دسامبر 16
بازدید : 998
نظرات : بدون دیدگاه
تقویت مهارت ریاضی

اکثر والدین برای آموزش ریاضی و مسائل پیچیده آن به فرزندان خود به روش های مختلفی متوصل می شوند اما والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که برای آموزش ریاضی به فرزندان خود باید روشی را انتخاب کنند تا در کودکان شوق و اشتیاق ایجاد کند و او را از ریاضی دلزده نکنند. […]

اکثر والدین برای آموزش ریاضی و مسائل پیچیده آن به فرزندان خود به روش های مختلفی متوصل می شوند اما والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که برای آموزش ریاضی به فرزندان خود باید روشی را انتخاب کنند تا در کودکان شوق و اشتیاق ایجاد کند و او را از ریاضی دلزده نکنند.
انگیزه ی یادگیری را با نشان دادن کاربرد گسترده ریاضی در زندگی روزمره و اینکه خود اولیا احساس منفی خود را از ریاضی به کودک القا نکنند ، می توان قوی تر ساخت.

۱-از کودکان بخواهید هنگام تهیه مواد لازم برای غذا به شما کمک کنند
پدر و مادر ها می توانند به منظور آشنایی فرزندان با مفاهیم وزن، حجم و نسبت از آن ها بخواهند تا با استفاده از ظروف مخصوص اندازه گیری به مقدار لازم برنج یا مایعات برای آن ها بیاورند.

۲-با کودکان وارد معامله شوید.
بازی‌های خریدوفروش با مقدارهای مختلف پول کودک را با مفهوم پول و محاسبه آن آشنا می‌کند. بازی‌هایی مثل مونوپولی هنوز برای بسیاری از اولیا و کودکان جالب است. یک بازی دیگر هم پیشنهاد می‌شود این‌که با کمک یک تاس اعداد، اعضای خانواده عددی را بین یک و شش به دست می‌آورند و برابر آن سکه معینی مثلاً ۲۰۰ ‌تومانی دریافت می‌کنند، وقتی مجموع سکه‌ها به رقمی قابل تعویض رسید، آن‌ را با اسکناس یا سکه پرارزش‌تر معاوضه می‌کنند. وقتی بودجه فرضی تمام شد، کسی که بیشترین میزان پول را به دست آورده است، برنده می‌شود. در مثالی دیگر می‌توان کودک را با بودجه‌ای معین برای خرید لوازم یک وعده‌غذا به‌حساب دعوت کرد و دید که چطور بودجه‌بندی را می‌آموزد و آیا حدس‌های او قابل انجام است؟ اگر چنین بود بر همان اساس خرید انجام بشود.

۳-جابجایی وسایل را به آنان بسپارید.
از کودک بخواهید وزن اشیا، لوازم منزل، کتاب و … را حدس بزند. خود شما هم حدس بزنید و بعد با ترازو تعیین کنید که کدام‌یک نزدیک‌تر حدس زده است. جایزه می‌تواند این باشد که هرکس اشتباه گفت زحمت حمل وسیله به گردنش بیافتند.

۴-جمع‌کردن.
یک روش دیگر جمع زدن اندازه قد یا وزن اعضای خانواده است تا معلوم شود درمجموع قد یا وزن خانواده شما چقدر است. این روش برای تمرین جمع اعداد سه یا دورقمی مناسب است. بعد این مجموع وزن یا قد را با سایر چیزها مثل وزن یک ماشین یا قد یک ساختمان مقایسه کنید.

۵-کاملاً جدی و در موقعیت‌های جدی از او ساعت را بپرسید.
یک ساعت عقربه‌ای برای کودک تهیه کنید. گاهی از او سؤالاتی در مورد زمان بپرسید مثلاً:«برای خوردن عصرانه تا ساعت ۴ چند دقیقه دیگر مانده است؟»

۶-جلوی کودک حساب‌ و کتاب کنید.
با صدای بلند حساب کردن در منزل یا فروشگاه که روند محاسبه را به کودک نشان می‌دهد نیز روش مؤثری است مثلاً وقتی کودک از شما تقاضای شیرینی می‌کند با گفتن این‌که: « خوب! اگر از این پنج شیرینی یکی را تو بخوری و یکی هم خواهرت بخورد برای من و پدرت چند تا باقی می‌ماند؟» از او بخواهید که او هم با صدای بلند حسابش را به شما بگوید. مهم‌تر از جواب درست یا نادرست او روالی است که او برای رسیدن به جواب استفاده می‌کند.
شما می توانید با انجام همین چند کار ساده ریاضی را به کودکان خود آموزش دهید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما