ژانویه 9
بازدید : 746
نظرات : بدون دیدگاه
نازپرورده ها

تربیت فرزند از مهمترین مسائلی است که از سوی خانواده ها باید به آن توجه ویژه شود. تربیت و آموزش کودکان در خانواده در حکم یک سرمایه گذاری بزرگ است که آینده کودکانشان را تضمین می کند.برخی از خانواده ها ” نازپرورده ” بار آوردن فرزندانشان را یک امتیاز می دانند و به آن افتخار […]

تربیت فرزند از مهمترین مسائلی است که از سوی خانواده ها باید به آن توجه ویژه شود. تربیت و آموزش کودکان در خانواده در حکم یک سرمایه گذاری بزرگ است که آینده کودکانشان را تضمین می کند.
برخی از خانواده ها ” نازپرورده ” بار آوردن فرزندانشان را یک امتیاز می دانند و به آن افتخار می کنند و تمام تلاششان این است که همه نیازهای فرزندانشان را برآورده کرده و تمامی امکانات مادی را در اختیار آنها قرار دهند، در صورتی که این کار اشتباه بزرگی است.
مقابل خواسته های فرزندانتان سیاست اعمال کنید؛ از هر سه درخواست آنها یکی را برآورده کنید دومی را به زمان آتی موکول کرده و به درخواست سوم نه بگویید. با این روش فرزند شما یاد می گیرد که لزوماً نباید در زندگی به همه خواسته هایش برسد. در غیر اینصورت ممکن است ‌در آینده با نخستین شکست یا کمبود مالی دچار مشکلات روحی شده و آسیب های زیادی را متحمل شود.
از نکات دیگر در تربیت کودکان شیوه برخورد با آنها در موقعیت های مختلف است. هرگز در مقابل کودکان، شیوه تحکم و جبر را پیش نگیرید. اینگونه رفتار به ویژه با خردسالان نتیجه عکس می دهد و آنها را لجباز بار می آورد. برای غذا خوردن، خوابیدن یا استحمام بهتر است با ملایمت و زبان کودکانه با آنها صحبت کنید.
سپردن مسئولیت به کودکان نیز از نکات مهم دیگری است که در آینده و کیفیت روابط اجتماعی آنها بسیار تأثیرگذار است. سپردن نقش های مختلف باعث می شود آنها مهارت های اجتماعی را فرا گرفته و در برقراری ارتباط با اطرافیان موفق تر باشند.
اگر فرزندتان مرتکب اشتباه شد و شما تصمیم به تنبیه او گرفتید هرگز از تنبیهات بدنی استفاده نکنید بلکه با شیوه زبانی و حالات چهره به او بفهمانید که از کار او ناراحت هستید، بعد از تذکر و تنبیه، فرزندتان را در آغوش بگیرید و او را به مدت طولانی از محبتتان محروم نکنید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما