تو مهربانی!

کفش هایت کجاست؟ سوار ماشین شو. دندان هایت را مسواک بزن. دندان هایت را مسواک زدی؟ آیا واقعا دندان هایت را مسواک زدی؟ عبارت ها و جمله های بسیاری هستند که پدرها و مادرها هر روز به کودکان خود می گویند تا فقط هر طور شده صبح را آغاز کنند.ما از متخصصان پرسیدیم تا بگویند […]

کفش هایت کجاست؟ سوار ماشین شو. دندان هایت را مسواک بزن. دندان هایت را مسواک زدی؟ آیا واقعا دندان هایت را مسواک زدی؟ عبارت ها و جمله های بسیاری هستند که پدرها و مادرها هر روز به کودکان خود می گویند تا فقط هر طور شده صبح را آغاز کنند.
ما از متخصصان پرسیدیم تا بگویند چه حرف هایی در روز باعث ایجاد تغییر در پیشرفت کودک می شود و حرفایی که باید هر روز به کودکانتان بگویید را درفرزتدپرتال به شما معرفی خواهیم کرد:

۱- تو مهربانی
دکتر تامپسون می گوید: گاهی اوقات گفتن «تو مهربانی» می تواند به حقیقت تبدیل شود. او در ادامه می گوید والدین باید تلاش کنند فرزندانشان کاری مهربانانه انجام دهند و آن را درک کنند. یادآوری مهربان بودن کودکان به آنها راهی بسیار قدرتمندی برای کمک به تبدیل شدن آنها به بزرگسالانی سالم از لحاظ احساسی و روحی، که به آن مهربانی تحقق می بخشند، می باشد. علاوه بر اینها تشویق آنها برای مهربان بودن با خود منجر به مهربانی آنها با دیگران نیز خواهد شد.

۲- لطفا و ممنونم
برای دریافت احترام باید احترام بگذارید. اینکه رفتار مناسب را برای کودکان مدلسازی کنید بسیار اهمیت دارد.

۳- متاسفم
این کلمه ممکن است هر روز استفاده نشود اما کودکان شما به اینکه وقتی کار اشتباهی می کنید از آنها عذر خواهی کنید نیاز دارند. اینکه به فرزندتان بگویید «من متاسفم» به این معناست که حتی بزرگسالان هم باید مسئولیت کارهای اشتباهشان را قبول کنند. این که وقتی عصبانی هستید یا کار اشتباهی انجام داده اید عذر خواهی کنید باعث ایجاد اعتماد در کودکتان خواهد شد.

۴- تلاش خوبی بود
حتما وقتی فرزندتان واقعا کار مهمی انجام داده این جمله را به او بگویید. البته همیشه در نظر داشته باشید که ستایش کودکان می تواند به نیازهای فردی هر یک از آنها وابسته باشد و برای هر کودک متفاوت است.

۵- برای داشتنت قدردانم
گفتن اینکه برای داشتن فرزندانتان بسیار قدردان هستید دقیقا به اندازه گفتن دوستت دارم به آنها اهمیت دارد. قدردانی سطح دیگری از دوست داشتن و تشکر بابت داشتن آنها، و ارزش دادن به حضورشان را برای کودکان مشخص می کند.

۶- روزت چگونه گذشت؟
والدین اغلب با کودکانشان زیاد صحبت می کنند اما حرفی که باید بزنند را نمی زنند. شما می توانید از کودکتان بپرسید روزش چگونه گذشته است و به پاسخ های او گوش دهید. حتی اگر پاسخ او به نظر شما ساده لوحانه بوده و شما با آن موافق نیستید باید به آنها نشان دهید که به تجربه هایشان احترام می گذارید.
همیشه حواستان را در مورد هرحرفی که با شما می زند جمع کنید. هیچ وقت در حالیکه لپ تاپتان باز است و با آن کار می کنید یا به صفحه موبایلتان خیره شده اید با فرزندتان صحبت نکنید.

۷- می دانم که از پسش بر می آیی
اینکه به کودکان اجازه دهید فرصتی برای شکست خوردن داشته باشند یکی از بزرگ ترین هدیه هایی است که والدین می توانند به فرزندشان هدیه دهند. حل کردن مسائل کوچک کودکانه فرزند شما را برای حل کردن مسائل بزرگ تری که در بزرگسالی با آنها مواجه می شوند آماده خواهد کرد.
اینکه به آنها بگویید «می دانم که از پسش بر می آیی» این پیام را می رساند که شما آنها را افرادی با توانایی های زیاد می دانید. علاوه بر اینها این حرف باعث ایجاد اعتماد به نفسی بی نظیر در کودکان می شود.

۸- دوستت دارم
ممکن است گفتن این عبارت برای شما خیلی عادی باشد اما خیلی از کودکان این عبارت را از والدین خود نمی شنوند. گاهی اوقات والدین فکر می کنند کارهایی که انجام می دهند عشقشان را به فرزندشان نشان می دهد، اما کودکان حقیقتا احتیاج دارند که این عبارت را بشنوند. جملات قدرت دارند.
کلمات می توانند تسکین بخش یا دردناک باشند. کودکان احتیاج دارند که در این دنیا احساس امنیت کنند. اینکه به کودکتان بگویید دوستش دارید باعث می شود حس کند همیشه جایی در این دنیا وجود دارد که کسی به او اهمیت می دهد.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما