دسامبر 28
بازدید : 1178
نظرات : بدون دیدگاه
خوش اخلاق بودن کار ساده ای نیست!

خوش اخلاقی صفتی نیکویی است که زندگی را به کام خودمان و دیگران شیرین میکند. ساده ترین راهکارها برای خوش اخلاقی لبخند زدن به دیگران زیرا با لبخند زدن حس خوبی را به دیگران منتقل میکنیم ، احساس خوبی در درونمان شکوفا میشود که به اخلاق خوش می انجامد.خوش اخلاقی با دیگران نه تنها باعث می شود که […]

خوش اخلاقی صفتی نیکویی است که زندگی را به کام خودمان و دیگران شیرین میکند. ساده ترین راهکارها برای خوش اخلاقی لبخند زدن به دیگران زیرا با لبخند زدن حس خوبی را به دیگران منتقل میکنیم ، احساس خوبی در درونمان شکوفا میشود که به اخلاق خوش می انجامد.
خوش اخلاقی با دیگران نه تنها باعث می شود که آنها به شما بیشتر احترام بگذارند، بلکه روزتان زیباتر می شود. اما همیشه خوش اخلاق بودن کار ساده ای نیست به خصوص زمانی که روحیه خوبی نداریم یا هنگام مواجهه با فردی که باعث آزارمان می شود. برای اینکه اکثر مواقع خوش اخلاق باشیم لازم است راهکارهای این بخش را انجام دهیم .

راهکارهایی برای خوش اخلاقی با اطرافیان

ادب را رعایت کنید
با غریبه ها نیز به اندازه خانواده تان مودبانه برخورد کنید. مثلا در اتوبوس به تنهایی دو صندلی را اشغال نکنید، با صدای بلند با موبایل تان حرف نزنید؛ به دیگران یک صندلی خالی تعارف کنید.

با دیگران گفت وگوی کوتاه و مثبت داشته باشید
درباره موضوعات مورد علاقه فرد مقابلتان حرف بزنید و اگربا او تازه آشنا شده اید و به خوبی او را نمی شناسید و از علایقش بی خبرید درباره مسائل پیرامون تان صحبت کنید. همه افراد از کسانی که شوخ طبع هستند و شوخی می کنند ، خوش شان می آید.
برخی افراد به اشتباه می پندارند گفت وگوهای کوتاه، بیهوده و فقط وقت تلف کردن هستند اما این مکالمات کوتاه می‌تواند پایه ارتباطات عمیق آینده باشد.

لبخند بزنید و خنده رو باشید
لبخند زدن ساده ترین کار برای خوش اخلاق به نظر رسیدن است . لبخند زدن سبب می شود فرد متقابل شما نیز به شما لبخند بزند. لبخند زدن در بدترین شرایط روحی، سبب می شود احساس خوشحالی بیشتری کنید.

گاهی اوقات به دلیل خجالت هنگامی که از کنار آشنایی عبور می کنید، به راحتی لبخند نمی زنیدو این سبب می شود که آنها تصور کنند که شما فردی سرد یا بداخلاق هستید. لبخند زدن هم برای خودتان و هم برای دیگران مفید است.

 بی ریا تعریف و تمجید کنید نه چاپلوسی
همه افراد از تعریف و تمجید خوشش شان می آید، پس ویژگی های مثبت دیگران را به آنها بگویید و از آنها تمجید کنید تا فرد خوش اخلاقی به نظر برسید اما از تعریف بیش از حد اجتناب کنید زیرا تعریف زیاد چاپلوسی به نظر می رسد پس محتاط باشید که چاپلوسی نکنید مخصوصا اگر فرد مقابل دوست جدیدتان یا مدیر شماست. برای شروع یک مکالمه از تمجید استفاده کنید و بگویید:«من از پیراهنت خوشم آمده. آن را از کجا خریده ای؟»

دشنام ندهید
دشنام دادن سبب می شود که شما فردی بی نزاکت، خشن و بسیار بداخلاق شناخته شوید و افراد با دیدن عصبانیت و دشنام دادن شما انرژی منفی تان را دریافت کرده و از شما دور خواهند شدپس قبل از دشنام دادن تلاش کنید با لبخندزدن با آن دشنام ها بجنگید.

مهربانی کنید حتی با حرکات کوچک
فقط لازم نیست که با نزدیک ترین و عزیز ترین افراد اطراف تان، مهربان باشید بلکه با افراد غریبه نیز مهربانانه برخورد کنید مثلا هنگام پارو کردن برف ، برف را از مسیر خودروی همسایه پیرتان نیز پارو کنید ، اجازه دهید یک نفر در صف از شما جلو بزند.

با انجام این کارها و صرف زمان برای انجامشان برای افراد غریبه ، فرد احساس قدردانی خواهد کرد و کار نیک گسترش می یابد.

به دیگران کمک کنید
کمک کردن موجب ایجاد حس خوب در خودتان و خوش اخلاقی می شود. یکی از راه های خوش اخلاقی با دیگران ارائه کمک هایی به افراد مسن ، کودکان و بزرگسالان است زیرا ممکن است شما نیز روزی به کمک دیگران نیاز داشته باشید.

رفتار و کارهای دیگران را قضاوت نکنید
افراد را قبل از اینکه با آنها اشنا شوید قضاوت نکنید و قبل از برخورد فرض را بر این بگذارید که آنها خوب هستند و تا وقتی دلیلی برای خوب نبودن آنها ندارید از قضاوت دست بردارید.
افراد را بر اساس ظاهرشان قضاوت نکنید و برای آنچه که هستند ببینید. یکی از راه های خوش اخلاقی این است که بدون قضاوت به فردی که نمی شناسید نگاه کنید .

ده قدم به سمت خوش اخلاقی

مثبت اندیشی
به بخش های خوب زندگی خود فکر کنید که به خوبی پیش می روند نه به آن قسمت هایی که فقط شما را آزار می دهند .

مرور موفقیت های گذشته
موفقیت های گذشته را برای پیشبرد بیشتر امور در آینده و ایجاد انگیزه در خودتان مرور کنید.

انجام امور دینی و عبادت
برای رهایی از اضطراب و افسردگی امور دینی و مذهبی را انجام دهید.

گوش دادن به موزیک
برای تقویت خلق و خو و خلاص شدن از حالات بد موزیک گوش دهید، این کار حداقل و به طور موقتی، شما را خوشحال می کند.

خودتان را درمان کنید
اغماض ها و گذشت ها هنگام احساس پایین افتادن، سبب می شود شما را بالا بکشندو در شما احساس خاص و ویژه ایجاد گردد.

داوطلب در انجام کارهای خیر
انجام کارهای داوطلبانه و فعالیت در خیریه ها موجب می شود احساس بهتربودن به ما دست دهد.

انجام ورزش
ورزش کردن سبب تغییر حالت بد انسان، افزایش انرژی و کاهش فشار و استرس می شود.

رفتار شاد
برای بهبود حالت و خلق لبخند بزنید و چهره شاد داشته باشید.

امید به آینده
شما نمی توانید اشتباهات گذشته را پاک کنید اما می توانید از آن درس بگیرید و برای ساختن آینده بهتر سخت کار کنید.

رفع افسوس خوردن
اگر همیشه احساس تاسف می کنید همین امروز دست از افسوس خوردن بکشید و از همین حالا به زندگی تان توجه کنید و برای افسوس خوردن حدی قائل شوید. 

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما