ژانویه 21
بازدید : 1009
نظرات : بدون دیدگاه
بازی و سرگرمی در خانه

خمیر شیرینی پزی ۲۲۵ گرم آرد ذرت را در یک ظرف بزرگ با ۳۵۰ گرم جوش شیرین مخلوط کنید. ۳۶۰ میلی لیتر آب را یکباره اضافه کنید و آنقدر هم بزنید تا غلیظ و یکدست شود. سپس آن را روی سطحی خنک و دور از حرارت برگردانید و با یک پارچه مرطوب بپوشانید. وقتی خمیر […]

خمیر شیرینی پزی

۲۲۵ گرم آرد ذرت را در یک ظرف بزرگ با ۳۵۰ گرم جوش شیرین مخلوط کنید. ۳۶۰ میلی لیتر آب را یکباره اضافه کنید و آنقدر هم بزنید تا غلیظ و یکدست شود. سپس آن را روی سطحی خنک و دور از حرارت برگردانید و با یک پارچه مرطوب بپوشانید. وقتی خمیر خوب سرد شد، آرد ذرت به دستهای خود یزنید و خمیر را ورز دهید تا یکدست و شکل پذیر شود. می توانید آن را به گلوله های کوچکتر مخلوط کنید و همراه با رنگ خوراکی ورز دهید تا خمیر خوشرنگی به دست آید. خمیر را پهن کنید و با استفاده از قالبهای شیرینی سازی یا چاقو شکلهای دلخواهی از آن درآورید. برای خشک کردن، شکلهای بریده شده را روی سینی شیرینی پزی بگذارید و درجه حرارت ۲۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد بپزید تا کاملا سفت شوند.

حبابهای صابون

۱۸۰ میلی لیتر مایع ظرفشویی یا شامپوی بچه را با ۱.۸ لیتر آب رقیق کنید. برای تقویت حبابها ۲۴۰ میلی لیتر گلیسیرین به آن اضافه کنید. با پیچاندن سر یک لوله پاک کن به شکل حلقه، یک دمهده ساده درست کنید.

خمیر شکل ساز

۶۲۵ گرم آرد ساده، ۳۰۰ گرم نمک، و ۵ قاشق غذاخوری روغن سالاد را در یک ظرف بزرگ مخلوط کنید.۲۴۰ تا ۴۸۰ میلی لیتر آب را کم کم به آن اضافه کنید. اگر خمیر چسبنده شد، آرد بیشتری به آن اضافه کنید.. خمیر باید خشک باشد و به راحتی شکل بگیرد. برای رنگ کردن خمیر، آن را به گلوله هایی تقسیم کنید و چند قطره رنگ خوراکی را به داخل حفره هایی که در هر گلوله ایجاد کرده اید، بریزید. گلوله را روی یک سطح قابل شستشوی آغشته به آرد فشار دهید و بمالید تا رنگ با آن مخلوط شود. اگر خمیر چسبناک شد، آرد بیشتری اضافه کنید. برای خوشبو کردن خمیر، مقداری پودر ژلاتین با اسانس میوه به آن بیفزایید. این خمیر را تا ۳ هفته می توان در کیسه پلاستیکی در یخچال نگهداری کرد.

رنگ انگشتی

۱۲۵ گرم ماده آهار لباس یا ۲۲۵ گرم ذرت را در کمی آب سرد حل کنید. ۹۰۰ میلی لیتر آب جوش به آن اضافه کنید و مخلوط حاصل را مجدد جوش بیاورید. آنقدر حرارت دهید تا غلیظ شود. مخلوط را از روی اجاق بردارید و ۴۰ گرم پودر یا تراشه صابون سفید خالص در آن بریزید و هم بزنیدو هم بزنید. مخلوط را در ظرفهای جداگانه بریزید و با استفاده از رنگ پوستر، آبرنگ یا رنگ خوراکی رنگ آمیزی کنید. تقریبا از هر شیء خانگی می توان برای ساخت طرحها و شکلهای جالب استفاده کرد، مثلا شانه، گیره لباس، اسفنج، قرقره و لوله های مقوایی. می توانید از شانه های پلاستیکی تخم مرغ یا یک سینی کوچک کهنه به عنوان تخته شاستس مناسبی برای نقاش کوچولوی مشتاقتان استفاده کنید.

زیور آلات خمیری

چند پاپیون ساخته شده از خمیر خوراکی را با دو یا چند نوع رنگ اسپری رنگ آمیزی کنید و بگذارید خشک شود. آنها را با یک تکه کش نازک به نخ بکشید تا یک گردنبند یا دستبند زیبا درست شود.

چاپ گیاهی

با استفاده از یک چاقوی کوچک بسیار تیز، یک طرح ساده مثل مثلث یا ستاره را روی یک هویج یا سیب زمینی برش دهید. سپس قسمتهای زائد را از کنار ببرید و به آرامی درآورید تا طرح مورد نظر برجسته شود. شکلهای مختلفی را، با استفاده از یک سیب زمینی یا هویج برای هر شکل، بسازید. با فرو بردن آنها در رنگ و زدن آنها به روی کاغذ یا پارچه، نقشها و طرحهای تکراری رنگین درست کنید.

امواج در روز بارانی

مقداری پودر رختشویی ساده را در یک لگن بریزید و با همزن هم بزنید. اگر چندبار خوب هم بزنید امواج زیبای کف آلود ظاهر خواهد شد.

بازی در ساحل

یک لگن لباسشویی را با بلغور یا سنگریزه آکواریوم پر کنید. آن را در وسط یک حوله بزرگ یا ملحفه کهنه قرار دهید و تعدادی ظرف و قاشق برای حفاری به آن اضافه کنید.

چسب

۱۸۰ میلی لیتر آب، ۲ قاشق غذاخوری شربت ذرت، و ۱ قاشق غذا خوری سرکه سفید را حرارت دهید تا خوب به جوش آید. در ظرف جداگانه ای ۱۲۵ گرم آرد ذرت را با مقداری آب مخلوط کنید. این مخلوط اگر تا صبح بماند تبدیل به چسب خوبی خواهد شد.

تزئینات زرورقی

زرورق را مچاله کنید و از آن ((زیورآلات)) بسازید یا از آن به عنوان بدنه ای برای شکل سازی استفاده کنید. با استفاده از قیچی زیگزاگ زروراق را به شکل نوار با کناره های زیگزاگ ببرید و با به هم چسباندن نوارها، زنجیرهای کاغذی براقی برای مهمانیها درست کنید. یک سری مثلث روی لبه یک تکه مقوای محکم طلایی رنگ رسم کنید. با دقت این مثلثها را ببرید و یک تاج بسازید. مقداری کاغذ براق دور لوله کاغذ توالت بپیچید و بسته به ذوق خود تزئینات مختلفی را به آن بچسبانید. به این ترتیب اشیاء تزئینی جالبی برای میهمانیها بسازید.

رنگ انگشتی ((خوراکی)) برای بچه ها

۷۵ گرم آرد چاودار یا آرد گندم ساده را با مقداری آب در یک تابه مخلوط کنید. در حالیکه دائما مخلوط را هم می زنید آن را به نقطه جوش برسانید. مقداری آرد ذرت که با ۴ قاشق غذاخوری آب سرد مخلوط شده است به آن اضافه کنید. بگذارید این مخلوط سرد شود، و سپس آن را با مقدار کمی رنگ خوراکی یا مواد غذایی رنگ آمیزی کنید.

خمیر بازی کودک

۲۴۵ گرم آرد، ۱۲۰ میلی لیتر روغن سالاد، و ۱۲۰ میلی لیتر آب را در یک ظرف بزرگ مخلوط کنید. آن را خوب ورز دهید و در صورت نیاز آب بیشتری به آن اضافه کنید تا مخلوط چسبنده شود. اگر تمایل داشتید آن را با رنگ خوراکی رنگ آمیزی کنید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما