازی

   اسباب بازی هنگام خرید اسباب بازی ها والدین باید توجه داشته باشند که نه تنها بی خطرترین، خوش رنگ ترین، سرگرم کننده ترین و آموزشی ترین اسباب بازی را انتخاب کنند بلکه باید به خواست كودك و علاقه او هم توجه داشته باشند، البته نباید  برضرورت توجه به كيفيت اسباب بازي‌ها و تاكيد روانشناسان […]

   اسباب بازی هنگام خرید اسباب بازی ها والدین باید توجه داشته باشند که نه تنها بی خطرترین، خوش رنگ ترین، سرگرم کننده ترین و آموزشی ترین اسباب بازی را انتخاب کنند بلکه باید به خواست كودك و علاقه او هم توجه داشته باشند، البته نباید  برضرورت توجه به كيفيت اسباب بازي‌ها و تاكيد روانشناسان بر انتخاب بهترين گزينه را هم فراموش کرد.

* اسباب بازی های پلاستیکی باید صاف و برای لمس کردن مناسب باشند و از جنس شکننده نباشند، زیرا در صورت شکستن، لبه های آن تیز و برنده می شود.

* در اسباب بازی های چوبی، چوب باید کاملاً صاف و سمباده کشیده شده باشد تا تراشه های آن در دست کودک فرو نرود.

* جنس اسباب بازی، بخصوص برای کودکان زیر دو سال) که همه چیز را به دهان می برند، باید قابل شستشو و ضدعفونی باشد.

* وزن آنها برای کودک قابل تحمل باشد و از لحاظ حجم در دهان کودک جای نگیرد (خصوصا زیر دو سال که همه چیز را به دهان می برد.

* اسباب بازی های چینی و شیشه ای را نباید در اختیار کودکان کوچک تر از سه سال قرار داد.

* در اسباب بازی ها، پیچ و مهره های بازشو و سوزن و سنجاق و پیچ و قزن و غیره به کار نرفته باشد.

* باید از به کار بردن مواد قابل اشتعال در اسباب بازی ها خودداری کرد. این نکته بخصوص در مورد اسباب بازی هایی که درون شان با کاغذ و پوشال پر شده است، اهمیت بسیار دارد.

* لایی اسباب بازی های پر شده، ضدعفونی شده و بهداشتی باشد.

* در اسباب بازی هایی که از شیشه استفاده می شود، باید لبه های آن گرد و صاف پرداخت شود.

* در مصرف پلاستیک باید از رنگ دانه ای (مستربچ) استفاده شود که رنگ دهنده نباشد.

* اگر در ساخت اسباب بازی میخ یا پیچ به کار رفته است، باید توجه داشت که در اسباب بازی فرو رفته باشد و قسمت های تیز و بُرنده آنها بیرون نباشد.

* اگر در ساخت اسباب بازی فنر به کار رفته است، فنر باید در بدنه اسباب بازی جای داشته باشد به طوری که اگر «در برود» به دست و صورت کودک آسیب نرساند.

* چشم ها و اجزای صورت حیوانات و عروسک ها باید به خوبی چسبانده یا دوخته شوند زیرا اگر این قسمت ها محکم نباشند ممکن است کودک با ناخن و دندان آنها را بکَند و فرو بدهد. این نکته را بخصوص در مورد اسباب بازی کودکان کوچک تر از دو سال باید بیشتر رعایت کرد.

* اسباب بازی هایی که کودک وارد آنها می شود، مانند چادر یا خانه عروسک باید چنان باشد که کودک بتواند درِ آنها را از بیرون و داخل به راحتی باز کند.

* نخ یا ریسمان اسباب بازی های کشیدنی باید بدون گره باشد و قطرش از یک و نیم میلی متر کمتر نباشد تا دست کودک را نَبُرد.

* اسباب بازی خاص کودکان کوچک تر از دو سال (که چیزها را به دهان می برند) باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا کودک نتواند آن را فرو برد.

* رنگ آنها جالب و جذاب باشد. در اسباب بازی هایی که امکان دارد کودک آنها را به دهان ببرد، یا با پوست و لباس بدن کودک در تماس است، باید در مواد رنگی آنها از رنگ های استاندارد مواد غذایی استفاده شود. مانند سازدهنی، دندان گیر، دستبند، گردنبند، عروسک های دستکشی و سایر وسایلی که در اثر عرق بدن و یا بزاق دهان، موجب رنگی شدن پوست بدن و یا پوشاک کودک می شود.

* عروسک هایی که موهای نایلونی دارند و هر نوع حیوانات پشمالویی که پشم شان از الیاف مصنوعی است، هم حساسیت زا هستند و هم به آسانی شعله ور می شوند.

* برای سر پا نگه داشتن حیوانات پشمالویی که در بدن آنها میله های فلزی قرار داده اند، بخصوص گوش خرگوش ها که به

وسیله این میله های فلزی راست می ایستد، کودک به تدریج پوشش حیوان را پاره می کند و با میله داخل آن، به خود یا همبازی اش ممکن است آسیب برساند.

* حیوانات پشمالو در سنینی که کودک همه چیز را به دهان می برد، اسباب بازی خوبی نیستند، چون کودک به راحتی پشم های آن را با لیسیدن می خورد. گاه پس از معاینه پزشکی یا عمل جراحی از داخل شکم کودک پشم های اسباب بازی خارج شده است.

* افزون بر اشیای نوک تیز، هر نوع شی ای که پیچ و مهره های کوچکی دارد، برای کودک خطرناک است. کودک یک ساله به راحتی پیچ و مهره و سرپوش قابلمه ها را باز می کند و می بلعد.

* جغجغه هایی که داخل آنها سنگ یا توپک وجود دارد، ممکن است بشکند یا از هم باز شود، از این رو برای خردسال خطرناک است زیرا احتمال دارد در دهان کودک قرار گرفته و موجب خفگی او شود.

* دقت کنید در خردسالی نباید کیسه های پلاستیکی را در دسترس کودک قرار دهید، چون ممکن است آن را روی سر و صورت خود بکشد و هنگام تنفس زمانی که دَم و بازدم صورت می گیرد، جلوی مجاری تنفسی او را بگیرد و دچار خفگی شود.

* از بازی کودک با اسباب بازی هایش روی پله ها و یا پاگرد منزل جلوگیری کنید.

* از بازی کردن کودک با بندک (طناب) پرده ها جلوگیری کنید. گزارش هایی رسیده است که کودکانی بدین وسیله دچار خفگی شده اند.

* به کودکان زیر پنج سال اجازه دوچرخه سواری در خیابان یا کوچه های خلوت و حتی کوچه های بن بست را ندهید.

* مراقب باشید در زمین بازی ممکن است تاب ها با بچه های خردسال برخورد کند و باعث صدمات شدید گردد. در اطراف تاب ها می بایست فضای کافی وجود داشته باشد. گفته می شود برخورد کودک با گوشه صندلی تاب در این سرعت (تا 38 کیلومتر در ساعت گزارش شده) همانند تصادف کودک با یک کامیون پنج تن است. بهتر است صندلی های تاب از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده باشند، نه چوب و فلز.

* اسباب بازی های کودک را هر چند وقت بررسی و کنترل کنید. اسباب بازی هایی که با شکسته شدن نوک آنها تیز شده، یا بعضی از وسایل چوبی که تراشه دار شده، یا قطعاتی که تَرک برداشته و یا سرِ چکشی که لق شده و … ممکن است به کودک صدمه و آسیب وارد کند.

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما