ژانویه 13
بازدید : 767
نظرات : بدون دیدگاه
باغبانی با بچه ها

بچه‌ها به شدت به کشف چیز‌های عجیب و غریب، کنجکاوی و بازی کردن علاقه دارند و طبیعت یکی از بهترین زمینه‌ها را برای ارضای این حس آنها فراهم کرده است. به همین دلیل است که هنوز خاک‌بازی برای بچه‌ها جذابیت دارد و کاشتن گل و گیاه و کار .با وسایل باغبانی برای خیلی از آنها […]

بچه‌ها به شدت به کشف چیز‌های عجیب و غریب، کنجکاوی و بازی کردن علاقه دارند و طبیعت یکی از بهترین زمینه‌ها را برای ارضای این حس آنها فراهم کرده است. به همین دلیل است که هنوز خاک‌بازی برای بچه‌ها جذابیت دارد و کاشتن گل و گیاه و کار .با وسایل باغبانی برای خیلی از آنها شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد. بنابر‌این ما هم در فرزندپرتال دست به کار شدیم و چند تا از گیاهانی را که بچه‌ها راحت می‌توانند آنها را در خاک باغچه یا گلدان بکارند به شما پیشنهاد داده‌ایم.


گل آفتابگردان
این گل حتما باید در باغچه بچه‌ها باشد. گل آفتابگردان با اینکه یک یا دو بار گل می‌دهد اما میوه بسیاری می‌دهد که همان تخمه‌های آن است. گل‌های آفتابگردان در مدت یک هفته سبز می‌شوند، بعد از دو هفته جوانه‌های کوچک می‌زنند و بسته به گونه‌های‌شان، در طی یک ماه نزدیک به ۲ متر می‌رسند. پس از ۸ هفته جوانه‌ها گل می‌دهند و صد‌ها دانه آفتابگردان آشکار می‌‌شوند. دقت کنید دانه‌های آفتابگردانی که تهیه می‌کنید شیرین باشند و از انواعی که در غذا استفاده می‌شوند. دانه‌های آفتابگردان به‌طور طبیعی در آفتاب اواخر تابستان خشک می‌شوند و سرشاز آهن و پروتئین هستند که میان وعده‌های خوبی هم به شمار می‌آیند. اما باید حواس‌تان باشد که مقداری از آنها را برای کاشتن در سال بعد نگه دارید.

تُرُبچه
یکی از گیاهانی است که سریع رشد می‌کند و برای باغبان‌های کوچکی که صبر زیادی ندارند تا گیاه آهسته رشد کند، کاملا مناسب است! تُرُبچه‌ها طی ۳ تا ۱۰ روز جوانه می‌زنند و فصل رشد خیلی کوتاهی دارند که معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ روز است. آنها را می‌توان نزدیک به هم کاشت.

کاهو
یک محصول سریع و قابل اعتماد برای اینکه آن را به بچه بدهید و او نتیجه‌اش را به سرعت ببیند. همچنین بهترین فرصت برای این است که فرزند‌تان را به سالاد علاقه‌مند کنید. کاهو جا‌های تیره و کم‌نور را دوست دارد بنابر‌این باید خاک را مرطوب نگه دارید به‌ویژه در طول دو هفته اول کاشت. دانه‌ها در طی ۷ تا ۱۰ روز جوانه می‌زنند و فصل رشد‌شان بین ۴۰ تا ۵۰ روز است. البته برگ‌های این گیاه خوشمزه زودتر و بین ۳۰ تا ۳۵ روز رشد می‌کنند.

نخودفرنگی
یک محصول اولیه که سریع رشد می‌کند و برای بچه‌ها هم سرگرم‌کننده است. ۱۰ روز طول می‌کشد تا آنها جوانه بزنند و در حدود ۶۰ روز بالغ می‌شوند. آنها جا‌های خنک و تیره و کم‌نور باغچه را ترجیح می‌دهند. از این گیاهان باید مراقبت شود و حتی یک بخش جدا برای آن در نظر بگیرند. نخودفرنگی‌ها خیلی پر‌طرفدارند و غلاف آنها خوراکی است و چون کوتوله هستند می‌توانند بدون نیاز به داربست رشد کنند.

هویج
بذر هویج باید مستقیما در خاک نگه داشته شوند چون آنها دمای خنک را ترجیح می‌دهند.این گیاهان ممکن است خیلی آهسته سبز شوند بنابر‌این باید به فرزندتان بگویید که کمی صبور باشد! هویج‌ها معمولا در حدود ۶۰ روز طول می‌کشد تا رشد کنند و بزرگ شوند. خاک باید عاری از هر گونه سنگ باشد تا هویج فضای کافی برای رشد به پایین داشته باشد. خاک را مرطوب نگه دارید و هر ۳ ساعت به آن آب بدهید چون آب بیش از حد باعث شاخ و برگ دار شدن گیاه می‌شود نه رشد بیشتر ریشه. انواع کوچک هویج‌ها برای بچه‌ها کاملا مناسبند چون هم زودتر رشد می‌کنند و بسیار خوشمزه‌ترند.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما